new OK0BM , OL500PLA ....

OK1MHK
Posts: 122
Joined: Fri 10. Jul 2009 7:21:39
Location: JN69PJ
Contact:

new OK0BM , OL500PLA ....

Post by OK1MHK »

Pokud vše půjde podle plánu, tak zítra 25. 6 jedeme s Frantou OK1FKT nainstalovat nový převaděč OK0BM. Je to v lokátoru JN69SB nedaleko Churáňova na Šumavě. Někdy mezi 12:00 - 18:00 hodinou. Kmitočet 439,050/431,450 MHz. Bude tam prozatím předělaná Nokie - spec. úprava s nízkou spotřebou pro napájení z fotovoltaiky a accu . V původně zamýšleném převaděči na bázi předělané NMT základnovky Nokia BD28 jsem si v kontroléru Zetron odprásknul procesor. Snažil jsem se nějak hardwarově (kondem) prodloužit dobu odpípnutí (sw nastavením se to v zetronu 48 nedalo) a procák je prostě pryč :-(
Zatím se mi ho nepodařilo sehnat, ale už to nechci dýl protahovat... a převaděč rozjet ku příležitosti oslavy 500. let výročí založení města Plánice a otevření Křižíkova muzea. Při této akci budou vysílat dne 25, 26 a 27.6 ) pod příležitostnou značkou OL500PLA členové klatovského radioklubu na KV , 2m a 70cm.
Budeme potřebovat nějaké protistanice, pokud někdo můžete v uvedenou hodinu "cékvit" na kmitočtu převaděče a dávat nějaké reporty, budeme rádi a pomůže to zprovoznění OK0BM. Ideální jsou protistanice s možností plynulé změny výkonu. Honza OK1MHK
OK1MHK
Posts: 122
Joined: Fri 10. Jul 2009 7:21:39
Location: JN69PJ
Contact:

Re: new OK0BM , OL500PLA ....

Post by OK1MHK »

Tak převaděč jede. Zatím to není tak jak bych si představoval, anténa http://www.ges.cz/-737439-ges08500936.html je směrovaná v azimutu cca 300 stupňů, tedy hlavní směr "střílí " podél hranic s Německem a není to ono. Bude třeba otočit cca 50 stupňů doprava. Výkon za duplexerem zatím 3W, převaděč se vypíná ve 23:00 hod a zapíná ráno v 5:00 hod. Časem jiný převaděč s lepší citlivostí, výkonem 15W a diverzitním přijímačem /další anténou. Pája OK1PJV snad vytvoří nějaký web, kam dáme nějakou dokumentaci, fotky z montáže a také už připravuje železo pro echolink. Ten snad také v dohledné době poběží z domova od Milana OK1MJG.
Díky stanicím, které se ozvaly : OK4PZ jako první ihned po zapnutí převaděče v 16:35 hod, pak OK3BR, OK1JLM, OK1ZJH, OK1JA, OK1MJG, OK1IVU, OK1PVT , OK1ZDA a především Michalovi OK1LPD, který dokonce popojel někam výš autem, aby se do nás z Prahy dostal Hi. Honza OK1MHK
User avatar
OK1MJO
Posts: 383
Joined: Sun 10. May 2009 23:05:17
Location: JO60SH
Contact:

Re: new OK0BM , OL500PLA ....

Post by OK1MJO »

Ahoj Honzo.
Nebylo by lepsi tam dat original bilou hul typu treba Diamond X-200 nebo X-300 (dle vysky nad terenem).
Vyhodou je relativni "jednoduchost" instalace a mensi problemy se vsesmerovym vyzarovanim a taky to, ze ant je dvoupasmova (myslim na APRS pripojenej skrze crossband duplexer Diamond MX-72..... http://www.ok0bez.com/files/OK0BEZ_home ... 056_03.jpg).

Pokud chces vetsi zisk, tak na mem OK0BEZ mam X-510N...bezi 6 let nonstop i ve vichru bez poskozeni.
Kazdopadne doma v Zatci...neberu :cry: .

Mozna kdyz by tam byla X-510N + 10-15W PA...... :?: :idea:

73! Martin OK1MJO

PS: Kdyz jsem mel ted doma asi mesic celej prevadec OK0BEZ na kuchynskem stole, tak jsem udelal foto:
http://www.ok0bez.com/files/OK0BEZ_home ... _12062010/
V pondeli jsem s tatou vse instaloval nazpatek:
http://www.ok0bez.com/files/OK0BEZ_phot ... _PC_Geode/
OK1MHK
Posts: 122
Joined: Fri 10. Jul 2009 7:21:39
Location: JN69PJ
Contact:

Re: new OK0BM , OL500PLA ....

Post by OK1MHK »

Bílá hůl je na OK0BM nesmysl. Nepřežije to zimu. Je to 1220 mnm. a každou zimu je vše obalené i 5 cm námrazou. Martine na tom paneláku je teplo, na anténě nikdy nebude námraza a ta bílá hůl je tam v pohodě. navíc BEZ-ko je ve "vnitrozemí" a kruhový diagram je tam žádoucí.
Mě se ta panelka s lalokem 110 stupňů zdá OK - je to skoro u hranic a dá se natočením optimalizovat vyzařování jen do OK. Zdá se mi zbytčné, aby to pálilo do DL. I tak je zezadu ještě 3 dB zisku http://jaku.ic.cz/OK0BM/K737439.jpg a dle zkoušek to hraje trochu i dozadu ( České Budějovice )
Navíc je ta anténa zisková a námraze odolná. Ještě budou připojeny do diverzitního přijímače další dvě směrovky spojené wikinsonovým členem a směrované s azimutem na sever. http://jaku.ic.cz/OK0BM/IMG_3783.jpg (u antém Franta OK1FKT)
Honza 1MHK
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: new OK0BM , OL500PLA ....

Post by ok1mx »

Hele, na ty dvě směrovky si dej bacha. Dělal jsem s tím pokusy před pár lety a výsledek byl žalostný. Problém je, že na sebe antény dobře vidí, nezle mezi nimi udělat pořádnou separaci a důsledkem toho vznikne z vyzařováku kopretina s hodně hlubokými propady. Na tu diverzitu jsem zvědavej, pracujeme na ní také, doufám, že se potvrdí teoretický přínos u mobilních stanice o cca 3,5 dB. Jinak držím palce.
OK1COM
Posts: 306
Joined: Sun 08. Mar 2009 3:06:31
Location: Praha-Strašnice
Contact:

Re: new OK0BM , OL500PLA ....

Post by OK1COM »

Podarilo se mi prevadec nahodit v Praze na dalnicnim nadjezdu na Slivenci. Prevadec jsem slysel asi S1. Na strese auta jsem mel dualband magnetku.
User avatar
OK1MJO
Posts: 383
Joined: Sun 10. May 2009 23:05:17
Location: JO60SH
Contact:

Re: new OK0BM , OL500PLA ....

Post by OK1MJO »

OK1MHK wrote:Bílá hůl je na OK0BM nesmysl. Nepřežije to zimu. Je to 1220 mnm. a každou zimu je vše obalené i 5 cm námrazou. Martine na tom paneláku je teplo, na anténě nikdy nebude námraza a ta bílá hůl je tam v pohodě. navíc BEZ-ko je ve "vnitrozemí" a kruhový diagram je tam žádoucí.
Mě se ta panelka s lalokem 110 stupňů zdá OK - je to skoro u hranic a dá se natočením optimalizovat vyzařování jen do OK. Zdá se mi zbytčné, aby to pálilo do DL. I tak je zezadu ještě 3 dB zisku http://jaku.ic.cz/OK0BM/K737439.jpg a dle zkoušek to hraje trochu i dozadu ( České Budějovice )
Navíc je ta anténa zisková a námraze odolná. Ještě budou připojeny do diverzitního přijímače další dvě směrovky spojené wikinsonovým členem a směrované s azimutem na sever. http://jaku.ic.cz/OK0BM/IMG_3783.jpg (u antém Franta OK1FKT)
Honza 1MHK
O.K. rozumim, jde o to, ze vlastne porad nevime jak se kota jmenuje. V okoli Churanova je nekolik kopcu, ale podle tebou napsane vysky 1220mnm by to mohla byt Prilba 1217mnm.

Co se tyce namrazy, tak nejakou zkusenost mam z Klinovce, kde namrazy delali i nekolik decimetru, takze souhlas s "krytovanou" antenou.
Jeste by to chtelo 10-14W PA a bude dobre, pak Echolink a je to super.
Konec koncu kvuli Echolinku jsem na toto venoval 2 naprogramovane TETRY, ktere jsou u Pavla.

73! Martin
OK2ZO
Posts: 486
Joined: Sun 08. Mar 2009 18:27:54
Location: Adamov
Contact:

Re: new OK0BM , OL500PLA ....

Post by OK2ZO »

OK1MJO wrote:Ahoj Honzo.
Nebylo by lepsi tam dat original bilou hul typu treba Diamond X-200 nebo X-300 (dle vysky nad terenem).

Pokud chces vetsi zisk, tak na mem OK0BEZ mam X-510N...bezi 6 let nonstop i ve vichru bez poskozeni.
Kazdopadne doma v Zatci...neberu
To je mozna ten duvod, proc to neberes.. Uvedene anteny jsou na prevadec naprosto k nicemu..
OK2ZO Libor/Adamov
OK1MHK
Posts: 122
Joined: Fri 10. Jul 2009 7:21:39
Location: JN69PJ
Contact:

Re: new OK0BM , OL500PLA ....

Post by OK1MHK »

Jak jsem psal - OK0BM jede zatím v testu pouze s 3W do antény... proto možná neslyšíš. Bude tam povolenejch 15W tedy o 7dB více. Co se týče echolinku, už jsem to probíral s Pavlem 1PJV. Další linka k převaděči je podle mě blbost.
Uveď mi , jakou by to mělo výhodu, já vidím jen nevýhody:

Link by vyžadoval další anténu, svod na kótě = další kmitočet. Vzhledem k výšce link. rádia na převaděči zbytečně obsazený a daleko široko nevyužitelný kmitočet. Navíc 2x převod audia: Echolink PC - link TRX --- vf trasa --- link TRX na kótě - audio do převaděče. A to nemluvím o koncesi - oprávnění na tento link - další neobsluhované rádio, koncese k stávajícímu převaděči by se musela rozšířit.
V případě že se echolink připojí jako user stanice převaděře se na vlastním převaděči nic nemění a u Echolink PC stačí jeden TRX s odskokem -7,6MHz . Tady se co se týče koncese na neobsluhované rádio dá přimouřit oko, protože TRX bude někde v dolíku a nikoho nebude nijak rušit. Jinak na kótě možná bude k dispozici konektivita a PC by mohlo bejt tam a bude to asi nejjednodušší. Zetron má nějaké výstupy a těmi by se dal udělat případný restart PC, kdyby se to kouslo :-(
Dneska se mi ozval jeden nejmenovaný HAM ( nechce abych nikde uváděl volačku ..? ) , že by zasponzoroval D-STAR na kótě, takže mi trochu zamíchal s kartam Hi. Musím to ještě promyslet, myšlenka je zajímavá i když za cenu určitých technických (řešitelných) komplikací. Navíc bych si asi musel koupit taky nějaké to D-STAR rádijo :-)
User avatar
OK1ALX
Posts: 558
Joined: Mon 09. Mar 2009 15:50:19
Jméno: Libor
Location: Hostovlice, JN79RU
Contact:

Re: new OK0BM , OL500PLA ....

Post by OK1ALX »

Ahoj Honzo. Co takhle APRS digi, o tom jste neuvazovali? Myslim, ze bych take byl schopen splasit nejaky hardware. Ale jak jsem spravne vycetl, bute tam jen jednopasmova antena na prevadec, takze by se musela resit asi dalsi antena co?
Libor, OK1ALX
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests