Jak sloučit dva převaděče ?

Post Reply
ok2ulq
Posts: 24
Joined: Fri 13. Mar 2009 22:38:05
Contact:

Jak sloučit dva převaděče ?

Post by ok2ulq »

Ahoj , chci se zeptat jak propojit 2 převaděče do jedné antény .
Modelový přiklad jedna anténa a duplexer . Dále převaděč FM / D star / DMR ap.
Vše na stejném pracovním kmitočtu.
Kdysi jsem si pomohl cirkulátory z nmt ale není to ideální i když dlouhá léta funkční .
Jak to řešíte ?
73 Petr ok2ulq
OK1MHK
Posts: 122
Joined: Fri 10. Jul 2009 7:21:39
Location: JN69PJ
Contact:

Post by OK1MHK »

.
Last edited by OK1MHK on Sat 31. Aug 2013 21:05:31, edited 1 time in total.
ok2ulq
Posts: 24
Joined: Fri 13. Mar 2009 22:38:05
Contact:

Re: Jak sloučit dva převaděče ?

Post by ok2ulq »

Díky za informace ale pravě to " krysi závodiště " mě zajímá . Nějaky obrázek nebo popis by nebyl ? Zaujaly mě fotky z instalace na Kleti kde myslím řešili v podstatě to samé.
A právě množsví 50ohm zátěži mi začlo vrtat hlavou . Nakonec dodal je Milan a tak doufám že mě inspiruje . ;) . Jde o to že na OK0DSK který jsem při první instalaci "odflákl" T kusem a cirkulatory chystam nejake změny a rád bych to překopal slušněji.
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: Jak sloučit dva převaděče ?

Post by ok1mx »

Jo, blbě jsem se vyjádřil, nemyslel jsem odlaďovač jako rejekci, ale jako odladit od sebe oba TX aby na sebe neviděly. Samozřejmě jediná šance jak to udělat jsou dvě úzkopásmové propusti. Zkoušel jsem to s těmi hranantými z BD34 a použitelné by to bylo, kdyby TXy byly od sebe tak 300kHz. A stejně by tam bylo okolo 1,5-2dB propustného útlumu. Jo, kdyby se vzaly pořádný lahve, tak by to byla jiná.

Principielně je celý fór v tom, že je potřeba zajistit aby výkon z jednoho TX nešel do aktivního prvku druhého, žádná jiná věda v tom není.

Obrázek BN-BNA je zde: http://www.2u.cz/mx/img001.GIF
schema krysího závodiště zde:http://www.2u.cz/mx/KZ.jpg

Výkon z TX1 jde s minimálním útlumem (cca 0.5dB) do KZ a pak s 3dB ztrátou do antény. Vazba přes KZ do TX2 je 24dB a pak do TX2 dalších 20dB. t.j. výkon je potlačený o cca 42dB, což už je tak málo, že IM produkty nevzniknou. Je potřeba mít zátěže dostatečně dimenzované! V provozním stavu se polovina výkonu pálí v zátěži u KZ a jakmile upadne anténa, pálí se také v zátěži sousedního cirkulátoru. V konfiguraci s pořádnejma zátěžema je úplně jedno, jestli to jede do antény, nebo do urvaného koaxu. Na FM je to celkem jedno, když upadne anténa, tak to ani nic neslyší, problém je na D*, kde příchozí provoz se vysílá i když je to úlně hluché.

Co se týče DPL-BPL, je to v podstatě úplně stejné, jen si představ mezi TXy a cirkulátory zesilovač se ziskem 20dB. Problém byl v tom, že tam kluci maj Motoroly nějakejch 15W do antény by bylo neřešitelné (mám vyzkoušené, že i když se chladí, tak se jim pekelně zkracuje životnost)

Jinak KZ je potřeba dělat z 75Ohm kabelu a nezapomenout na jeho zkracovací činitel. Dip nejlepší směrovosti je potřeba hledat na budíku a dle něj pak přesně nastavit délky jednotlivých vedení. Doufám, že Ti to Petře nějak pomůže.

Kdybys potřeboval nějaké detaily, ozvi se po tel. jedu na dovolenou a na internetu budu sporadicky.

Milan
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests