XASTIR

Vše ohledně APRS a linuxových uživatelských aplikací
Post Reply
User avatar
OK1TEB
Posts: 161
Joined: Wed 25. Mar 2009 23:01:56
Jméno: Pavel
Location: JO70MQ - Proseč p/J
Contact:

XASTIR

Post by OK1TEB »

Xastir od verze 1.99 podporuje (konečně :) ) mimo jiné online openstreetmaps.

Binární balíček verze 1.99 pro Debian Lenny:
Xastir

Binární balíček verze 1.99 pro Ubuntu 10.04:
Xastir

Balíky nejsou součástí oficiální distribuce, jsou to uživatelem vytvořené soubory. Instalovat balíky možno přes gdebi.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
|| Pavel ||
User avatar
ok2sky
Posts: 1
Joined: Fri 18. Aug 2017 22:54:53
Jméno: Niki
Location: Brno
Contact:

Re: XASTIR

Post by ok2sky »

Tak jsem dnes promrhala odpoledne snahou rozchodit OSM v Xastiru. Uspěla jsem (ale po dlouhém boji) a mám z toho rámcově tyto poznatky: (mohlo by to dalším ušetřit trochu nervů)

pokud si myslíte, že mkdir build; cd build; ../configure; make povede na to, že si vytvoříte několik buildů, tak na to zapomeňte. Měnila jsem si takhle --prefix a výsledkem bylo, že se sice binárky stěhovaly, ale user-wide konfiguráky už ne. Ještěže jsem buildila do /opt, protože udělat si tohle v system-wide, tak se z toho maglajzu budu moct maximálně tak oběsit. Je to nebezpečné v tom, že upravujete konfiguráky, které se nepoužívají, takže nechápete co se vám tam děje. A to jako vůbec. make clean by asi pomohlo, ale ono vás to nenapadne.

Dále. Chybějící knihovny způsobí, že se vypnou některé (i poměrně důležité) funkce, čili po configure je nutné se důkladně podívat, CO PŘESNĚ bude zapnuté. Když to neuděláte, odsoudíte se k další rekompilaci :3.

make -j 2 či obecně nějaké -j větší než jedna vede u některých knihoven na errory, které se s -j 1 neobjeví. Nějaké hodně zvláštní Makefile asi.

libshape u mnohých knihoven obchází pkg-config, což je peklo, navíc si je netestuje při configure, takže dostáváte chyby typu "file not found" v rámci nějakého includu a zblázněte se. Ano, jsou mezi depencemi xastiru i nedokumentované závislosti mezi těmi knihovnami. Navíc z toho plyne, že knihovny, co nejsou zkompilované s prefixem /usr mohou být problémem.

make install nastaví nesmyslná práva v $PREFIX/share/xastir/maps, čili se OSM nemohou stahovat - nemají kam. Musí se to opravit ručně a pokud si myslíte, že s --prefix=~/bin/apps (či obecně někam do home) to máte na háku, tak nemáte. Tedy pokud to nespouštíte jako root, což je pak ale zase jedno kam to rvete.

Jiná, než předpokládaná, práva v share/xastir způsobí, že se mapy/linky nezobrazují v nástroji na výběr map. Chyba se ovšem nereportuje. Nikde!!! A jaká jsou očekávaná práva nevíte. Pokud máte --prefix někam do home, pak stačí, aby -type d byly 755 a -type f 644 v celém share/xastir/maps. Tiše předpokládám, že make install v tomto případě děláte jako user, nikoliv jako root.

Pokud si vyberete mapy, musíte jim ještě v preferences přiřadit vrstvu. Pokud to neuděláte, tak se mapy nezobrazují a to i v případě, že vyberete k zobrazení jedinou mapu.Chybové hlášení se opět nikde nezobrazuje.

Pro úplnost dodávám, že jsem kompilovala z posledních zdrojáků stažených z gitu, na CentOS 6.9/i686 (32-bit), ale myslím si, že popsané bude platit dost obecně.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests