Forum

Detekce blesků
 
Oznámení
Smazat vše

Detekce blesků

187 Příspěvky
20 Uživatelé
0 Reactions
333.7 K Zobrazeno
Příspěvky: 68
(@ok1hra)
Trusted Member
Přidal se: před 16 roky

Tak mi dnes došla trpělivost. I s vezí 2.44 mi SW pro widle nevydržel běžet déle než dva dny. na první pohled se zdálo že to funguje, akorát bargraf nebyl po vteřině, často nepomohl ani restart SW, inicializace trvala dlouho. S pomocí Petra MAB se ro povedlo přeložit pod Slackware a zatím to běží, tak uvidíme.

UFB Milane!

V ocekavani dalsich lokalnich bourek (asi zitra) jsem pohnul s citlivosti (R5 z 9k na 5k Ohm), zatim se to zda byt lepsi. Abych nemusel stale chytat 'Last maching' grafy, vznikl kratky script, ktery cte pomoci ocr obsah grafu a ty spravne zalohuje. Je to sice volovina, ale prekvapive funkcni - skript i vysledky jsou tady http://tmp.dtpress.net/toa/

Jeste posilam jeden obrazek. Je to vubec mozne na takovou vzdalenost? Predpokladam ze system TOA neni nachylny na chyby, obvzlast kdyz vyboj detekuje dvacet stanic.

Odpověď
Příspěvky: 945
 mx
Admin Registered
Úvodní téma
(@ok1mx)
Člen
Přidal se: před 9 roky

Toto jsem zaregistroval před 14ti dny také. Mám silné podezření že se jedná o tkz. "hvizdy". Jedná se o princip šíření vln v plazmatu iniciované bleskem a šíří se podél siločar magnetického pole země. Našim zeměpisným šířkám by odpovídaly oblasti vzniku v okolí Jihoafrické republiky, to že souřadnice úderu vycházejí jinde bych připisoval nehomogenímu rozložení detektorů, vyhodnocený úder má jiné souřadnice a nesmyslnou velikost, protože se nešíří klasickou cestou, ale po magnetické siločáře a útlum je díky takovémuto "vlnovodu" výrazně menší než při postupu klasickou cestou. Princip je takový, že pro každou oblast na severní polokouli je "sesterská" oblast na jižní a díky disperzi rychlost šíření roste s frekvencí. Vyšší tóny tudíž dorazí dříve než nižší a to způsobí ono hvízdnutí. Chci udělat před A/D převodník u detektoru odbočku a zkusit zaznamenávat audio přes VOX do PC, aby se tato moje teorie potvrdila.

Jinak to grebovátko je super.

Odpověď
Příspěvky: 282
(@ok1com)
Reputable Member
Přidal se: před 16 roky

Blíží se k nám forntová lininie. Pro území Čech je vydáno varování s extremním stupněm nebezpečí.
Před samotnými bouřovými jádry je řada kladných výbojů ve vzdálenostech přesahujících 50km od jádra.
Vybral jsem si jeden takový výboj a porovnal jsem jeho polohu z detekční sitě CELDN (chmi/bourky.com) a TOA.
Kupodivu se jejich poloha velmi shodná a v tolerenčním rozsahu vypočitaném TOA metodou.


Když už tu byla řeč o hvizdech, ještě bych rád upozronil na jevy označované jako TLE http://bourky.com/tle.php , tedy výboje z bouřkového mraku směrem vzhůru.
Tady jedno pěkné video: http://www.youtube.com/watch?v=1xVThAFfP0E doporučuji se zvukem, maji tam i rádiový VLF záznam toho výboje.

Odpověď
Příspěvky: 2
(@om3pv)
New Member
Přidal se: před 16 roky

a tieto blesky sa ti ako podarilo identifikovat ?

Odpověď
Příspěvky: 945
 mx
Admin Registered
Úvodní téma
(@ok1mx)
Člen
Přidal se: před 9 roky

a tieto blesky sa ti ako podarilo identifikovat ?

Trochu nechápu otázku, jestli máš na mysli, jak se dostaly informace o Tebou uvedené blesky na APRS, pročti si toto vlákno od začátku (nebo alespoň od 13.dubna)

Odpověď
Stránka 15 / 38
Sdílet: