DIGI_NED

Vše co má něco společného s APRS infrastrukturou a LINUXem
User avatar
OK1TEB
Posts: 161
Joined: Wed 25. Mar 2009 23:01:56
Jméno: Pavel
Location: JO70MQ - Proseč p/J
Contact:

Re: DIGI_NED

Post by OK1TEB »

ok2xdu wrote: to OK1TEB : Pavle jde mi o to jak se tam nastavuje igate, ale vidim, ze uz se to tu resi.
Jirka
Igate lze provozovat pomocí utility aprsd úplně nezávisle na Digi_nedu či čímkoliv ostatním. Např. v /etc/aprsd/aprsd.conf se nastavuje TNC:
#Define the TNC serial port and baud rate.
#Note: This device must have write permissions
#If undefined all TNC related functions are disabled.
#Permissable baud rates are 1200,2400,4800,9600 and 19200.
#
#tncport /dev/ttyS0
tncport sm0
#tncbaud 1200

Takže stačí zprovozněná zvukovka, YAM nebo Baycom modem nebo prostě jiné TNC a jede to (stačí, aby modem jen přijímal). Výše uvedená konfigurace vyžaduje zprovozněnou podporu AX25, kde v /etc/ax25/axports mám nadefinované zařízení, zde konkrétně zvukovou kartu, zprovozněnou přes soundmodemconfig a soundmodem.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
|| Pavel ||
User avatar
OK1ALX
Posts: 558
Joined: Mon 09. Mar 2009 15:50:19
Jméno: Libor
Location: Hostovlice, JN79RU
Contact:

Re: DIGI_NED

Post by OK1ALX »

predpokladam ze nam, alespon teda me, jde predevsim o to, aby bylo mozne RF data posilat do internetu.
Bude take potreba mit moznost nastavit pravidla za jakych podminek se budou do internetu routovat a samozrejme i moznost nastavit omezeni, ktera data budou moci z igate ven, jestli vubec ....
Libor, OK1ALX
ok2xdu
Posts: 151
Joined: Fri 06. Mar 2009 20:28:21
Location: Ondratice, JN89MI
Contact:

Re: DIGI_NED

Post by ok2xdu »

to OK1TEB : aprsd a BAYCOM ? To zni zajimave ! Mam tu jeden funkcni BAYCOM modem a chtel bych ho pouzit. Mohl bys me Pavle prosim nakopnout spravnym smerem ? Akorat v Linuxu jsem FUD (cti "female urinal device"), takze se prosim obrn trpelivosti :mrgreen:
ok2xdu
Posts: 151
Joined: Fri 06. Mar 2009 20:28:21
Location: Ondratice, JN89MI
Contact:

Re: DIGI_NED

Post by ok2xdu »

Uz asi tusim kudy : http://www.abclinuxu.cz/blog/hamradio/2 ... drake-10.0 . A mam takovej pocit, ze je tvuj clanek Pavle, ze jo ?
User avatar
OK1TEB
Posts: 161
Joined: Wed 25. Mar 2009 23:01:56
Jméno: Pavel
Location: JO70MQ - Proseč p/J
Contact:

Re: DIGI_NED

Post by OK1TEB »

ok2xdu wrote:Uz asi tusim kudy : http://www.abclinuxu.cz/blog/hamradio/2 ... drake-10.0 . A mam takovej pocit, ze je tvuj clanek Pavle, ze jo ?
Jojo, tenkrát sem to chtěl napsat někam, kde by se to neztratilo. :) Člověk to dá do funkčního stavu, ale časem příjde chvíle to udělat opět a ono se už neví zase jak. ;) Udělal jsem Baycom jako další téma.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
|| Pavel ||
User avatar
OK1ALX
Posts: 558
Joined: Mon 09. Mar 2009 15:50:19
Jméno: Libor
Location: Hostovlice, JN79RU
Contact:

Re: DIGI_NED

Post by OK1ALX »

Tak mam dilci uspechy :)

Podarilo se nam (tedy predevsim memu kamaradovi, ja byl zatim jen prisedici :D) uspesne nainstalovat a nakonfigurovat system (Gentoo), zaimplementovat digi_ned a nakonfigurovat ho, aby fungoval s baycomem ;)
Takze prvni faze "projektu"byla uspesna.
Musim vsak konstatovat, ze samotne rozchozeni baycomu byla ta nejhorsi faze, navod od Pavla TEB nebyl dostacujici a museli jsme hledat az jsme nasli :) Predevsim nam delal problem "soundmodem" jelikoz vyzadoval mit nainstalovane graficke rozhrani, ktere ale vubec nepotrebuji, takze po nainstalovani vseho toho "balastu" okolo se zadarilo. Drobny problem mi vsak opet dela muj baycom, nechce poslouchat, pouze vysila. Ovsem toto prisuzuji spise HW, delalo mi to tak i v DOSu na jinych PC. Tkaze verim ze po vymene za jiny to bude ok :)

Dalsimi kroky bude rozdychani meteostanice a cteni jejich dat diginedem a igate, tak drzte palce :p
Libor, OK1ALX
ok2xdu
Posts: 151
Joined: Fri 06. Mar 2009 20:28:21
Location: Ondratice, JN89MI
Contact:

Re: DIGI_NED

Post by ok2xdu »

Dobra prace Libore.
Akorat mi neni jasne na co je tam potreba soundmodem ?
Jo, na jake masine to provozujes ?
Jirka
User avatar
OK1ALX
Posts: 558
Joined: Mon 09. Mar 2009 15:50:19
Jméno: Libor
Location: Hostovlice, JN79RU
Contact:

Re: DIGI_NED

Post by OK1ALX »

ok2xdu wrote:Dobra prace Libore.
Akorat mi neni jasne na co je tam potreba soundmodem ?
Jo, na jake masine to provozujes ?
Jirka
nooo, soundmodem byl potreba kvuli baycomu jestli se nepletu, zkratka tam byla zavislost v knihovnach pri kompilaci s ax25-tools

Masina, nooo, je to dar od kamarada, jedna se o miniITX board s integrovanym vsim moznym :D Je tam Intel Atom 1,6GHz, tusim 1 nebo 2GB pameti, atd.
Libor, OK1ALX
User avatar
ok2jkd
Posts: 255
Joined: Sat 28. Mar 2009 20:27:11
Location: Ostrava
Contact:

Re: DIGI_NED

Post by ok2jkd »

OK1ALX wrote: nooo, soundmodem byl potreba kvuli baycomu jestli se nepletu, zkratka tam byla zavislost v knihovnach pri kompilaci s ax25-tools

Masina, nooo, je to dar od kamarada, jedna se o miniITX board s integrovanym vsim moznym :D Je tam Intel Atom 1,6GHz, tusim 1 nebo 2GB pameti, atd.
Ale kde? Soundmodem neni potreba pro baycom modem. Baycom modem jsem v linuxu provozoval pred 12 roky, to zadny soundmodem ani nebyl.

Jinak zhruba se da ridit tim jako to popisoval OK1TEB..taky se podivej na http://tldp.org/HOWTO/AX25-HOWTO/x495.html
ok2xdu
Posts: 151
Joined: Fri 06. Mar 2009 20:28:21
Location: Ondratice, JN89MI
Contact:

Re: DIGI_NED

Post by ok2xdu »

to OK1ALX : jo to je pekny. Ja mam pripravenej Celerom na 500 MHz se 160 M ram a 8 G HDD. To by mohlo stacit.
Jirka
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests