Forum

new OK0BM , OL500PL...
 
Oznámení
Smazat vše

new OK0BM , OL500PLA ....

56 Příspěvky
13 Uživatelé
0 Reactions
100 K Zobrazeno
Příspěvky: 28
(@ok2jib)
Eminent Member
Přidal se: před 16 roky

Nový kmitočet pro OK0BM byl vybrán 439,125MHz. Jede na téhle f ještě v čechách OK0BBF - lokátor JO80IB - Suchý vrch kousek od Šumperka , což je hooodně daleko a pak v Německu v lokátoru JN67HT DB0TRS ( asi 150km od BM ). Nemá někdo lepší nápad?
Byly tu hlasy jít do rastru 12,5kHz ale součinnost širokých (25KHz rastr ) zařízení s 12,5 KHz by asi nedopadla dobře.
Ještě je tu možnost jít do odskoku 1,6 MHz . Tím pádem by byl vstup "čistý". Ale nevím jak je to s bandplánem pro převaděče s tímto odskokem.

- 12,5 kHz bych nedoporučoval kvůli kolizím
- odskok 1,6 MHz se používá v jižní a západní Evropě, u nás ne
- výběr kmitočtu, na kterém vysílá OK0BBF, nepovažuji za šťastný, jeho signál zasahuje až ku Praze a pokud OK0BM taky, tak to tam bude kolizní... doporučil bych zvážení využití kmitočtu některých zrušených nebo dlouhodobě neprovozovaných převaděčů, např. u OK0BNB (439,050 MHz) kvůli smutnému odchodu svého provozovatele Karla OK1DNH asi již asi nebude oživen (nicméně to bych si ověřil u kluků z OK1OMX) - navíc tady jde o přeladění o 1 kanál, tedy bez problémů, OK0BNC (439,250 MHz) je již několik let také mimo provoz nebo OK0BND (439,325 MHz) to samé. Stačilo by kontaktovat jejich bývalé VO, tedy OK1UAN v případě OK0BNC a OK1FRN v případě OK0BND a převzetí kmitočtu si domluvit, pokud nehodlají převaděče oživit.

Odpověď
Příspěvky: 92
(@ok1pjv)
Trusted Member
Přidal se: před 16 roky

Ano, vim ze je trochu starsi - ale ze vsech dostupnych nejlepe delana - a z ni vychazi i dalsi - jak treba Bronek, tak db na CRK, tak se do ni divaji.

Pájo, nevím jak jsi přišel na to, že můj seznam vychází ze seznamu OK1XPM. Nebo že se do něj dívám a dělám z toho data do seznamu. Nechodím na něj vůbec, mám vlastní zdroje informací. Než příště budeš dělat za někoho mluvčího, tak si ověř fakta. Můj seznam vznikl dokonce ještě dříve než Michalův, původně na Qsl.net, existoval od roku asi 1998 a vyvíjel se zcela samostatně. Data a aktualizace mi posílají uživatelé nebo správci převaděčů, s velkou částí z nich se znám, takže je to jednodušší. Občasné úpravy dělám i podle toho, jak cestuju a převaděče používám. Samozřejmě seznam není dokonalý jako každý jiný. Viz http://www.prevadece.cz/seznam.php
Tak to jen pro upřesnění.

Ach jo, tys nam tu vylitl Bronku jak certik z krabicky - lehce jsme se jukl, 10let tve stare seznamy na qsl jsme videl - a videl jsme tu seznam od Michala z 1996 - ale to je egal. Tedy neverim, ze by obcas drive se nekdo k nekomu nepodival - zvlaste kdyz se takto tezce dostaval k datum - a obcas si pak dle toho nedohledal dalsi info. Samo ze netvrdim, ze delas data z toho neaktualizovaneho seznamu (mel jsi tam par prevadecu navic) - jestli tak vyznelo, tak velika omluva, zvlaste-li se te najek dotklo - seznamu ale obcas pendluje a zdroje se neuvadi a pak tezko dohledat, kdo tam ma zanesl chybicky - zvlaste kdyz si pak musi dohledavat sam 😉 - takze diky za upresneni (mailem ti jeste jedno tez poslu).
Kazdopadne jeste jednou velka omluva, pokud tak vyznelo ...

Zpatky ale k problemu - BMka a dalsich - aktualizace seznamu, koordinace (jez by mel jinak delat VUM) a hlavne avizo o novych prevadeceh - je tedy celkem problem - pocitam, ze VUM ma tabulky s frekvencema (neb se jej zase poptavaji zahranicni koordinatori) - nebo vychazeji z dostupnych znamych seznamu a poslechovych zkousek? Jak se bude resit to, ma-li nekdo v licenci zapsany prevadec, jez zatim neprovozuje - a je na tuto frekvenci vydana koncese pro prevadec, a onen s prvne vydanou zapne a zacnou se rusit? Kdo vyklidi dvorek a kdo zustane? Ted s prve vydanou citen jez, jako prvy zpustil? Jak to dokaze? Stempl a datum na povoleni je prukazny ...

Uvidime, doufejme ze plati druha varianta - prochazely se ruzne varianty, Hozna tomu dal cele odpoledne a vecer - a ted v noci jsme pak projeli par moznych kandidatu - snad uz i je nalezeno - holt poslechovka pak uakze, preladit duplexer a hlavne pockat na CTU - snad se tam neco nevylihne (doufejme, ze tam po ceste nebude miti psano nekdo jako dalsi pary u prevadece - v ramci jednoho pasma - jako je celkem bezne treba v DE ;( - to se pak tezko hleda ...

No doufejme, ze se povede - a ze pokud Honza neztrati pak po tim vsech chut, pak bude dalsi, maly 3W solar prevadec, jez je ted provizorne misto BMka, ze se pro nej frekvence najde mnohem snaze a bez podobnych problemu a obstrukci ...

Odpověď
Příspěvky: 945
 mx
Admin Registered
(@ok1mx)
Člen
Přidal se: před 9 roky

Hoši 1.6 MHz odskok tu již byl a trvalo dost dlouho přesvědčování aby se mohlo jít na 7,6. Minulý týden jsem projel Francíí a neudělal jsem jediné spojení. Protože je to tam banda idividualistů a cochcárna. Když už se mi podařilo na direktu sehnat někoho, kdo byl schopen a ochoten žbleptnout anglicky, dozvěděl jsem se, přibližně 20 min se mi pokoušel nadiktovat kmitočty okolních převaděčů (ptal jsem se jestli nejsou někde na internetu.... a prý ne, protože se to často mění) Výsledkem bylo že:

2ks -7,6 MHz 1750 Hz
1ks +7,6MHz 203,5 Hz
2ks -1,6 MHz 1750 Hz
1ks +5 MHz 67 Hz + 1750 Hz

Zřejmě už tu někomu připadám jako buzerant... ale i po těchto zkušenostech se přimlouvám za to, nevymejšlet pičoviny. V Německu jsem proste vzal za čudl, a po 25 KHz jsem začal na 438,400, nastavil -7,6, 88.5 Hz a kdekoli jsem našel alespoň 2 převaděče... když už se ozval, zkusil jsem 08 a když byl Echolink zavola jsem domu.

Druhý aspekt je technický. Postavit převaděč na 7,6 je dětská hra proti 1,6 MHz. Připrav se na min. 4ks skoro metr vysoké hasičáky s teplotní kompenzací, jediný koax nesmí být klasický, všechno v trubkách a okolo 10m od antény nesmí být jediný volný šroub či zoxidované přeložené plechy.

Jinak OK0BNB-tedy 438,050 se již provozovat nebude. I po Karlově smrti jsem byl s Evou UNH ve styku a nějaký čas převaděč jel. Díky tomu že je amatérů čím dál méně a hodně jich přestalo převaděče používat místo mobilu přestal být na převaděčích nával. Z tohoto důvodu se vypnul i druhý převaděč na Žižkově. t.z.n. 438,975 a 439,050 jsou k dispozici a o tyto frekvence se již nebude žádat.

Co se týče VUM a koordinace jsem tu již napsal dost, vpravo nahoře je tlačitko hledat, nebudu se opakovat natož pak někomu dělat advokáta, nicméně nedá mi to abych zopakoval jednu větu. VUM se nezabývá koordinací kmitočtů mezi našimi převaděči, dá se předpokládat, že VO nového převaděče zná svou oblast a svůj kopec sám nejlépe a je dostatečně fundovaný, aby poslechem či zkušebním provozem zjistil zda je ten či onen kmitočet OK nebo KO. Dělá jen administrativní koordinaci a to mezinárodní (pošle informaci o novém převaděči VHF managerům okolních států, kteří buď odpoví, pak se řeší jak odpověděli, zůstane-li to 30 dní bez odpovědi bere se to jako souhlas) a vnitrostátní vzhledem k profesinálním službám. (Amatéři jsou na 70cm na sekundární bázi - o tomto jsem se již také rozepsal dříve)

Každopádně opakuji, nechci dělat VUMovi advokáta, nechci hodnotit jestli to dělá dobře nebo špatně, ale na základě informací, které mám k dispozici je zřejmé, že to není až tak jednoduché, jak se na první pohled zdá.

Nicméně existuje institut "zkušebního provozu" který je možný po dobu jednoho měsíce a je pokud vím zdarma. Možná by stálo za to ho více využívat. Třeba se ukáže, že kmitočet 439,125 by nebyl až tolik v konfliktu, pakliže by se použil rozdílný subtón. Převaděče nejsou určeny pro DX provoz a při jejich vytížení jsem přesvědčen, že ke konfliktům bude docházet velmi výjimečně. Dříve, nebo později se s tím budeme muset naučit žít, kmitočtů není neomezený počet a dělat okolo každého převaděče 300km ochranné pásmo nejde.

Odpověď
Příspěvky: 945
 mx
Admin Registered
(@ok1mx)
Člen
Přidal se: před 9 roky

Data od XPM jsou už hodně vyčichlá a obsahují zásadní chybu. Jakýkoli CTCSS nad 100Hz je prezentován jako 99.9. Rád bych data updatoval, bohužel se to Michalovi zhroutilo, včetně přístupů a za rok se se to nepodařilo dát dohromady, tak že se o to Pájo moc neopírej.

Ano, vim ze je trochu starsi - ale ze vsech dostupnych nejlepe delana - a z ni vychazi i dalsi - jak treba Bronek, tak db na CRK, tak se do ni divaji.
A pokud nenajdou - tak pak jendoduse muze nastati problem - treba pri zahranicni koordinaci (nevi, zda pak CTU a VUM dava do nejake mezinarodni databaze
- asi ne 😉
Kazdoapdne updateovati castecne jde - ted jsme neco udelal - a dame dohromady - uz vim, co s tim asi Michal ma a jak dati jendoduse dohromady (at se
podiva na deklaraci CTCSS a CTCSSTX v DB - vsadim se, ze tam bude miti neco ala FLOAT(3,1) 😉 - staci zmenit - vice v mailu.
Nikde neni receno - ze nejde updateovati - tak jdeme na to - poslu vicero emailem ...
Jinak mne je zdroj dat egal - kdyz budu miti cerstva data, udelam si import a jen nahraji jiny vstupni soubor s daty (ci jej
udelam rucne a o ostatek se mi uz postara server).
Kazdopadne prosba na sysopy ci uzivatele - juknete se, pls, na http://www.poupa.cz/mapa/seznam.php - zda tam vse sedi a vse je OK, at se pak muze aktualizovati (a ono pujde 🙂 - diky moc.

Těch chyb je tam hodně, bohužel se zhroutilo zadávání tak že se mi za ten rok či dva nepodařilo nic opravit. Ono nejde jen o ten problem s 99,9, ale udajně se mu rozsypalo něco ohledně loginů... pokoušel jsem ho více než rok uhánět aby to opravil a už jsem to vzdal. Má toho pracovně hodně a z rozhovoru s ním jsem nabyl dojmu že je to taková koule u nohy a nechce se mu do toho.

Ale jak jsem psal, podle mého názoru žádný seznam převaděčů nemůže být aktuální a fungovat, pakliže tam nebudou moci sami SYSOPové či verifikovaní uživatelé data měnit či opravovat. To že Ti po nějaké změně VO pošle mail, abys něco změnil nefunguje, vykašle se na Tebe (dlouhodová zkušenost) a zároveň Ty neuhlídáš co se děje na Moravě a Broněk i kdyby tomu věnoval hodinu denně neuhlídá co se děje v Čechách. Z tohoto pohledu se mi líbí koncept UEC, který na rozdíl o Michala je plný energie a má chuť na vývoji seznamu pracovat na základě konstruktivních požadavků.

Odpověď
Příspěvky: 28
(@ok2jib)
Eminent Member
Přidal se: před 16 roky

Ach jo, tys nam tu vylitl Bronku jak certik z krabicky - lehce jsme se jukl, 10let tve stare seznamy na qsl jsme videl - a videl jsme tu seznam od Michala z 1996 - ale to je egal. Tedy neverim, ze by obcas drive se nekdo k nekomu nepodival - zvlaste kdyz se takto tezce dostaval k datum - a obcas si pak dle toho nedohledal dalsi info. Samo ze netvrdim, ze delas data z toho neaktualizovaneho seznamu (mel jsi tam par prevadecu navic) - jestli tak vyznelo, tak velika omluva, zvlaste-li se te najek dotklo - seznamu ale obcas pendluje a zdroje se neuvadi a pak tezko dohledat, kdo tam ma zanesl chybicky - zvlaste kdyz si pak musi dohledavat sam 😉 - takze diky za upresneni (mailem ti jeste jedno tez poslu).
Kazdopadne jeste jednou velka omluva, pokud tak vyznelo ...

No ono by Pájo stačilo nevymýšlet si a nevařit z vody polívku, já chápu tvoji snahu informovat o všem a o všech, ale pokud něco napíšeš, týká se to mne a je to evidentní nepravda, kterou sis nějako vydedukoval, tak poté taková jest moje reakce.

Co se týká seznamů - nevím jestli bylo dřív vejce nebo slepice, ten či onaký seznam, myslím že je to jedno. Já ten seznam dělám pro své potřeby a potěšení, pokud za ty léta někomu přináší praktické informace a je užitečný, tím lépe. Když to hodíš do Google, tak zjistíš na kolika soukromých stránkách se jeho data vyskytují, považuji to za normální a vůbec mi to nevadí. Vycházel léta i v Holickém sborníku (již neexistujícím), vždy před létem než to šlo do tisku, dělala se velká aktualizace, nyní je to průběžné. Momentálně dávám dohromady souřadnicová data, abych ho obohatil o dynamické mapy. Nadto si myslím že jak v jiných oblastech, i tady je "konkurence" více seznamů zdravá a motivující. Je pochopitelné, jak to zmiňuje OK1MX v posledním příspěvku, že zcela logicky a přirozeně já mám mnohem lepší přehled o situaci na Moravě, co se děje v Čechách mám většinou zprostředkovaně. A finálně mé přesvědčení je takové, že seznamy nejsou až tak důležité, podstatné jsou samotné převaděče, jejich existence a rozvoj. Ohledně jednotného seznamu s přihlašováním a sysopovskými právy jsem skeptik, do toho nikdy nepůjdou všichni, loginy a passwordy se zapomínají, někteří VO prostě na internetu nežijí tolik a mám vyzkoušeno, že prosté kliknutí a napsání jedné věty do emailu "převaděč OK0xyz změnil subtón na XY,Z" je jednodušší. Ale není tam samozřejmě možnost nějaké verifikace a obrany proti zlomyslným datům, což se mi ale nikdy nestalo.

Co se týká kmitočtové koordinace převaděčů - zde souhlas s Milanem MX, také nechci Mílu VUM nějak převelice obhajovat, jeho časová zaneprázdněnost je dlouhodobá, ale to že se případná vzniklá kolize hází na něj, se mi nelíbí. Pokud chci zprovoznit nový převaděč, navíc vysoko položený a s přehraničním přesahem, tak je to na moji zodpovědnost, mám si prvně oťukat své okolí včetně plánovaných převaděčů, kontaktovat VO, zkonzultovat to, provést poslechové zkoušky, vybrat ne jeden, ale dva kmitočtové páry a ty si napsat na koncesi. Pokud se stane to co se stalo s OK1BM, řešit to přeladěním na druhý pár. Není to tady poprvé, viz problém OK0Z versus OK0BZR, o trapném průseru mezinárodním ala Fichtelberg ani nemluvě. Dnes se vše dá najít na internetu, věřte tomu, že ohledně Němců a Rakušanů, kde je aspoň přehled a ordnung, koordinace třeba s Polskem je o řád horší co se týká dostupnosti a aktuálnosti dat, převaděče tam vznikají živelněji a není v tom přehled, koordinátor nemá vše ve své moci, pokud nezná člověk aspoň trochu jejich jazyk a nemá tam kontakty, může být problém. Naštěstí Poláci tak nějak mají v nátuře, že pokud to není průserové, tak se to moc neřeší a dá se s nimi domluvit.

Ohledně zkušebního provozu, všechny převaděče které jsem měl za ta léta pod palcem nebo jsem na nich významně spolupracoval, prošly několikaměsíčním zkušebním provozem, až poté se ČTÚ žádalo o "trvalý". První převaděč který šel do ostrého ihned, byl OK0X, protože tam se využil již zkoordinovaný a léta provozovaný kmitočet bývalého OK0BY z Dlouhých strání. Kmitočet 439,300 MHz z bývalého OK0BQ na Šeráku byl dokonce tak dobře zkoordinovaný vůči SP, že mi ho naši severní přátelé ihned po ukončení provozu OK0BQ uzmuli pro svůj nový SR6KB 🙂 Takže zkušební provoz, proč ne.

Pokud bude možnost pro OK0BM využít uvolněný kmitočet nějakého zrušeného převaděče, běžte do toho. Snad se vám to povede aby byl kmitočet mimo OK0BBF, potkaly by se dva převaděče s velkým dosahem. Vymýšlet něco mimo 25 kHz rastr a -7,6 MHz odskok je slepá cesta. Věřím tomu že pár volných kanálů se v české kotlině ještě najde. Buďme rádi za -7,6 MHz jak tady píše Milan. Máme to jen my v OK, DL, OE, SP, SK, HB. Zbytek Evropy používá jejich +/- 1,5 a 5 MHz nejednotné šílenosti. Ale to jsou pozůstatky národních bandplánů z důvodu sekundárního přídělu. Jednotný subtón 88,5 Hz nelze všude udržet, i když bych se za něj taky přimlouval, pokud neslouží k odstranění kolize. Všechny rádia kromě Motorol, které mi přišly pod ruku, ho měly vždy jako default.

Odpověď
Stránka 7 / 12
Sdílet: