Forum

Vývoj nového převad...
 
Oznámení
Smazat vše

Vývoj nového převaděče - zkušební provoz

54 Příspěvky
10 Uživatelé
0 Reactions
117.6 K Zobrazeno
Příspěvky: 945
 mx
Admin Registered
Úvodní téma
(@ok1mx)
Člen
Přidal se: před 9 roky

Jelikož už se éterem prosáklo "že na něčem dělám" založil jsem tento thread, abych nemusel stále opakovat to samé na mnoha kmitočtech. Převaděče HIP již není možné dělat, protože není z čeho a už nejsou ani náhradní díly, proto nazrál čas na něco nového. Základem je kanálová jednotka z NMT BTS, ze které je použita jen RX a TX deska. O ostatní se bude starat ATMEGA 2560 a spousta salátu okolo. V současné době je již spuštěn prototyp, na kterém se odlaďuje HW i SW. Aby byl nějaký kvalitativní posun (co cheme od převaděče, aby převáděl... 😀 ) je realizován diverzitní příjem. Na toto téma jsem udělal malé povídání zde: https://sites.google.com/site/ok1bmx/diverzita

CALL: OL0XX
FRQ: 438.975 -7.6 CTCSS 79.7Hz
QTH: Praha4 J. Město 3p. budova
Výkon: 20W (30W do duplexeru)
ANT1 RX/TX: X300
ANT2 divezitni: Kathrein cca 8 dBi omni
délka svodů: 70m

více informací najdete na:
https://www.hamradio.cz/prevadece/index.php#244

Na projektu pracuje moje maličkost a Martin OK1IFT

Jakékoli poznatky, náměty a připomínky sem, nebo mailem.

Odpověď
53 Odpovědí
Příspěvky: 945
 mx
Admin Registered
Úvodní téma
(@ok1mx)
Člen
Přidal se: před 9 roky

Na obrázku je aktuální blokové schema nového převaděče. Z původního HW je použit pouze blok TX board a RX board. Ostatní je nové. Aktuálně se detekce a generování CTCSS, vysílání značky a odpípávaní řeší externím kontrolérem, protože blok FW jenž toto zajisťuje ještě není schopen živého provozu.

Odpověď
Příspěvky: 186
(@ok1omx)
Estimable Member
Přidal se: před 9 roky

Diky Milane za poodhaleni zakulisi noveho prevadecoveho projektu. Ta diverzita se jevi jako velmi uzitecny pokrok zejmena pro mestske prevadece. Jsem zvedav jak hodne se prinos projevi pri potencionalnim vyuziti tohoto HWna D-STARu. Pro jistotu dodavam, ze vyuziti na dstaru je uvazovano spis teoreticky aby nahodou nevznikly zase nejake famy 😉
P.S. neuvazovali jste ze by mohl jako vedlejsi produkt vzniknout repeater controller? Najit neco trochu inteligentniho co zvladne pracovat i s CTCSS je docela problem.

Odpověď
Příspěvky: 61
(@om1aeg)
Přidal se: před 16 roky

Ahoj Milane,

pekny projekt, drzim palce. Uvazoval som tiez o diverzitnom RX, ale skoncil som na pomalom vyhodnocovani RSSI v starych Motorkach pri skumani na osciloskope, tak som to nechal tak.

Bude mat novo vyvyjany RPT vstup pre linku (echolink)? Ak ano, bude rovnocenna k RX alebo ako slave?

Odpověď
Příspěvky: 945
 mx
Admin Registered
Úvodní téma
(@ok1mx)
Člen
Přidal se: před 9 roky

ad. repeater manager: Ano, počítá se s tím, že bude možné řídící desku použít jako repeater manager pro jiné železo. Z hlediska interface bude potřeba, aby z RX lezl signál z diskriminátoru a modulace šla až za modulátor (CTCSS se bude modulovat uvnitř a neprolezlo by to filtrama TX rádia) Pak bude samozřejmě potřeba tahat za PTT.

ad. Echolink: Nevím, co máš na mysli pod pojmem "slave", nicméně interface na Echolink bude asi jako subdeska. Standardně to asi nebude každý potřebovat. Každopádně na hřebínku budou k dispozici potřebné piny (audio in, audio out, PTT, přítomnost CTCSS) Na té subdesce budou pouze oddělovací trafa, trimry pro nastavení úrovní pro MIC a repro, optočleny pro SQL a PTT.

Odpověď
Stránka 1 / 11
Sdílet: