NF signály nijak zpracovávat nemusíš. Jediné kritické je rychlé přepínání dvou NF kanálů. A tím rychlé myslím ne 10x za s ale aspoň 9000x za s (já plánuju 30000 x s). (trojnásobek maximálního přenášeného kmitočtu) Jedině pak to přepínání nebude slyšet. Řízení toho přepínače se bude odvíjet od síly signálu, nikoli ze s/š, nejsem si jist jestli se povede dostatečně pružný přesný a rychlý detektor. Ale jak říkám, Vy jste dál, já jsem zatím u teoretického rozboru. 😉
Nazdar Honzo!
Jen dotaz: bylo by technicky a papírově možné na Huťské Hoře instalovat maják na 50 MHz?
73 Pavel Kašperské Hory
Náhodou jsem narazil na tyhle stránky:
http://www.ok4ps.cz/2010/01/ok0bzr.html
Když to čtu, jako bych už něco podobného zažil, Hi...
Jednoznačně je potřeba stanovit nějaká "nová" pravidla pro výběr a koordinaci kmitočtů aby k těmhle kolizím nedocházelo.
V OK to jistě není problém stačí kouknout do několika dostupných seznamů, s okolními státy mě pomohl OK1PJV má nějaké seznamy z DARC a featury a postupy k nalezení vhodného kmitočtu. Provoz OK0BM na novém 439,250MHz je zdá se zatím OK.
Ne dle dokumentace na WEBU jede ten německý převaděč DB0SL od r.1998...... O to víc mě je divné, že se VO tohodle převaděče , kterému dle OK1MX posílal OK1VUM info o nově plánovaném relé OK0BM nijak neohradil.
Sakra chlapi, čtěte pořádně co se zde píše. VUM neobesílá každého VO převaděče. Posílá to jejich koordinátorovi a čeká na odpověď. Nepřijde-li do měsíce nic, bere se to stejně jako když přijde že se souhlasí, jestli přijde odpověď že nesouhlasí, pak se to dál řeší. t.j.( tohle už jsem psal několikrát) VUM není zodpovědný za bordel a komunikační šum v DL. Jestli DL koordinátor nereagoval , nebo to dokonce odsouhlasil nevím, zkus Mílu kontaktovat a zjistit.
Co se týče toho "neoficiálního" zkušebního provozu, kde není žalobce, tam není soudce. t.j. když Tě někdo nenabonzuje, tak se se sporadickým provozem to nikdo řešit nebude. Problém by byl, kdyby se to zaklíčovalo a měsíc tam byla nosná... ale to máš ošetřené.
Co se týče diverzity, už se na ni taky těším... nevím jak to máte konstrukčně řešené, těžko můžu radit, ale je hodně důležité mít vysoký přepínací kmitočet. Já to plánuji tak na 30 kHz. Při něm už nemůže být nic slyšet. Každopádně mám v práci fading simulátor, tak že si na stole ten reálný mobilefekt včetně fázového zkreslení a dalších vlivů můžu vytvořit. V srpnu mi skončí jeden větší projekt, tak že kdyby to bylo nutné, můžeš se stavit. Věřím, že dělat to staticky naslepo není žádná sranda.
Tady se nejak nikdo moc nevyptaval. Kmitocet 400 byl na BT u Trebice, takze v podstate se povazoval za zkoordinovany. Z-ko je iny pripad. Historicky tam prevadec uz byl, OK0BI, 439.050 od Kamila XGD. Mohla se vyuzit jak freq. tak znacka.
Na převaděč OK0BM se z domova nedostanu. Zkoušel jsem to z YAESU FT 857, 10W, anténa "duální" půlvlna.
Při poslechu jsem jej zaslechl, "bez signálu", na hranici slyšitelnosti.
Bydlím na rozhraní JN69LM a LL. Směrem od převaděče jsem "pod kopcem", zkusím to až budu někde na kopečku...