Konference.

User avatar
OK1MJO
Posts: 383
Joined: Sun 10. May 2009 23:05:17
Location: JO60SH
Contact:

Re: Konference.

Post by OK1MJO »

OK1MX wrote:Ta jejich odpověď je celkem zvláštní, myslím, že po zaslání patřičně formulovaného mailu názor přehodnotili... (jestli chceš, mám ve skříni baseballku připravenou na tyto účely) Nicméně OKTALK ID 88891 tu již před 10lety a umřel tak před 2-3 lety. (HW crash) Vzhledem k tomu, že tam ročně bylo cca 5 spojení z to zejména od cizinců, kteří si potřebovali někde popovídat k jeho obnovení již nedošlo.

Mám li sdělit svůj osobní názor (nikomu ho nevnucuji), tak to vidím skepticky. důvodů je několik.

a) Místo toho aby radioamatéři používali bezdrátové komunikace, tak se mezi sebou stále častěji spojují přes SKYPE (nebo ICQ, MSN, GTALK..). Z tohoto důvodu jsem již amputoval u PC mikrofon. Již jsem alergický na to, když mi amatér řekne... "hele, pojď na skype" Buď chce řešit amatérské záležitosti a nechť se spojíme po "amatérsku", nebo ať zavolá telefonem, je-li tajné a nesmí to nikdo slyšet.

b) Díky tomu, že SKYPE umí skupinová volání, nemyslím že konference na OKTALK s simplexním provozem by přinášela nějaké výhody a že by se využívala (tím rozhodně nechci nikoho odradit, aby ji opět zřídil)


c) Echolik je podle mne dobrá věc, měl by sloužil pro propojení mezi převaděči či linky. Přistupovat do něj z počítače či telefonu je podle mne užitečné pouze v nouzových situacích, kdy není jiného zbytí. Bohužel trend je přesně opačný, místo toho, aby amatér dal magnetku na parapet a vypotil trochu sádla aby se převaděče s Echolinkem dostal pro radioamatéry přirozenou cestou, tak 3x ďobne do telefonu a po čase ani neví, kde TRX má.

Konference vidím jako užitečné spíše třeba pro určité EMERGENCY účely, (nebo skedy specifických zájmových skupin napříč světem). Kdyby např. existovala skupina zabývající se krizovými situacemi, např. v případě nějakých extrémních meteorologických jevů by se postupně na takovouto konferenci napojili všechny převaděče a lidé kteří jsou do systému zapojeni a měli by jednotný komunikační kanál, který by umožnil jejich komunikaci se relativně kvalitním pokrytím. Bohužel, ani toto nevidím nijak růžově, protože si nedovedu představit že by ostatní uživatelé (kteří převaděč používají 5x denně pro přenos informace co bylo k jídlu, a že se nic za poslední 3h nestalo) svoje zvyky změnili a v takovýchto situacích nechali nerušený kmitočet pro jiné účely.



Milane, myslim ze OKTALK by byl dobrej i pro CRK zpravy.
Stacilo by, aby dalkove slinkovali vsechny OK Echolink zarizeni na OKTALK, kde by jiz byli pripojeni a pak by zpravy chodili nejen lokalne z OK0C (bohuzel uroven ruseni na 80m je posledni dobou takova, ze je to temer nepouzitelne pro zpravy), ale treba i u nas v severnich Cechah nebo v Chebu.
Jednou (kdyz jeste OKTALK behal) jsem psal na CRK, jestli by byli ochotni si do sluzebniho PC napojeneho do inetu nainstalovat Echolink a zpravy vysilat i pres Echolink do vsech OK Echolink zarizeni -R/-L. Bohuzel odpoved byla.... hruzna.

Myslim, ze by to dost pomohlo a to nejen pri CRK zpravach, ale i pri zpravach nekolika HAM OK organizaci.
Nebo pro CQ pres Echolink, abych nemusel porad zkouset prolinkovavat ruzne -R/-L, tak takhle se pripojim do OKTALKU a dam vyzvu.
Mozna by tam mohlo byt dost lidi, kteri by radi dali "pokec".

Jak se divam do seznamu Echolink serveru, tak ten novej je pojmenovanej jako OKTALK, ten starej byl OK-TALK.
SLOVAKIA 156725
OK-TALK 88891
OKTALK 716624

http://www.ok0bez.com/files/download/sy ... mmands.png
http://www.ok0bez.com/files/download/sy ... d_link.txt

Zajimalo by me co by se stalo, pokud to v pondeli Jirka (muj soused, zamestnanec Filipa) zapne a nasledne by se muselo resit kterej bude "hlavni".
Ne nechci se do toho nejak montovat, ale mohl by vzniknout "zmatek" mezi uzivateli, mozna by nebylo spatne se s Filipem domluvit, jeste pred rokem mi rikal, ze zelezo je jen vypnute.

Z IP adresy odhaduji, ze ten novej bez pomlcky provozujes Milane ty.

UPDATE 29.5.2012:
Mluvil se mnou Vilda a z toho co mi rikal predpokladam, ze server provozuje Vilda, nikoliv Milan.


Chtel jsem se zeptat, budeme delat zkraceny kod (a jaky) nebo to ponechame na dlouhem cisle?
73! Martin

PS: Pro jistotu preposilam privatni kontakt na Filipa i tobe. Zkuste se domluvit.
Last edited by OK1MJO on Tue 29. May 2012 14:50:37, edited 2 times in total.
ok2uec
Posts: 100
Joined: Mon 24. May 2010 23:18:21
Jméno: Martin
Location: Inferno ->JN89OD
Contact:

Re: Konference.

Post by ok2uec »

Pěkné to je, ale já bych počkal ještě chvilku..(Cca 1-2 měsíce) než by se to spustilo...
a to z dovodu , že pokud se má dělat nový web, tak aby se udělal, natáhl aktivní lidi, a potom to zase chvilku pojede...

Do té doby, by to opět jelo s parametrem "1 Connect user"... jak to v čr známe ...
Jak jsem psal, a naznačil Milan MX, dokud nebude banda lidí, nikdo tam moc chodit nebude...
Nikdy nemůžete vyhrát hádku s blbcem, nejdřív vás stáhne na svoji úroveň a pak ubije zkušenostmi.
ok1fwg
Posts: 13
Joined: Tue 08. Nov 2011 23:47:34
Jméno: Willi
Location: JO70VA
Contact:

Re: Konference.

Post by ok1fwg »

Přiznám se, že ta věc se zprávami ČRK (případně i jiných) mě taky napadla, leč jsem si nebyl úplně jistý a nesondoval jsem to, zda to je ještě vůbec aktivní (je nebo není?? :P ). Pokud ano, tak se opravdu divím, že tohle ČRK zřejmě ignoruje a přitom je to dneska jasná a pohodlná cesta. Asi by se měl někdo probudit. Takové nets jsou třeba v US úplně zásadní a normální (i vzhledem ke geografii).
Z konference není problém automaticky připojit příslušné převaděče a pak je zase odpojit. Jinak ten nový, OKTALK jsem si dovolil spustit já.
Vilda, OK1FWG, (OK0S/OK0BS & OK0Q)
ok2uec
Posts: 100
Joined: Mon 24. May 2010 23:18:21
Jméno: Martin
Location: Inferno ->JN89OD
Contact:

Re: Konference.

Post by ok2uec »

Tak Vildo, jsem zvědavej jak to bude vypadat s aktivitou ;-):-)

já momentálně nemůžu ještě pár dní k Vysílačce, takže nemůžu ani connectnout ..
Nikdy nemůžete vyhrát hádku s blbcem, nejdřív vás stáhne na svoji úroveň a pak ubije zkušenostmi.
ok1udi
Posts: 52
Joined: Fri 10. Jul 2009 16:57:46
Contact:

Re: Konference.

Post by ok1udi »

Zdravím, byl jsem (a jsem pořád) zvědavý. Kouknul jsem do lokálního listu -po OKTALKU ani stopa (přitom si myslím, že OK-TALK tam býval). Pak mne napadlo naklepat do vyhledávání 716624 a spadl jsem do listu konferencí -tady OKTALK je. Po připojení z PC ale v listu zůstává stav 0/100 i po aktualizaci listu. Po připojení radiem přes link na Dyleni se stav změní na 1/100 (domnívám se ale, že by měl být 2/100). No a ať křičím do PC nebo do radia -hovor neprochází. Jen na doplnění -PC po připojení na Test server komunikuje normálně, projev při připojení nas OKTALK také vypadá normálně. Zkoušel jste to někdo otestovat s lepším výsledkem? 73 B.
ok2uec
Posts: 100
Joined: Mon 24. May 2010 23:18:21
Jméno: Martin
Location: Inferno ->JN89OD
Contact:

Re: Konference.

Post by ok2uec »

OKTalk není v listu , ale je ve vlastní listině

viz. Image
Nikdy nemůžete vyhrát hádku s blbcem, nejdřív vás stáhne na svoji úroveň a pak ubije zkušenostmi.
ok1udi
Posts: 52
Joined: Fri 10. Jul 2009 16:57:46
Contact:

Re: Konference.

Post by ok1udi »

Hm, tím jsi graficky potvrdil to co jsem já napsal v druhém řádku mého blábolu.
ok1fwg
Posts: 13
Joined: Tue 08. Nov 2011 23:47:34
Jméno: Willi
Location: JO70VA
Contact:

Re: Konference.

Post by ok1fwg »

Ahoj,
tak OKTALK je čistě konference, běží to na TheBridge SW. Proto je vypsán mezi konferencemi.
Před chvílí jsem zkusil toto: Z PC connect na OKTALK a pak příkazem connect na OK0BS. Nemám teď u PC mikrofon, ale signál z převaděče mi krásně hrál doma na PC. Jako druhá cesta byla: PC připojeno k OKTALK a na OK0BS zadáno číslo uzlu (716624). Opět v pohodě. Tak to by mě zajímalo, co je za problém. Jinak ten údaj x/100 má zpoždění, ale vždy se tam ukázal správný počet. Teď např. připojení OK1FWG, OK0BS-R a OK0BEZ-R a status je 3/100. Tak to bude někde jinde ;)
Vilda, OK1FWG, (OK0S/OK0BS & OK0Q)
ok1udi
Posts: 52
Joined: Fri 10. Jul 2009 16:57:46
Contact:

Re: Konference.

Post by ok1udi »

A je po problému. Protože jsem při připojení na konferenci neměl protistanici - nedokázal jsem to propojení ověřit (až mnohem později jsem objevil "help" a v něm příkaz ".test"). Proto jsem si vytvořil protistanici sám přes link dosažitelný radiem. Zajímavé bylo, že link se z obou stran (netu i radia) choval normálně, jenom audio přes něj neprolezlo. Po provedení .test-u (úspěšného) jsem požádal sysopa linku o reset - no a od té doby je to vše OK. Když jsem se v tom vrtal tak jsem ten spásný help vykopíroval a vytisknul v pdf (pokud to někomu pomůže - je v příloze), náhled helpu v okénku Echolinku je přeci jenom dost sporadický. Možná by moudřejší mohli jednotlivé položky doplnit lépe stravitelnými komentáři. 73 všem B.
Attachments
Help.pdf
(21.07 KiB) Downloaded 697 times
ok1fwg
Posts: 13
Joined: Tue 08. Nov 2011 23:47:34
Jméno: Willi
Location: JO70VA
Contact:

Re: Konference.

Post by ok1fwg »

Nazdar Bédo,
tak tady je takový první pokus o ten help s trochou více popisu, co jsi chtěl. Snad to bude stačit.
KonfHelp.pdf
Help pro příkazy konference (uživatelské)
(196.52 KiB) Downloaded 856 times
Vilda, OK1FWG, (OK0S/OK0BS & OK0Q)
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest