TM-D710 a smartbeaconing

User avatar
OK1ALX
Posts: 558
Joined: Mon 09. Mar 2009 15:50:19
Jméno: Libor
Location: Hostovlice, JN79RU
Contact:

TM-D710 a smartbeaconing

Post by OK1ALX »

Rad bych vytvoril nejaky navod, popr. bych se rad shodl na nastaveni pro smartbeaconing. Jelikoz si myslim ze spatnym nastavenim mzue dochazet i ke zbytecne castemu vysilani majakou apod.

predhazuji me soucasne nastavei k diskuzi (jako vychozi bod):
611 BEACON TX ALGORITHM
method: smartbeaconing
initial interval: 1min
decay algorithm: on
proportional pathing: on

pozn. pomoci programu MCP-2A se daji nastavit hnoty pro decay algorithm i proportional pathing. Zde mam nastaveno:
decay algorithm, stopped: 3knots = 5,6km/h
proportional pathing, moving: 10knots = 18.5km/h

a nyni samotny smartbeaconing:
630 SMARTBEACONING 1
low speed: 5
high speed: 70
slow rate: 20min
fast rate: 60sec

631 SMARTBEACONING 2
turn angle: 25deg
turn slope: 26 (10degree/speed)
turn time: 20sec

Priznam se, ze v nastaveni 2 stale jeste tapu, existuje k tomu tabulka ktera udava pri jake rychlosti bude bran v potaz jaky uhel zmeny smeru :)
vypocet turn treshold v1.xls
(15.5 KiB) Downloaded 765 times
Last edited by OK1ALX on Tue 08. Sep 2009 23:26:56, edited 1 time in total.
Libor, OK1ALX
OK1COM
Posts: 306
Joined: Sun 08. Mar 2009 3:06:31
Location: Praha-Strašnice
Contact:

Re: TMD710 a smartbeaconing

Post by OK1COM »

611 BEACON TX ALGORITHM
method: smartbeaconing
initial interval: 1min (*)
decay algorithm: on (*)
proportional pathing: on (*)

Note: After setting “SmartBeaconing”, the TX Interval Time,
Decay Algorithm and Proportional Pathing features will no longer
operate.

decay algorithm umi to, ze kdyz se stanice nehybe je nasledujici majak vyslan v az pri dvojnasobnem casovem intervalu 1, 2, 4, 8, 16, 32
proportional pathing meni cestu s kazdym dalsim majakem viz manual strana APRS-12.

Ale zdurznuji, ze toto nastaveni se neuplatni pri zapnutem smart beaconingu.

K nastaveni smart beaconing dodam jen to, ze je to v jednotkach, ktere jsou nastavene v menu 626.
V samotnem nasteveni hodnot smart beaconingu taky tak nejak tapu.
User avatar
OK1ALX
Posts: 558
Joined: Mon 09. Mar 2009 15:50:19
Jméno: Libor
Location: Hostovlice, JN79RU
Contact:

Re: TMD710 a smartbeaconing

Post by OK1ALX »

OK1COM wrote:Note: After setting “SmartBeaconing”, the TX Interval Time,
Decay Algorithm and Proportional Pathing features will no longer
operate.
ha, takt toto jsem asi prehledl. I tak se mi ale zda, ze kdyz stojim a pohnu se, ze se majak odvysila ... ale zrejme tedy za to muze samotny smartB.
Libor, OK1ALX
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: TMD710 a smartbeaconing

Post by ok1mx »

Já mám nastaveno:

611 BEACON TX ALGORITHM
method: smartbeaconing
initial interval: 1min (*)
decay algorithm: on (*)
proportional pathing: on (*)

630 SMARTBEACONING 1
low speed: 5
high speed: 70
slow rate: 7min
fast rate: 45sec

631 SMARTBEACONING 2
turn angle: 57deg
turn slope: 26 (10degree/speed)
turn time: 30sec

Když jsem hledal optimální nastavení, cílem bylo dosáhnout toho, aby počet bodů na 1km byl konstantní nezávisle na rychlosti. Ale vůbec se nebrání hodnoty změnit, jsem rád, že se to tu otevřelo a společně nalezneme optimum (tím mám na mysli kompromis mezi vytížením airtime a nejlepšímu trasování)
User avatar
OK1ALX
Posts: 558
Joined: Mon 09. Mar 2009 15:50:19
Jméno: Libor
Location: Hostovlice, JN79RU
Contact:

Re: TMD710 a smartbeaconing

Post by OK1ALX »

hmm, nemas ten turn angle az moc velky uhel? Kdyz pojedes ve meste a nekde zahnes, coz zpravidla bude pri rychlosti 20-40km/h, tak se ti odvysila majak pri zmene smeru o cca 65° ...
To bude orisek najit optimalni hodnoty :mrgreen:
Libor, OK1ALX
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: TMD710 a smartbeaconing

Post by ok1mx »

OK1ALX wrote:hmm, nemas ten turn angle az moc velky uhel? Kdyz pojedes ve meste a nekde zahnes, coz zpravidla bude pri rychlosti 20-40km/h, tak se ti odvysila majak pri zmene smeru o cca 65° ...
To bude orisek najit optimalni hodnoty :mrgreen:
no ale to je v pořádku, jestli jsem to dobře pochopil, prostě na malé změny směru to reagovat nebude, teprve když budu odbočovat (obvykle to je 90) tak se to pošle. Jinak při jízdě ve městě by to prostě vysílalo skoro pořád, ne? Schválně se podívej na moji poslední trasu...
User avatar
OK1ALX
Posts: 558
Joined: Mon 09. Mar 2009 15:50:19
Jméno: Libor
Location: Hostovlice, JN79RU
Contact:

Re: TMD710 a smartbeaconing

Post by OK1ALX »

jj, v tom mas pravdu. Jenom ne kazda odbocka ma 90° :) Proto rikam ze nalezt optimalni hodnoty nebude tak lehke :p

Zkusim si zadavat hodnoty do te tabulky :)
Libor, OK1ALX
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: TMD710 a smartbeaconing

Post by ok1mx »

V obrázku je to krásně vidět. Body na dálnici jsou ve 120km/h a jsou od sebe cca 1km, pak je vidět průjezd brejlema na šťerboholskou (tam zabralo vyslání na základě změny úhlu. Na štěrboholská byla zácpa, a celý úsek jsem jel cca 15 minut a za celou doby jsem vyslal jen 8 majáků a opět byly přibližně po kilometr od sebe. Zhoustlo to zase jakmile jsem se na jižňáku začal točit na brejlích. Definoval bych cíl hry: vykreslit trasu co nejlépe s co nejmenším počtem bodů... ;)
Attachments
smart.jpg
User avatar
OK1ALX
Posts: 558
Joined: Mon 09. Mar 2009 15:50:19
Jméno: Libor
Location: Hostovlice, JN79RU
Contact:

Re: TMD710 a smartbeaconing

Post by OK1ALX »

OK1MX wrote:Definoval bych cíl hry: vykreslit trasu co nejlépe s co nejmenším počtem bodů... ;)
jj s tim souhlasim, ja take nemusim mit bod kazdych 20 vterin a kazdych 50 metru. Ale chci, aby to zareagovalo kdyz zmenim smer a bylo jasne ze jsem tady zabocil a ne aby to udelalo tecku a spojnici potom buhvi jak dlouhou. Narovne dalnici mi vubec nevadi, kdyz budou tecky po 10km, jde o to, aby to proste reagovalo na "nelogickou" zmenu smeru (jestli se to tak da rici :)).

Zkousel jsem si ted hrat s daty v tabulce (pridal jsem si i vyssi rychlosti) a vysla mi docela dobre kombinace:
Turn Angle: 13
Turn Slope: 37

tabulka pak vychazi takto:
130 - 16°
110 - 16°
90 - 17°
70 - 18°
50 - 20°
30 - 25°
20 - 32°
10 - 50°
5 - 87°
Libor, OK1ALX
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: TMD710 a smartbeaconing

Post by ok1mx »

No nevim, zdá se mi to moc. Jestli by to vysílalo JEN na základě změny směru, tak ano, ale musíš počítat s tím, že do toho výrazně promlouvá i rychlost. t.j. že při 70 už se to stejně posílá každých 45s... a jestli je to jako "funkce" tak při 130 to bude cca 25s. tak že podle mne pod 40 stupňů při 70kmh je to zbytečné. Jde prostě o to, aby to chytlo "brejle" nebo sjezd z dálnice, případně odbočení a troufám si říct, že i kdyby bylo fixně 60 stupňů tak to pro 90% situací vyhoví. Myslím, že by bylo užitečné nechat to primárně viset na triggru rychlosti a triggr úhlu nechat až jako nouzovou pojistku pro odbočování a ostré změny směru.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests