Konference.

ok1udi
Posts: 52
Joined: Fri 10. Jul 2009 16:57:46
Contact:

Konference.

Post by ok1udi »

Předesílám, že nikdy jsem přes konferenci nekomunikoval, že až do včerejšího dne mne nikdy nenapadlo se do ní připojit. Tak, že o konferencích nevím vůbec nic. Včera jsem na NB zahlédl, že někdo je připojený na místní link (Dyleň). Protože jsem se nechtěl připojovat, ale zvědavý kdo že to ...... jsem byl, nastartoval jsem radio. Tam v pravidelných intervalech se střídal režim RX/TX, ale jinak ticho. Až po delší době se tam tu a tam objevil úryvek relace nějakých stanic, ale vždy omezený tím pravidelným intervalem. Usoudil jsem, že někdo se z linku připojil, a zapomenul to odpojit. Tak jsem udělal několik pokusů s "*#" a "#", ale nic nepomohlo. Tak jsem se vrátil k NB, našel jsem tu konferenci, připojil se a pak už jen koukal: připojeno cca 20 převaděčů a linků, po jejich seznamu v pravidelných intervalech krokoval znak ">", se stejným audio efektem jako na radiu. No protože jsem byl v koncích, kontaktoval jsem cosysopa linku, ten link resetnul a byl klid. Dodatečně mne napadlo, kdysi na paketu, když tam byla nuda se jeden němec bavil tím, že vytvářel smyčky přes různé nody na vlastní značku dokud mu vystačily SSID. Tak-že dotaz: je možné zacyklit smyčku na Echolinku (s tím, že to pak vlivem přenosového zpoždění "klape"? Druhý dotaz (spíše loudění než dotaz): Na ham stránkách je o echolinku lecos, ale nějaká pravidla provozu v konferencích jsem nenašel. Dík předem za reakci moudřejších. 73 B.
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: Konference.

Post by ok1mx »

Je to tak jak píšeš. Nějakej blbeček si hraje. Pakliže je Echolink připojený duplexně, lze to sestřelit bez problému, jde-li o simplexní link je to horší. Musí se zkoušet trefit do mezery. To kvokání je způsobeno tím, že se mezi sebou propojí dva převaděče, které mají nastavenou malou hodnotu antitrip time. Jakmile odpípnutí převaděče způsobí překlopení linky tím se aktivuje protější převaděc, který zareaguje odpípnutím, a to zase vyprovokuje ten první.

Jediná obrana je se podívat do logu a zabanovat CALL která tento provoz způsobila, to však může udělat jen administrátor vzdáleným přístupem.

Milan
ok1lpd
Posts: 110
Joined: Wed 18. Mar 2009 14:04:12
Location: Černošice-JN79DW
Contact:

Re: Konference.

Post by ok1lpd »

Stačí tam tu funkci jenom zafajfkovat a ponechat tam těch 50ms viz Echolink-Tools-Sysop Setup-Squelch Crash Anti Trip-to zafajfkovat.
Pak to běží jak má a nepřeklápí se to mezi sebou. M.
ok1fwg
Posts: 13
Joined: Tue 08. Nov 2011 23:47:34
Jméno: Willi
Location: JO70VA
Contact:

Re: Konference.

Post by ok1fwg »

Je to téma trochu mimo předešlou diskusi, ale týká se konference, tak to napíšu sem.

Při letmém prohlížení příspěvků v tomto fóru jsem narazil na zmínku ohledně snad údajně kdysi fungující konference pro OK hamy. Tak jsem vyšetřil nějaký čas, našel potřebné zařízení (PC), nainstaloval Linux, zkompiloval a zkonfiguroval TheBridge a když to vypadalo, že by to mohlo vše fungovat, vyrazil jsem na stránky Echolinku pro validaci "značky" konference, kterou jsem si dovolil nazvat OKTALK. Odeslal jsem formulář a vyplnil dle došlého emailu vše potřebné. Však to znáte. Čekám a čekám a na našem serveru vidím, že mi přichází nějaká odpověď, ale Greylisting funguje a tak to napoprvé nepřijímá. Po dlouhé době další pokus, ale zase z jiného serveru - maj to tam pěkný, hoši. Tak píšu, ať s tím něco udělají, jinak že se odpovědi nedočkám a ještě jednou raději opakuji kroky pro příslušnou validaci, tentokrát raději z jiné adresy. Dnes ráno přišla odpověď:

Thanks for writing.

A large number of EchoLink conference servers with excess capacity are already online. Therefore, at this time, we are no longer routinely approving new conference server requests. If possible, please try to make use of existing conference servers, or make use of the Conferencing feature in the EchoLink software under your existing callsign.

*****Understand that you do NOT have permission to run theBridge software using your callsign.*****

Thanks and 73,
EchoLink Validation Team


Chápu, že jde o soukromou síť a můžou si s tím dělat co chtějí. Na druhou stranu - mají nějaký oficiální web a tak by se slušelo, pokud nastala taková situace, že se nepovolují další konference (důvod mi není jasný), alespoň napsat, že je to s konferencemi tak a tak. Jeden by si tak ušetřil prostředky a hlavně čas. Hlavně jsem to chtěl odzkoušet a pokud by tomu nic nebránilo i provozovat dál. No, takhle mi to akorát zkazilo náladu a můžu se na to dál vyprdnout. Rady, že je tam spousta jiných konferenčních serverů je sice pěkná, ale nedovedu si dost dobře představit, že bysme, když už tak pěkně radí, vlezli třeba na *NASA* a žvanili o nesmrtelnosti chrousta. To by bylo, co? No nic, jen chci upozornit, že pokud by někdy byl stejně aktivní jako já, že se možná nemusí ani snažit.
Neříkám, že je to nezbytně nutné, ale zajímavé by to jistě pro někoho mohlo být, hlavně třeba ze světa a jak jsem tak vyposlechl, jsou někteří hamové na lodích kolem světa a tohle by se mohlo hodit jako centrální bod pro kontakty. Jaký je váš názor?

Vilda, OK1FWG
Vilda, OK1FWG, (OK0S/OK0BS & OK0Q)
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: Konference.

Post by ok1mx »

Ta jejich odpověď je celkem zvláštní, myslím, že po zaslání patřičně formulovaného mailu názor přehodnotili... (jestli chceš, mám ve skříni baseballku připravenou na tyto účely) Nicméně OKTALK ID 88891 tu již před 10lety a umřel tak před 2-3 lety. (HW crash) Vzhledem k tomu, že tam ročně bylo cca 5 spojení z to zejména od cizinců, kteří si potřebovali někde popovídat k jeho obnovení již nedošlo.

Mám li sdělit svůj osobní názor (nikomu ho nevnucuji), tak to vidím skepticky. důvodů je několik.

a) Místo toho aby radioamatéři používali bezdrátové komunikace, tak se mezi sebou stále častěji spojují přes SKYPE (nebo ICQ, MSN, GTALK..). Z tohoto důvodu jsem již amputoval u PC mikrofon. Již jsem alergický na to, když mi amatér řekne... "hele, pojď na skype" Buď chce řešit amatérské záležitosti a nechť se spojíme po "amatérsku", nebo ať zavolá telefonem, je-li tajné a nesmí to nikdo slyšet.

b) Díky tomu, že SKYPE umí skupinová volání, nemyslím že konference na OKTALK s simplexním provozem by přinášela nějaké výhody a že by se využívala (tím rozhodně nechci nikoho odradit, aby ji opět zřídil)


c) Echolik je podle mne dobrá věc, měl by sloužil pro propojení mezi převaděči či linky. Přistupovat do něj z počítače či telefonu je podle mne užitečné pouze v nouzových situacích, kdy není jiného zbytí. Bohužel trend je přesně opačný, místo toho, aby amatér dal magnetku na parapet a vypotil trochu sádla aby se převaděče s Echolinkem dostal pro radioamatéry přirozenou cestou, tak 3x ďobne do telefonu a po čase ani neví, kde TRX má.

Konference vidím jako užitečné spíše třeba pro určité EMERGENCY účely, (nebo skedy specifických zájmových skupin napříč světem). Kdyby např. existovala skupina zabývající se krizovými situacemi, např. v případě nějakých extrémních meteorologických jevů by se postupně na takovouto konferenci napojili všechny převaděče a lidé kteří jsou do systému zapojeni a měli by jednotný komunikační kanál, který by umožnil jejich komunikaci se relativně kvalitním pokrytím. Bohužel, ani toto nevidím nijak růžově, protože si nedovedu představit že by ostatní uživatelé (kteří převaděč používají 5x denně pro přenos informace co bylo k jídlu, a že se nic za poslední 3h nestalo) svoje zvyky změnili a v takovýchto situacích nechali nerušený kmitočet pro jiné účely.
ok2uec
Posts: 100
Joined: Mon 24. May 2010 23:18:21
Jméno: Martin
Location: Inferno ->JN89OD
Contact:

Post by ok2uec »

S tímto názorem, se musím částečně připojit k Milanovi MX.

Pokud uděláš Konference Server, bez myšlenky. Nikdo tam chodit nebude.. už jen proto, že tam věčně bude někdo klíčovat..

Pokud má toto vzniknout, musí se vytvořit skupina lidí, která bude přes něj něco řešit.A mít důvod..

Jak budu mít čas, chtěl bych zkusit obepsat pár HAMu, a za Milanové pomoci vytvořit stránky ( portál ) HAM pro ČR. Nic těžkého. Jen aby to rychle vzniklo, chce to tak 2-3 ještě ke mě programátoru, co umí PHP + MYSQL + (ajax výhodou).

Když vznikne organizovaná skupina lidí, bude to mít smysl ;-)

Vykecal jsem se, tak já se jdu zase učit ;-) 73! :->>
Nikdy nemůžete vyhrát hádku s blbcem, nejdřív vás stáhne na svoji úroveň a pak ubije zkušenostmi.
ok1fwg
Posts: 13
Joined: Tue 08. Nov 2011 23:47:34
Jméno: Willi
Location: JO70VA
Contact:

Re: Konference.

Post by ok1fwg »

Ahoj a díky za dosavadní reakce. Je mi jasné a vím jaká je u nás situace na převaděčích a s tím souvisí tak nějak i ten Echolink (EL). Mě to hlavně zajímalo jednak po technické stránce, ale záměrem nebylo jen tak dát do placu konferenci jen že existuje, ale navázat na to něco více. V Německu a jak jsem koukal i v dalších zemích, mají konference jen pro emergency, hlavně pak hlášení a varování před nepříznivým a nebezpečnými povětrnostními vlivy. Tím, že je možno udělat konekt z konference na další EL převaděče a poslat tam případné hlášení, by to mohl být zajímavý systém. Ale to je jen taková ta pomyslná kapka.
Pokud by se ale našli další zájemci, tak jedině dobře. Uvidíme. Jak píše Milan, taky nějak nechápu, v čem je problém, že nechtějí pustit další konferenci. Kdyby jich bylo v OK několik, tak neřeknu. Navíc ještě odkazovat provoz někam jinam, to mi přijde od nich ujeté.
Vilda, OK1FWG, (OK0S/OK0BS & OK0Q)
ok1fwg
Posts: 13
Joined: Tue 08. Nov 2011 23:47:34
Jméno: Willi
Location: JO70VA
Contact:

Re: Konference.

Post by ok1fwg »

Takže, pánové. Stalo se něco neuvěřitelného a konference *OKTALK* (node# 716624) byla povolena a je tedy k použití.
Prosím vás, abyste tuto informaci rozšířili a doufám, že najdeme společně rozumné využití, bylo by to fajn. Díky předem.

Vilda, OK1FWG
Vilda, OK1FWG, (OK0S/OK0BS & OK0Q)
User avatar
OK1MJO
Posts: 383
Joined: Sun 10. May 2009 23:05:17
Location: JO60SH
Contact:

Re: Konference.

Post by OK1MJO »

Jestli se nemejlim, tak OKTALK mel u sebe na jednom z firemnich serveru Filip OK1FMI, spoluvlastnik a zakladatel VanCo a WIA.
Asi pred 3 roky jsem s nim o tom mluvil a rekl, ze by nebylo problem opet server spustit. Porad je na serverovne, jen nezapojenej do elektriky.
Jde o to, ze tento server mel pametovou databazi Echolink konverzu a taky nejaky podprogram pro Echolink (neco jako BBS).

V PMku zasilam kontakt na Filipa Vildovi OK1FWG.
Filip to vypnul, protoze se to malo pouzivalo a pak uz nemel z pracovnich duvodu dal se tomu venovat.
Rekl bych, ze kdyz bude nekdo, kdo se bude SLOVAKIA talk a OKTALK venovat, tak neni problem.
Roota by podle meho Filip uvolnil.
User avatar
OK1MJO
Posts: 383
Joined: Sun 10. May 2009 23:05:17
Location: JO60SH
Contact:

Re: Konference.

Post by OK1MJO »

ok1lpd wrote:Stačí tam tu funkci jenom zafajfkovat a ponechat tam těch 50ms viz Echolink-Tools-Sysop Setup-Squelch Crash Anti Trip-to zafajfkovat.
Pak to běží jak má a nepřeklápí se to mezi sebou. M.
Ja jsem si pomohl tak, ze jsem na Echolink zarizeni (vcetne APRS atd..) dal GSM resetator.
Takze mohu dalkove PC vypnout nebo rebootovat.
Muzu taky vypnout prevadec.

Samozrejme, problem by se dal vyresit tistakem stejnym/podobnym jako kdysi byli DTMF selektivky pro CB radiostanice, kde na vstupu byl ic 8870 a za nim
nejaky PIC/ATMEL s EEPROM a malym DIL relatkem (kamarad si tim dalkove zapinal remosku, kdyz byl na prochazce kolem reky a vracel se, tak kdyz prisel, tak uz mel pripravenou teplou veceri :) ).

Ja jsem premyslel nad tim, ze by se selektivka dala do HIP2000 do RX casti, ale to by neslo pokud by nekdo rusil vstup.
Cili jedinna moznost by byla dat tam nezavislej prijmac.
Tak mi to fungovalo do minuleho roku, jelikoz na QTH mam Diamond X-510N jeho 2m cast byla nevyuzita.
Takze po doplneni duplexerem jsem tam dal obyc 2m rucku Albrecht RL-102, kterou jsem chtel pouzit na APRS.
TRX jsem posadil nekam do "majak pasma" a tam TRX poslouchal bez moznosti zaklicovani (mel jsem vytahlej jen SP 3.5mm monojack).
Pouzil jsem to jen jednou, kdyz tam nekdo na strese zapl UBNT, kde PoE rusilo az do 405MHz.
http://www.ok1baf.wz.cz/ovislink/filtr.htm

Kazdopadne po instalaci plneho APRS zarizeni jsem skrin prevadece musel resit pres GSM resetator.
http://www.ok0bez.com/files/download/GSM_resetator/

Vyhodou je integralni alarm vcetne externich snimacu (v mem pripade magneticky snimac dveri, vypadku elektriky a spusteni zaznamu web kamery do videosouboru ve firemnim spolecnem serveru).
http://www.ok0bez.com/files/OK0BEZ_photo_08092011/
Venku jsou 2 kamery co snimaj celkove vytahovou budku, ISP tam ma sva draha zarizeni, tak jsme se dohodli, ze s k nim "prifarim".
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests