xastir, aprsdigi, aprsd v telefonu

Vše ohledně APRS a linuxových uživatelských aplikací
vanous22
Posts: 44
Joined: Tue 04. Aug 2009 16:51:48
Contact:

Re: xastir, aprsdigi, aprsd v telefonu

Post by vanous22 »

Prima, díky za pozitivní reakci. takto to řeším, takže není problém. Nyní mám průměr cca 19vteřin a není problém ještě ubrat:
Found over 100 packets. 19 seconds between packets on average during 1921 seconds

Nyní ale řeším jinou situaci: rád bych uživateli zobrazoval stanice, které jsou okolo, popřípadě ty, které mne zajímají. Nechci ale poslouchat veškerý provoz, který je datově zbytečně náročný. Rád bych aprsd serveru poslal požadavek, že chci poslouchat komunikaci, ale pouze dle filtru (geo pozice, nebo ok2*, plnou volačku a podobně). Jde to nějak řešit? V této oblasti toho o aprs moc nevím. Napadají mne tři řešení:

1) server umí posílat pakety pouze dle vyžádaného filtru (nevím jak)
2) server filtr neumí, ale jedná se o server lokální, tzn. uvidím pouze komunikaci např v CZ (jde to? jaký server?)
3) spustím na netu vlastní program, kterému nebude vadit datový tok plného aprs a na ten se napojím a on mi bude posílat pouze pakety o které mám zájem

Předpokládám, že toto se nějak řeší... poradí někdo? Neřeší to Aprsd nebo Aprsdigi? Vymýšlet již vymyšlené?
díky, Petr
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: xastir, aprsdigi, aprsd v telefonu

Post by ok1mx »

Server filtr umí. Stačí se připojit na portu 14580 a pak si můžeš nadefinovat co Ti má server posílat. Popis najdeš tady.

http://www.aprs2.net/wiki/pmwiki.php/Main/FilterGuide

a těch 19 sekund je pořád neúnosná hodnota. Je potřeba si říct, k jakému účelu je to dobré. Nejde o dohledávání osob, ale o informaci kde se daná stanice přibližně nachází, po jaké silnici jede. Z tohoto pohledu stačí bohatě ta minuta.... jedu li po dálnici, tak je to co 2km... (změny kurzu jsou minimální) jedu-li po okreskách, je to co 750 m až 1km. a taky je zřejmé po které cestě se pohybuju. Ve městě při malých rychlostech okolo 30km/h stačí 5-6 minut, protože tam zase zabere informace o změně kurzu. (optimální je nastavit cca 60 stupnu... pravoúhle odbočení to tak bez problémů registruje a je tam nutný death time na 30s. (aby to na kruháči neposlalo 4 rámce po 5 sekundách.

APRS není určené pro jednoho člověka, je velmi sobecký přístup.... pozor, teď jedu já... tak zaseru celý datový kanál (a je celkem jedno, jestli jde o radiový kanál, nebo o využívání TIER2 sítě či APRS.FI) Jelikož je to všechno zdarma, není pro provozovatele žádný problém kohokoli odříznout (třeba wildcard OK*), když nejsou schopni dodržovat psaná i nepsaná pravidla.
vanous22
Posts: 44
Joined: Tue 04. Aug 2009 16:51:48
Contact:

Re: xastir, aprsdigi, aprsd v telefonu

Post by vanous22 »

OK1MX wrote:Server filtr umí. Stačí se připojit na portu 14580 a pak si můžeš nadefinovat co Ti má server posílat. Popis najdeš tady.

http://www.aprs2.net/wiki/pmwiki.php/Main/FilterGuide
super, díky, to je co jsem hledal.
OK1MX wrote: APRS není určené pro jednoho člověka, je velmi sobecký přístup.... pozor, teď jedu já... tak zaseru celý datový kanál (a je celkem jedno, jestli jde o radiový kanál, nebo o využívání TIER2 sítě či APRS.FI) Jelikož je to všechno zdarma, není pro provozovatele žádný problém kohokoli odříznout (třeba wildcard OK*), když nejsou schopni dodržovat psaná i nepsaná pravidla.
není potřeba se opakovat v každém příspěvku, špatně se to pak filtruje,

Petr
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: xastir, aprsdigi, aprsd v telefonu

Post by ok1mx »

Kromě toho že si to přečteš, tak se nad tím zkus zamyslet. Nemusel bych to pak psát pořád dokola. Jestli máš dojem, že mne to baví, a že nemám nic jiného na práci než se snažit všemožně a velmi slušně vysvětlit elementární pravidla, kterými se řídí tisíce lidí, jen Ty s nimi máš evidentně problém, tak tomu tak opravdu není.
vanous22
Posts: 44
Joined: Tue 04. Aug 2009 16:51:48
Contact:

Re: xastir, aprsdigi, aprsd v telefonu

Post by vanous22 »

OK1MX wrote:Kromě toho že si to přečteš, tak se nad tím zkus zamyslet. Nemusel bych to pak psát pořád dokola. Jestli máš dojem, že mne to baví, a že nemám nic jiného na práci než se snažit všemožně a velmi slušně vysvětlit elementární pravidla, kterými se řídí tisíce lidí, jen Ty s nimi máš evidentně problém, tak tomu tak opravdu není.
no, jak říkám, díky za odkaz

pěkný večer
Petr
OK2NID
Posts: 19
Joined: Thu 19. Mar 2009 19:27:54
Contact:

Re: xastir, aprsdigi, aprsd v telefonu

Post by OK2NID »

Dobrý večer.
Jen jednu připomínku - jsem rád, že Petr ten skriptík píše a naše diskuse nad ním jsou velmi zajímavé a pozitivní, jsem rád, že Milan jako praktik umí pomoci a pomáhá radami tak, aby nebylo potřeba objevovat objevené a místo toho se vše posunovalo ke zdárnému doladění a obecné spokojenosti. Není účelem stvořit paskvil, který bude jednomu fungovat a ostatním nějak znepříjemní život. I to jsem z diskuse pochopil a jde o to oběma stranám. Tak proč se nemůžu zbavit dojmu, že přes to pozitivní jmenované je ta diskuse spíše konfrontační?
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests