Tak mne zase přepadla myšlenka. Jak víme, APRS je oblast netušených možností a flexibility, jde jen o to, kdo vymyslí větší hovadinu, jaký bude ta hovadina mít přínos.
Používání DX clusteru v závodech je celkem běžné, většina to řeší přes GPRS a internet, sem tam někdo přes dosluhující PR. Což takhle (zejména pro vyšší pásma) neudělat osvětu a zkusit pro tento účel používat APRS. Je to zase trochu návrat k amatéřině oproti GSM telefonu a internetu a pakliže by se povedlo tento systém rozšířit byl by to i značný kvalitativní posun.
idea:
Vyjedete na kopec, pustíte APRS a to textu dáte, "II. subreg QRV 23,13,6,3cm" Všichni ostatní to okamžitě vidí na mapě, vidí přesně kam mají směrovat, jakou maté nadmořskou výšku. Když se podívám na podmínky závodu je tam:
Použití DX clusteru, DX sítí a convers kanálů je dovoleno. Oznamování (anoncování) vlastní značky (self-spotting) jakýmkoliv způsobem v síti DX clusterů je ZAKÁZÁNO a může být důvodem k nehodnocení stanice (viz. bod 27). Pro přístup k DX clusteru a convers kanálům je povoleno použití libovolného přístupového prostředku. Použití jiných sdělovacích prostředků, než prostředků amatérské radiokomunikační služby (Internet, telefony včetně mobilních apod.) během závodu k dohodnutí spojení je ZAKÁZÁNO a je důvodem k nehodnocení stanice.
O selfspotting pomocí DX clusteru nejde... (APRS přeci není DX cluster.. ne? 😆 ) a nic nebrání poslat protistanici přes APRS MSG:
"Pse QSO 10670 azimuth 167" (ten azimut je redundantní informace, to on stejně pozná z displeje stanice...)
a pak už jen čekat, jak dlouho mu bude trvat než natočí parabolu a zatočí ladícím kolem.
Jedna stanice je na takovýto systém málo, dvě už víc, 10 už by bylo vynikající. Myslím, že kdyby se tomu udělala trochu publicita, mohlo by to mít docela zajímavý lavinový efekt. Těch 10 "aktivních" stanic by bylo jistě ve výhodě... ostatní "pasivní" je uvidí třeba na APRS.FI a budou je určitě chtít udělat... tak si to na příští závod pořídí taky.... Vzhledem k ceně závodního vybavení je VX-8 nebo TM-D710 směšná položka. APRS by to taky moc neublížilo, zavede-li se pravidlo, že beacon bude vysílán každých 20-30 min, sem tam nějaká MSG... Bez problému se tam vejde 100, 200 stanic s WIDE1-1,WIDE2-2. na území OK a okolí.
Tak závodníci, co Vy na to?
Na to je ideální použít objekt a viděl jsem, že někteří Poláci to dělají. Navíc můžeš nechat APRS doma a nerušit v závodě ;-)... Jen nepůjde to annoncování a selfspotting. Ale kdyby to získalo takovou popularitu, jak myslíš, asi by to jedno slovo (APRS) do Všeobecných podmínek stejně někdo brzo zapracoval.
No a kdo dnes při VKV závodě nemá internet...
Na to je ideální použít objekt a viděl jsem, že někteří Poláci to dělají. Navíc můžeš nechat APRS doma a nerušit v závodě ;-)... Jen nepůjde to annoncování a selfspotting. Ale kdyby to získalo takovou popularitu, jak myslíš, asi by to jedno slovo (APRS) do Všeobecných podmínek stejně někdo brzo zapracoval.
No a kdo dnes při VKV závodě nemá internet...
Znáš to, jak dlouho trvá než se znění podmínky.... nicméně myslím, že by to bylo opravdu přínosné tak od 3cm výše, tam v podstatě bez domluvy ani nejde QSO navázat a APRS je z tohoto pohledu naprosto optimální záležitost, navíc čistě radioamatérského původu. No nic, byl to jen takový nápad.
Napad je to dobry. Ja jsem napr. takto udelal v nedeli spojeni s Jarkem SQ9NFI, jel autem a byl uz za katowicama a v poznamce mel RPT 438.800 Tak jsem tam huknul a ozval se. Takze urcite to neco do sebe ma.
Ve VKV závodech jak na mikrovlnách tak na 2m nebo 70cm se myslím dost masově používá chat ON4KST, který je celkem zaběhnutý a poskytuje veškerý komfort . Takže si osobně myslím, že si těžko někdo bude pořizovat APRS k tomu, aby si mohl v contestu domluvit QSO případně zjistit azimut pro natočení antény. 😉 Možná maximálně kdo nemá na kopci možnost internetu a to ještě vyjma 2m kvůli QRM.