WX objekty

ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

WX objekty

Post by ok1mx »

Navazuji na thread, s dovolením jsem založil separátní vlákno.
Všiml jsem si Honzo, je to super. Jen taková myšlenka do pranice. Myslíš, že je užitečné posílat originál METAR, když už se Ti povedlo ho tak krásně přetransformovat do APRS formátu? Kdo potřebuje vědět info, které v něm nejsou se může podívat na net, kde jsou orig. Metary k dispozici, případně by se dalo těch pár dat hodit do commentu. Jakmile když použiješ D7, D700, 710, VX-8, tak je tam celkem zmatek, protože není k rozeznání kam se máš podívat, jednou jsou správně rozkódovaná data, jednou je tam string s METAREM.

p.s. koukal jsem že se objevila RANÁ... :P
OK1COM
Posts: 306
Joined: Sun 08. Mar 2009 3:06:31
Location: Praha-Strašnice
Contact:

Re: WX objekty

Post by OK1COM »

OK1MX wrote:Navazuji na thread, s dovolením jsem založil separátní vlákno.
Všiml jsem si Honzo, je to super. Jen taková myšlenka do pranice. Myslíš, že je užitečné posílat originál METAR, když už se Ti povedlo ho tak krásně přetransformovat do APRS formátu? Kdo potřebuje vědět info, které v něm nejsou se může podívat na net, kde jsou orig. Metary k dispozici, případně by se dalo těch pár dat hodit do commentu. Jakmile když použiješ D7, D700, 710, VX-8, tak je tam celkem zmatek, protože není k rozeznání kam se máš podívat, jednou jsou správně rozkódovaná data, jednou je tam string s METAREM.

p.s. koukal jsem že se objevila RANÁ... :P
Dobre, dal jsem si rict a zrusil jsem vysilani ikonek a originalniho METARu. Nyni se vysilaji dekodovana data z metaru a zpet zakodovana ve formatu WX stanice pro APRS. Ma to vsak nekolik hacku:
1) aprs.fi nemumi zobrazovat informace, ktere nasleduji za WX informacemi (komentar) - nyni tam vysilam udaje o kmitoctu letiste (ale at je tam cokoli nebo nic, tak se to nezobrazi)
2) pujcil jsem si TH-D7 a stejne nemumi dekodovat WX data, ktera jsou vyslana jako objekt. Doufam, ze u VX-8 to bude lepsi. Dej vedet.

jj, pridal jsem Ranou a nyni i LKBE, ty jsou vsak z jineho zdroje nez METARy.
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: WX objekty

Post by ok1mx »

OK1COM wrote:
OK1MX wrote:Navazuji na thread, s dovolením jsem založil separátní vlákno.
Všiml jsem si Honzo, je to super. Jen taková myšlenka do pranice. Myslíš, že je užitečné posílat originál METAR, když už se Ti povedlo ho tak krásně přetransformovat do APRS formátu? Kdo potřebuje vědět info, které v něm nejsou se může podívat na net, kde jsou orig. Metary k dispozici, případně by se dalo těch pár dat hodit do commentu. Jakmile když použiješ D7, D700, 710, VX-8, tak je tam celkem zmatek, protože není k rozeznání kam se máš podívat, jednou jsou správně rozkódovaná data, jednou je tam string s METAREM.

p.s. koukal jsem že se objevila RANÁ... :P
Dobre, dal jsem si rict a zrusil jsem vysilani ikonek a originalniho METARu. Nyni se vysilaji dekodovana data z metaru a zpet zakodovana ve formatu WX stanice pro APRS. Ma to vsak nekolik hacku:
1) aprs.fi nemumi zobrazovat informace, ktere nasleduji za WX informacemi (komentar) - nyni tam vysilam udaje o kmitoctu letiste (ale at je tam cokoli nebo nic, tak se to nezobrazi)
2) pujcil jsem si TH-D7 a stejne nemumi dekodovat WX data, ktera jsou vyslana jako objekt. Doufam, ze u VX-8 to bude lepsi. Dej vedet.
jj, pridal jsem Ranou a nyni i LKBE, ty jsou vsak z jineho zdroje nez METARy.
No, ty ikony se mi docela líbily, ale je to dvojsečné. Třeba u VX-8 (nevím jak je to u TM-D710) je možné nastavit fitlraci podle druhu. Třeba mne zajímá jen počasí a nastavím si pouze aby se mi silážovali v listu jen WX stanice. Pak by asi (nemám to odzkoušeno) objekty s jinými "obrázky" neukládaly, což by byla škoda.
Jinak VX-8 umí zobrazovat objekty správně, zkusím popsat co ze zobrazí na displeji: (teď přijel LKMT)

Růžice co ukazuje směr k objektu
ikona WX (podtržítka jsou mezery)

LKMT
OK1COM-10
Object 03/30
172km 6:50
Temp________6C
RainH____ -.-mm
RainD____ -.-mm
RainN____ -.-mm
W-Dir _______10
W-Spd ___3,1m/s
Gust _____0,0m/s
Baro ____1013hPa
Humidity ____93%
N 49.41.46
E 18.06.39
[COMMENT TEXT]
>Mosnov TWR:120.8 AT
IS:118.050


Jo jinak co se týče D7 tak s tím jsem kdysi taky dost bojoval, už si to moc nepamatuju, zkusím najít něco v análech. Když jsem před 6 lety zprovozňoval OK1MX-7, tak neexistoval SW, který by uměl posílat data přímo na APRS. Musel jsem udělat meziksicht, který vyžíral txt file z meteoSW a dělal string pro posílání do APRS. Když jsem postupoval přesně dle specifikace, tak mi to taky D7 a myslím že i D700 nezobrazovala správně. Po dlouhém bádání jsem dospěl ke zjištění, že jsou trochu vybíravé. Specifikace umožňuje určitý stupeň volnosti (vynechání některých položek, nebo jejich pořadí) Bohužel Kenwood pak nepochopí že jde o WX string a nedekóduje to. Tak dlouho jsem to ladil, až jsem dospěl k variantně, kdy to chodilo. Schválně to večer vyzkouším a jestli něco najdu, dám vědět.
ok2ila
Posts: 218
Joined: Tue 17. Mar 2009 14:28:02
Location: JN89WW
Contact:

Re: WX objekty

Post by ok2ila »

Nechci zakládat nové téma, tak snad to nebude moc mimo: vlastně je to námět pro OK1MX - máš na stránkách mapu WX stanic s barevně odlišenými WX STN dle teploty. Příjde mi to moc pěkné a praktické a nic přehlednějšího asi neexistuje. Nestálo by zato to zkusit trochu rozvinout? Použít třeba podrobnější mapu, protože při hustotě stanic začínají být údaje nečitelné. Osobně bych to moc uvítal i za cenu třeba delšího načítání či nutnosti s mapou pohybovat.
Možná by stálo zato to navrhnout i chlapcům od aprs.fi...
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: WX objekty

Post by ok1mx »

ok2ila wrote:Nechci zakládat nové téma, tak snad to nebude moc mimo: vlastně je to námět pro OK1MX - máš na stránkách mapu WX stanic s barevně odlišenými WX STN dle teploty. Příjde mi to moc pěkné a praktické a nic přehlednějšího asi neexistuje. Nestálo by zato to zkusit trochu rozvinout? Použít třeba podrobnější mapu, protože při hustotě stanic začínají být údaje nečitelné. Osobně bych to moc uvítal i za cenu třeba delšího načítání či nutnosti s mapou pohybovat.
Možná by stálo zato to navrhnout i chlapcům od aprs.fi...
Tento engine tvořil Petr OK1MAB, zkusím s ním o tom promluvit. Ono by to chtělo celé už asi trochu předělat, bylo to vytvářeno tak před cca osmi lety a vývoj šel za tu dobu hodně dopředu. (myslím vývoj v tvorbě webu a jejich aplikací)
ok2ila
Posts: 218
Joined: Tue 17. Mar 2009 14:28:02
Location: JN89WW
Contact:

Re: WX objekty

Post by ok2ila »

Jo, bylo by to fajn. Mně osobně se to moc libí, že jen krátce mrknu a hned zhruba vidím, jak je kde teplo. Design je asi postarší, ale mapa je užitečná pořád...
OK1COM
Posts: 306
Joined: Sun 08. Mar 2009 3:06:31
Location: Praha-Strašnice
Contact:

Re: WX objekty

Post by OK1COM »

Souhrnné informace o WX objektech vysílaných serverem OK1COM-10:

Nyní máme v síti WX objekty ze 3 různých zdrojů. Na konci každé zprávy je původ dat.

1) RLP - Řízení letového provozu - http://meteo.rlp.cz/ - zpráva METAR
a) Zde se berou všechny stanice a vysílají se pokud dojde ke změně. Běžně 30 min u větších letišť 60 min u menších nebo v případě zprávy SPECI.
Přenášené údaje:
- směr větru - 010-360 (celé násobky 10 stupňů) - ( variabl nebo calm = 000)
- rychlost větru - násobky 1KT = 0.51444 m/s - ( calm = 000 = bezvětří )
- nárazy (gusts) - vysílají se pokud jsou obsažany v METARu
- teplota - (musí být větší než 0°F tj. -18°C - až bude mrznout víc tak to doprogramuju)
- rosný bod, resp. vlhkost - v METARu je uvaděn rosný bod (dew point), APRS však umí přenést pouze relativní vlhkost - je to zpětně přepočítatelné
- tlak - v METARu je uvaděn tlak QNH na celé hPa = staniční tlak regulovaný na střední hladinu moře podle standardní atmosféry

b) Pokud kód metaru označuje význačné počasí (zatím jen bouřku, do budoucna doprogramuji další) je vysílán dodatkový WX objekt (LKxy-warn) s varovaním před daným jevem.
TS - bouřka, TSRA - bouřka s deštěm, TSRAGR - bouřka s deštěm a kroupami, VCTS - vzdalená bouřka, RETS - po bouřce, (+) silný jev (-) slabý jev - viz kód METAR.

c) Dodatkový objekt LKAA na souřadnicích 50N/15E má platnost pro celé území ČR. Pokud je objekt LKAA vysílán je předpovídáno význačné počasí (s ohledem na letectví). Jde o zprávu GAMET, ze které je vysílán řádek SIGWX, zde se dá například dozvědět: ISOL TSRA TSRAGR - izolované bouřky a bouřky s kroupami (tedy lokalní z tepla). Je to tedy zatím jediný WX objekt, který má platnost dopředu. Všechny ostaní udávají akuální stav nebo stav v minulosti.

3) LAA - meteostanice provozované Leteckou amatérskou asociaci - http://www.webbriefing.cz/meteo_tab.php - !ALE pouze stanice oznacene v adrese /druh=laa_st_1/
Zde se berou vybrané stanice a vysílají se pokud dojde ke změně. Běžně 10 nebo 20 minut.
Přenášené údaje:
- směr větru - 000-360 (hranice nevim 000/001 259/360?)
- rychlost větru - násobky 1KT = 0.51444 m/s - ( calm = 000 = bezvětří )
- nárazy (gusts) - vysílají se stále dle dodaných údaju (pokud nejsou nárazy je hodnota stejná jako rychlost)
- teplota - (musí být větší než 0°F tj. -18°C - až bude mrznout víc tak to doprogramuju)
- rosný bod, resp. vlhkost - předpokládám, že se měří vlhkost, ale v tabulce je rosný bod, který opět přepočítávám na vlhkost
- tlak - na desetiny hPa - opět jde o přepočtený tlak na hladinu moře v místě měření, tedy QNH

2) CHMI - profesilnální stanice ČHMÚ - http://frailea.chmi.cz/meteo/opss/pocasi/synopy.php (NOVINKA)
Zde se berou vybrané stanice a vysílají se pokud dojde ke změně. Hodinová měření.
Přenášené údaje:
- směr větru - 010-360 - ( VRB nebo calm = 000)
- rychlost větru - násobky m/s přepočtené na KT
- teplota - opět zatím nad 0°F
další údaje jsou v komentáři (bohužel aprs.fi nezobrazuje korektně komentáře u WX objektů):
WMO = indikativ stanice
pokud je vítr VRB nebo CALM je to uvedeno v komentáři
oblačnost v osminách (A znamená automatické měření)

Protože je tech stanic docela dost nevysílají se všechny CHMI a LAA. Zatím jsem si vybral některé zajímavé a pouze v Čechách. Pokud by jste měl někdo požadavek na přidání nebo odebrání stanice ze seznamu dejte vědět.
OK1COM
Posts: 306
Joined: Sun 08. Mar 2009 3:06:31
Location: Praha-Strašnice
Contact:

Re: WX objekty

Post by OK1COM »

V Holicich jsem poridil TM-D710 a zjistil jsem, ze WX objekty se neumi zobrazit jako WX, takze jsem trochu poupravil format dat. Prvni udaj v komentari za oddelovacem > je teplota/rosny bod ve stupnich Celsia. Ostatni udaje se daji precist z dat v celkem normalnich jednotkach. Rychlost vetru je KT (1m/s = 2KT). U letist nasleduje kmitocet a nazev.

Dale jsem doprogramoval varovani na vichrici. Pokud nektery z METARu (letistni data) udava vitr silnejsi nez 30KT (cca 17,5m/s) vysila se varovani ve tvaru objektu LK??-GALE s ikonou gale flags.
ok2ila
Posts: 218
Joined: Tue 17. Mar 2009 14:28:02
Location: JN89WW
Contact:

Re: WX objekty

Post by ok2ila »

Možná jsem objevil Ameriku, ale konečně jsem rozlouskl, proč TH-D7 i WX-8R některé WX rámce nedetekuje jako WX data. Obě dvě stanice prostě musí mít data o větru. Já jsem u všech svých WX stanic, které nemají anemometr začínal WX data řetězcem .../...g... (dle Bible je nutno mít aspoň tohle), i když není anemometr přítomen. No a bohužel pro tyhle stanice musí být čísla, čili aspoň 000/000g... . Na aprs.fi pak ovšem figuruje, že v daném místě je bezvětří ze severu :-).
User avatar
OK1ALX
Posts: 558
Joined: Mon 09. Mar 2009 15:50:19
Jméno: Libor
Location: Hostovlice, JN79RU
Contact:

Re: WX objekty

Post by OK1ALX »

ok2ila wrote:Možná jsem objevil Ameriku, ale konečně jsem rozlouskl, proč TH-D7 i WX-8R některé WX rámce nedetekuje jako WX data. Obě dvě stanice prostě musí mít data o větru. Já jsem u všech svých WX stanic, které nemají anemometr začínal WX data řetězcem .../...g... (dle Bible je nutno mít aspoň tohle), i když není anemometr přítomen. No a bohužel pro tyhle stanice musí být čísla, čili aspoň 000/000g... . Na aprs.fi pak ovšem figuruje, že v daném místě je bezvětří ze severu :-).
ma na mysli opravdu objekty, nebo plnohodnotne stanice? Protoze co vim, tak objekty to nerozlusti ani kdyz tam jsou vsechna data ... :(
Libor, OK1ALX
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests