only CTCSS, nebo DSQ na převaděči

ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: only CTCSS, nebo DSQ na převaděči

Post by ok1mx »

OK1MHK wrote:Jak to tedy je ( bylo) řešené u HIPu? Tam to taky nepšouká .... a delay line tam není pokud vím.
Když je tam DSQ, tak je to zapojené v podstatě tak, jak psal Karel UHU, t.j. NF nesquelchované jde do CTCSS modulu který dokáže hledat přítomnost subtónu nezávisle na tom v jakém stavu je ASQ. ASQ u HIPu má dynamicky proměnnou hysterezi. Aktuální hystereze záleží na tom, v jakém konkrétním stavu se převaděč nachází. Pakliže určitou dobu nebyl na vstupu žádný signál, je hystereze velká a je potřeba aby i vstupní signál byl o určité úrovni po určitý čas. Když je třeba stanice s mobilefektem, tak se výrazně zmenší. Toto překonání hystereze z jednoho stavu do druhého udělá i nakopnutí log. 1 od CTCSS modulu. Velmi zjednodušeně řečeno, v režimu dual SQL CTCSS modul přebije zavřený ASQ a jakoby ho přestaví na citlivější nastavení. Všechno je to poladění těch timerů.

Nicméně i HIPy pšoukají jsou li jen pod CTCSS, je to odvislé od toho, jak rychle je schopen modul poslat log. 0 při výpadku subtónu.

Bohužel amatérské TRX veskrze neposílají "reverze burst" což je škoda, protože tím se dá pšoukání krásně eliminovat i bez použití zpožďovací linky. Jinak jeden poznatek z doby kdy jsem ji testoval. Měl jsem dost mizernej CTCSS modul a vyhodnocoval tak 200ms na spodních tóneh. Jakmile jsem ji nastavil na 250ms tak při použití některých TRX, které dokázaly rychle přejít z TX na RX člověk slyšel poslední slabiku toho co povídal... je to dost strašné, protože to evokuje pocit, že s někým dubloval.

Jinak nápad že by převeděč měl reagovat na hromadu (všechny CTCSS) mi nepřijde moc dobrý. Už teď je na převaděčích pusto prázdno, člověk je rád, že když se tam někdo ozve, tak ho může zavolat. Tento princip vyloženě podporuje "skupinkování" amatérů kdy Pepa zásadně mluví jen s Frantou, Jirka pouze s Tondou a Marie nedá nikomu. Jakmile se začnou zavírat ještě pod různé CTCSS, ztratí převaděč totálně svůj smysl, t.j. možnost komunikace mobilních stanic. Laďa přijede z Moravy do Prahy, uslyší hovor, slušně pozdraví, bude chtít zanavigovat či jen popovídat a ani Franta, ani Jirka, ani Pepa, ani Tonda, natož pak Marie se mu neozve... protože ho neuslyší a on těžko bude v autě scannovat jaký že CTCSS má použít.

Jako zajímavá myšlenka mi přijde vyslání telegrafem kmitočtu CTCSS po písknutí 1750 i bez použití subtónu.
OK1MHK
Posts: 122
Joined: Fri 10. Jul 2009 7:21:39
Location: JN69PJ
Contact:

Re: only CTCSS, nebo DSQ na převaděči

Post by OK1MHK »

Jinak nápad že by převeděč měl reagovat na hromadu (všechny CTCSS) mi nepřijde moc dobrý. Už teď je na převaděčích pusto prázdno, člověk je rád, že když se tam někdo ozve, tak ho může zavolat. Tento princip vyloženě podporuje "skupinkování" amatérů kdy Pepa zásadně mluví jen s Frantou, Jirka pouze s Tondou a Marie nedá nikomu. Jakmile se začnou zavírat ještě pod různé CTCSS, ztratí převaděč totálně svůj smysl, t.j. možnost komunikace mobilních stanic. Laďa přijede z Moravy do Prahy, uslyší hovor, slušně pozdraví, bude chtít zanavigovat či jen popovídat a ani Franta, ani Jirka, ani Pepa, ani Tonda, natož pak Marie se mu neozve... protože ho neuslyší a on těžko bude v autě scannovat jaký že CTCSS má použít.

Já to myslel tak, že převaděč reaguje na skupinu třeba 30 subtónů , ale na výstupu produkuje vždy jen jeden jediný. Tedy nejde pak dělat selekce, jak jsi popsal a výhoda tohodle systému je, že nemusím hledat ten správný subtón. Prostě použiju nějaký ... Ovšem vyvstává další problém s hromadným nasazením takového řešení. Prostě převaděče, které se překrývají nemohou oba použít takové řešení :-(


Jako zajímavá myšlenka mi přijde vyslání telegrafem kmitočtu CTCSS po písknutí 1750 i bez použití subtónu.[/quote]

Ale napadlo mě, že pro nahození by šlo použít krom těch 1750 Hz, i jakýkoliv subtón, pak ( dejme tomu po nastaveném krátkém čase a odvysílání telegrf. info o CTCSS ) už jen jediný - vlastní převaděči.
ok1uhu
Posts: 3
Joined: Fri 16. Sep 2011 22:13:40
Jméno: Karel
Contact:

Re: only CTCSS, nebo DSQ na převaděči

Post by ok1uhu »

Ahoj vespolek,

myšlenka o tom, že by RX převaděče reagoval na any-PL mi už nějakou dobu v hlavě taky ležela, ale v současné době nějak nemám čas na hraní ... nicméně mi to přijde jako rozumné, především ve spojení s jedním PL na výstupu. Úvaha o tom, že si člověk musí v autě "vyscannovat" PL talkgrupy je sice pravdivá, ale za současného stavu, pokud si člověk nevyscannuje PL vstupu převaděče, tak je ouplně bez šance. Další výhody:

- skupinový detektor PL jde udělat velice jednoduše analogově (např. filtr+NE567)
- generátor PL na výstupu a dávač telegrafu jde udělat velice jednoduše levným procesorem (např. 89c2051, Attiny...)
- detektor 1750Hz je rovněž jednoduchý (např. filtr + NE567)
- na informaci o PL a CALL převaděče jde použít hlasový modul za pár korun, nahazovaný 1750.
- dovybavení libovolného kecadla bez PL (pokud ještě někdo nějaké takové provozuje) pro režim anyPL spočívá opět v pár běžně dostupných součástkách za pár korun. (např. NE555, 567 atd.)

O SW realizaci nemluvě.

73, UHU.
OK1LOL
Administrátor

Re: only CTCSS, nebo DSQ na převaděči

Post by OK1LOL »

ok1uhu wrote:
Absolvoval jsem teď trochu toulání po Evropě, větší část Španělska, Baleáry, Německo a pak překvapivý skok do Holandska. A ono jaksi sehnat aktuální seznam převaděčů v těchto oblastech (a to jde ještě vcelku o civilizaci, jsou horší místa), není v některých případech nic prostého. A tak jsem tu ručku vytáhl jen párkrát, většinou na monitoring služeb a AIR.
Ja jsem byl docela uspesny na mape aprs.fi. Vsechno tam urcite nebude, ale lepsi nez dratem do oka a je to takove nejrychelejsi a nejprehlednejsi reseni. Skoda jen, ze nejdou filtrovat typy objektu (nebo to aspon ja neumim).
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests