QTH Velka Javorina

Fórum sysopů, výstavba, konfigurace a nastavení DIGI
om1aeg
Posts: 65
Joined: Wed 07. Oct 2009 15:42:47
Location: Bratislava
Contact:

Re: QTH Velka Javorina

Post by om1aeg »

ok2ila wrote: Problem je diplexer - to uz by bylo asi jednodussi sehnat druhou ANT, ale asi by to bylo problematictejsi stran ruseni.
V plane su aj ine anteny na tom objekte, taktiez tam su nejaki internetovi provideri, tak ak sa da, radsej jednu antenu 2m / 70cm so vsesmerovym vyhladom ako dve, ktore si mozu teoreticky kazit diagram.
ok2ila wrote: Takze mozna by nebylo od veci navrhnout klukum z OM, at s nama do budoucna na te Javorine pocitaji, ale pripadne umisteni diginy by probehlo az po vyzkouseni z toho Mikulcina.
Antena aj skrina tam budu osadene dalsie minimalne 4 roky, staci dodat diplexer a APRS HW a je to on air ked tam niekto od nas bude.
ok4ps
Posts: 71
Joined: Thu 13. Aug 2009 10:04:33
Contact:

Re: QTH Velka Javorina

Post by ok4ps »

Milane, nikdo nejitri vasne (je mi jasne, ze tim myslis, jak jinak, me), pouze na kazdou akci vznikla reakce. Ano nabidka na umisteni APRS, coz se tak moc nevidi a diky za ni. A ja pouze doplnuji dalsi info, ze o par km vedle je pred instalaci dalsi APRS, respektive dve. Jedna digi v rezimu wide a jedna v rezimu fill-in. Dale, ze Javorina je radiove hodne exponovane misto navic v kombinaci s TV vysilacem. Kdo z tama nekdy vysilal, tak asi vi. Navic jsem Honzovi ILA psal, mimo diskuzi, ze skvela nabidka a sel bych do toho, za predpokladu podpory HW a financni ostatnich zajemcu vybudovat neco dalsiho. Jelikoz vsichni to mate daleko. Ikdyz co je dnes v CZ daleko (mimo tema), ale chapu duvody ostatnich, ze treba ty moznosti cestovani nemaji.

Honzo, ze neni treba koordinace, to si rozhodne nemyslim, i v ramc jednokanalove site jako je APRS by byla vhodna, tak jako v kazde jine radiove siti. A kdo hleda na zacatku problem? Tim, ze jsem se kluku z SK ptal na pordrobnosti umisteni, moznosti, atd.? To snad ani nevidim jako neco ve smyslu hledat problem.

Takze abych furt nekoho neprudil, tak jeste jednou rikam, ano pujdu do toho a rad se na tomto projektu budu podilet. Opustme kecy okolo a zacneme pro to neco delat.

Koho navrhujete, ze to organizacne zastresi a bude koordinovat? A kdo konkretne ma zajem se teto akci podilet a lze oecekavat HW a financni podporu?

Na Javorinu klidne predem zajedu, dokud mam doma OT2m (nez pujdou na Mikulcin vrch a Zlin - Kudlov) a muzu to tam nejakou tu hodinu nechat bezet, stejne jako na Pradedu, kdo bylo po nejake hodine jasno ve spolupraci s Jirkou XDU, ktery provedl doma monitoring.

Milane predem diky za tu nabidku radia (odolne radio bude treba), pokud je tedy moznost, ze ho venujes. Prosim tedy o naprogramovani pro potreby APRS (vykon 5W? A nejaky vyssi subton, treba 179,9 Hz na TX strane).

Honzo, zdroj asi zkonzultujeme, jestli v ramci prevadece bude treba nebo si vyuzije prevadecovy. Narocnost TRX BK neznam.

Propojovaci kabelaz BK na OT2m prosim zajisti kdo? Ja bohuzel s touto stanici nemam zadne zkusonosti.

Tak a to hlavni. OT2m mam nasledne objednat nebo nema nekdo na prodej?

Diplexer navrhuji vyzkouseny a provereny od Diamondu MX-72A (uz vice jak rok bezi v sestave OK0Z a OK2IULQ-3). Kupoval jsem v DD Amteku (http://www.ddamtek.cz/index.php?cat=316 ... 20duplexer)

Sumarizace:

TRX: BK (Milan)
Zdroj: Honza (poud bude treba)
Propojovaci kabelaz: ?
OT2m: klidne objednam, pokud nekdo nema na prodej v CZ
Diplexer: Diamond MX-72A pokud bude skladem, muzu zakoupit v DD Amteku

Naklady mimo HW prispevky: OT2m 95 USD a diplexer 1.060 Kc, tj. cca 3.100 Kc. Dalsi?

O uvedenou castku se podelim rovnym dilem s ostatnima, kteri jsou ochotni se na tom regulerne podilet.

Pripadny predchazejici test a naslednou realizaci na miste netreba resit, to muze jit za mnou. Staci zkonzultovat jak test zamerit, aby byly vhodna vysledna data pro smysluplny zaver. Ale tohle by muselo byt prakticky co nejdrive, mozna obratem, jelikoz jak umistim obe OT2m, tak to nemam s cim vyzkouset. Na Javorinu v ramci testu muzu vzit FT7800, antenu ekvivalent X-50tky, propojovaci kabelaz mam, takze pro test neni treba nic dalsiho. Pouze pristup na obejkt.

Prosim tedy o korektni odpovedi, diky.

P.
om1aeg
Posts: 65
Joined: Wed 07. Oct 2009 15:42:47
Location: Bratislava
Contact:

Re: QTH Velka Javorina

Post by om1aeg »

Na kote budeme prvy julovy vikend, kedy by sa mal nahodit na skusku RPT.
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: QTH Velka Javorina

Post by ok1mx »

Mám dvě připomínky, resp. tři.
- prosím pěkně nebuď tak vztahovačný. Když myslím někoho konkrétního, nedělá mi problém ho jmenovat, když mám dojem že se jedná o jev obecnější, popíšu to obecně. Nějaké náznaky nebo okopávání kotníků je pro ženský... to sem nebudeme tahat (doufám) :lol: Zároveň bych byl rád, když zazní kritika, aby byla konstruktivní a ten na čí hlavu jakákoli výtka padne aby se nad tím zamyslel a nezačal bezhlavě a nesmyslně útočit, jen aby se nakonec ukázalo, že má pravdu. Važme si toho, že účastníci tohoto fóra se nekastují, nebojují proti sobě. To by totiž byla nejrychlejší cesta do pekla a APRS v OK by to rozhodně neprospělo.
- Opět opakuji a to velmi důrazně :!: APRS není síť. Prosím nepoužívejte nikdo (ani PS) toto spojení.
1. není to pravda, sítě se vyznačují tím, že tam probíhá cosi jako "connect a "disconect" elementy sítí jsou na sobě závislé, ví o sobě a jeden bez druhého nedokážou pracovat. APRS nic z toho nezná, DIGI o sobě nevědí, rámec prostě vystřelí do vzduchu a o nic dalšího se nestarají, nečekají na chování sousedních elementů....
2. Díky tomu že to tedy "není síť" zatím nemá ČTÚ důvod nám dělat pakárnu. Nebo snad má někdo nějaký důvod k tomu, aby po tom úřad skočil a zavedl pro APRS stejná byrokratická pravidla jako pro PR? Víme co agilní úředník dokáže vymyslet za hovadiny, nedrážděme proto hada bosou nohou a buďme rádi že Kraken ještě spí. (doufám že po incidentu MJO brzo usne) Sysém funguje (v lednu jsem měl na OK0BCA kontorlu a vše proběhlo OK) a jen masochista by na tom chtěl něco změnit.
Tak že APRS NENÍ síť a prosím nepolemizujme o tom!
- B/K připravím, na APRS se vyjma VA (136.5) CTCSS nepoužívá (důvody jsou na delší povídání) , tak že TX i RX bude flat. Pinout konektoru je myslím někde tady na fóru či na WEBU, zkus ho pohledat. Případně se zeptej Libora ALX, ten to možná bude vědět z hlavy. Vzít 4 dráty a propojit dva konektory zvládne i řezník i se zlomenou jednou rukou....

Peace, brothers!
OK2JIB
Posts: 29
Joined: Mon 02. Nov 2009 20:31:56
Jméno: Bronek
Contact:

Re: QTH Velka Javorina

Post by OK2JIB »

OK1MX wrote:Mám dvě připomínky, resp. tři.
Važme si toho, že účastníci tohoto fóra se nekastují, nebojují proti sobě. To by totiž byla nejrychlejší cesta do pekla a APRS v OK by to rozhodně neprospělo.
V tom případě Milane, mám-li být upřímný, jdi příkladem, ne vždy se ti to daří.
OK1MX wrote:- Opět opakuji a to velmi důrazně :!: APRS není síť. Prosím nepoužívejte nikdo (ani PS) toto spojení.
V popisu technického charakteru nelze než souhlasit, není to PR. Mám ale skoro strach někomu nezainteresovanému označit APRS jako síť, byť její komplexní výstup dat se takto tváří, budu se snažit používat slovo "systém" jako obecnější a univerzálnější. Byť si myslím že jde o slovíčkaření a prosazení nějaké terminologie, aniž by k tomu byl konkrétní důvod.
OK1MX wrote:Díky tomu že to tedy "není síť" zatím nemá ČTÚ důvod nám dělat pakárnu. Nebo snad má někdo nějaký důvod k tomu, aby po tom úřad skočil a zavedl pro APRS stejná byrokratická pravidla jako pro PR? Víme co agilní úředník dokáže vymyslet za hovadiny, nedrážděme proto hada bosou nohou a buďme rádi že Kraken ještě spí.
Provozoval jsem taky PR nód, před nějakými 8-12 lety zpětně, nemůžu si vůbec vybavit nějakou byrokracii ze strany ČTÚ. Krom jedné kontroly měřícího vozu a pokuty 500,- Kč ze strany ČTÚ Olomouc, kdy jsem zapomněl prodloužit koncesi a node vysílal. I tak byli vstřícní a dokonce sami navrhli abych linky nechal běžet a jen dočasně vypnul user vstup. Zbytečně se tento úřad démonizuje. Je to všechno o lidech.

Měl jsem po aktivitě Martina OK1MJO taky trochu obavu, ale myslím že není třeba být vůči ČTÚ přespříliš paranoidní. Když se podívám do koncese na OK0X, vydané někdy na přelomu roku 2006/2007, tak tam mám (dle vlastní žádosti) uvedeno:
1. 439.350 / 431.750
2. 438.600 / 438.600 (provoz SSTV)
3. 144.800 / 144.800 (provoz APRS)
4. 433.800 / 433.800 (provoz APRS)
Druh vysílání: 1. - 4. FM
Jiné údaje: převaděč

Sic jsem zjistil že to takto mám snad jako jediný (nemožno ověřit), tak toto je důkaz že není možné bezprecedentně usuzovat nějakou aktivitu ČTÚ ve smyslu pakárny proti nám. To SSTV berte samozřejmě s rezervou, byl to něčí nápad, ne můj :-)
OK1MX wrote:v lednu jsem měl na OK0BCA kontorlu a vše proběhlo OK) a jen masochista by na tom chtěl něco změnit.
Tady bys mohl napsat něco více, ať se dozvíme i něco jiného, než že to bylo OK. O co konkrétně šlo, zda to byla rutina, nebo nějaký bonz, apod.
OK1MX wrote:- B/K připravím, na APRS se vyjma VA (136.5) CTCSS nepoužívá (důvody jsou na delší povídání)
Prosím o vysvětlení. Slyším o tom poprvé. Krom standardního VoiceAlertu, v OK domluveného na 136,5 Hz nevidím důvod proč není možné pro studijní účely si odlišit nějakou digi samostatným subtónem a s tímto dále individuálně pracovat, když to ostatní uživatele APRS nijak neomezí, nebudou o tom ani vědět. Jsa liberálně smýšlejícím člověkem, konajícím v duchu pravidla co není zakázáno a nikoho neomezuje a neohrožuje, můžu zkusit, jsem zmaten :-)
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: QTH Velka Javorina

Post by ok1mx »

OK1MX píše:
Mám dvě připomínky, resp. tři.
Važme si toho, že účastníci tohoto fóra se nekastují, nebojují proti sobě. To by totiž byla nejrychlejší cesta do pekla a APRS v OK by to rozhodně neprospělo.

V tom případě Milane, mám-li být upřímný, jdi příkladem, ne vždy se ti to daří.


Kdo z nás jest dokonalý, hoď kamenem. Nicméně pokusím se polepšit. Také k tomu můžu k tomu přistoupit tak, že se ozvu jednou za rok abych jen někoho zkritizoval ;) (tímto nemyslím nikoho konkrétního) ... Né ale vážně. Co mám na srdci, to na jazyku a opravdu se velmi snažím být empatický a když už kritizuji, snažím se o pozitivní kritiku a nedělá i problém změnit názor, je-li podložen racionálními argumenty. Mým cílem je určitý tah na branku a předcházet problémům ještě než přijdou, z čehož občas plynou nedorozumění a někomu to zavání stahováním gatí daleko před brodem. Nedělá mi žádný problém si i se svými oponenty sednout a v klidu diskutovat i když na určité věci máme jiné názory. Co ale opravdu nemám rád je vytváření zášti a blbé nálady, trucování, škodění a záměrné okopávání kotníků jen z principu. Co se APRS týče táhneme za jeden provaz a je škoda plýtvat energii na nesmyslné rozdmýšky.

OK1MX píše:
- Opět opakuji a to velmi důrazně APRS není síť. Prosím nepoužívejte nikdo (ani PS) toto spojení.

V popisu technického charakteru nelze než souhlasit, není to PR. Mám ale skoro strach někomu nezainteresovanému označit APRS jako síť, byť její komplexní výstup dat se takto tváří, budu se snažit používat slovo "systém" jako obecnější a univerzálnější. Byť si myslím že jde o slovíčkaření a prosazení nějaké terminologie, aniž by k tomu byl konkrétní důvod.


Souhlasím, "systém" je mnohem výstižnější. Máš pravdu, že jde o slovíčkaření, ale právě lidé (úředníci), kteří problematice nerozumí se právě na těch slovíčkách můžou točit (a mám indície, že zrovna slovo "síť" je z mne neznámého důvodu jak červený hadr na býka). Nemyslím, že je rozumné jim k tomu zavdávat důvod. k tomuto bych přidal slova klasika.. "To, že jsem paranoidní, ještě neznamená, že po mně nejdou" Na druhou stranu užíváním jednotné terminologie nic zkazit nemůžeme.

Díky tomu že to tedy "není síť" zatím nemá ČTÚ důvod nám dělat pakárnu. Nebo snad má někdo nějaký důvod k tomu, aby po tom úřad skočil a zavedl pro APRS stejná byrokratická pravidla jako pro PR? Víme co agilní úředník dokáže vymyslet za hovadiny, nedrážděme proto hada bosou nohou a buďme rádi že Kraken ještě spí.

Provozoval jsem taky PR nód, před nějakými 8-12 lety zpětně, nemůžu si vůbec vybavit nějakou byrokracii ze strany ČTÚ. Krom jedné kontroly měřícího vozu a pokuty 500,- Kč ze strany ČTÚ Olomouc, kdy jsem zapomněl prodloužit koncesi a node vysílal. I tak byli vstřícní a dokonce sami navrhli abych linky nechal běžet a jen dočasně vypnul user vstup. Zbytečně se tento úřad démonizuje. Je to všechno o lidech.

Měl jsem po aktivitě Martina OK1MJO taky trochu obavu, ale myslím že není třeba být vůči ČTÚ přespříliš paranoidní. Když se podívám do koncese na OK0X, vydané někdy na přelomu roku 2006/2007, tak tam mám (dle vlastní žádosti) uvedeno:
1. 439.350 / 431.750
2. 438.600 / 438.600 (provoz SSTV)
3. 144.800 / 144.800 (provoz APRS)
4. 433.800 / 433.800 (provoz APRS)
Druh vysílání: 1. - 4. FM
Jiné údaje: převaděč

Sic jsem zjistil že to takto mám snad jako jediný (nemožno ověřit), tak toto je důkaz že není možné bezprecedentně usuzovat nějakou aktivitu ČTÚ ve smyslu pakárny proti nám. To SSTV berte samozřejmě s rezervou, byl to něčí nápad, ne můj


APRS není PR, digi vznikne, pak pak se ukáže že je tam rušení, můžou existovat i dočasné DIGI (u přiležitosti setkání) Opravdu myslíš, že je rozumné nechat to dojít tam, že na všechno bude muset být speciální povolení? (nejde mi ani o těch 500Kč, spíš o tu byrokracii, hlídání toho, jestli jsou povolení platná) Současná legislativa nám umožňuje mnohem výhodnější podmínky, zdá se mi velmi nevhodné postupovat tak, abychom se současné status quo nesnažili udržet.

OK1MX píše:
v lednu jsem měl na OK0BCA kontorlu a vše proběhlo OK) a jen masochista by na tom chtěl něco změnit.

Tady bys mohl napsat něco více, ať se dozvíme i něco jiného, než že to bylo OK. O co konkrétně šlo, zda to byla rutina, nebo nějaký bonz, apod.


Upozorňoval jsem na to v OK-listu, dále pak na http://www.hamradio.cz (aktualita 20.1.2010) V souladu s uvedeným článkem článkem opravdu kontrola byla, jelikož koncese na BCA pozbyla platnosti. Novou jsem nedělal protože ještě nebylo na 100% zřejmé, kde bude finální lokalita. Při kontrole zjišťovali aktuální situaci. Na přímý dotaz mi pracovník ČTÚ sdělil že již cca 14 dní pomocí systému ASMKS monitorují, zda převaděč neběží. Jelikož neběžel, vše skončilo jen provedením zápisu o provedené kontrole.

OK1MX píše:
- B/K připravím, na APRS se vyjma VA (136.5) CTCSS nepoužívá (důvody jsou na delší povídání)

Prosím o vysvětlení. Slyším o tom poprvé. Krom standardního VoiceAlertu, v OK domluveného na 136,5 Hz nevidím důvod proč není možné pro studijní účely si odlišit nějakou digi samostatným subtónem a s tímto dále individuálně pracovat, když to ostatní uživatele APRS nijak neomezí, nebudou o tom ani vědět. Jsa liberálně smýšlejícím člověkem, konajícím v duchu pravidla co není zakázáno a nikoho neomezuje a neohrožuje, můžu zkusit, jsem zmaten


Podle testů, které jsem prováděl jsem zjistil, že přítomnost CTCSS ovlivňuje některé modemy a rámce které ho obsahují jsou za stejných radiových podmínek hůře čitelné. (závisí hodně na kombinaci daného RX a modemu) Mnoho DIGI má RX cestu vyvedenou jako FLAT, t.j. bez deempasis a bez low cut filtru. 400Hz zdvihu CTCSS tónu pak dokáže modem celkem úspěšně zblbnout. Druhá věc je, že jakmile by se to stalo pravidlem, dostaneme se do bodu, kdy bude nutné i CTCSS časem koordinovat, aby náhodou DIGI o 100km dál nepoužila stejný. Shrnuto a podtrženo. Můj názor je takový, že pro testování a ladění (třeba na měsíc) to samozřejmě není nic proti ničemu, používat to trvale se mi z výše uvedených důvodů moc nelíbí. Není problém do toho B/K naprogramovat dva kanály, oba budou na 144.8, jeden bude s CTCSS (pro ladění a testování), druhý bez něj, na který se to přepne v okamžiku kdy bude DIGI ve finální konfiguraci. Nicméně není to GO/NOGO záležitost přes kterou nejede vlak a svět by se kvůli tomu zbořil. Z čistě technického hlediska, žili-li bychom v ideálním světě s ideálně nastavenými zdvihy a dokonalými nestaveními úrovní a RX cest souhlasím, že by se to nijak negativně nemělo projevit.

doufám, že jsem na nic nezapomněl.

Peace brothers

p.s.
ok4ps
Posts: 71
Joined: Thu 13. Aug 2009 10:04:33
Contact:

Re: QTH Velka Javorina

Post by ok4ps »

Takze tajemno bylo castecne nebo celkove rozklicovano, sice nic zasadniho oproti tomu jak to vypadalo dramaticky, tak se vratim k puvodnimu tematu a to nabidka SK radioamateru na umisteni APRS v ramci vystavny RPT na Velke Javorine.

Za sebe bych to videl asi tak, ze primarni je pro nas spusteni APRS na kotach Mikulcin vrch (co by kamenem dohodil od V. Javoriny) a Zlin - Kudlov. Nasledne muzeme zhodnit prinos tehto dvou novych instalaci.

Jakmile budete instalovat RPT na Javorine, dejte mi prosim dopredu vedet a zajedu tam za Vami. Jednak Vas osobne pozdravit a hlavne probrat situaci kolem APRS, prevedecu, zkusenosti s provozovanim techto zarizeni, jake jsou vyhlidky, aktualni moznosti, atd. Jedno osobni setkani mnohdy vyresi vic, nez x stranek vice ci meme peprne diskuze.

Budu se tesit a at se dari na dokoncovacich pracech na prevadeci!

73 OK4PS
om1aeg
Posts: 65
Joined: Wed 07. Oct 2009 15:42:47
Location: Bratislava
Contact:

Re: QTH Velka Javorina

Post by om1aeg »

Prevadzac je on AIR, aj ked je na nom este co vylepsovat.
OE1CWJ (OM9AWJ) nam ponukol komplet digi aj s diplexerom, tak je mozne, ze este tento mesiac, mozno uz o par dni bude na Javorine APRS DIGI.
Aktualne je DIGI testovana ako OM9AWJ-2.
Blizsie info o DIGI a o jej nastaveni zistite u Christiana, kontakt na jeho strankach http://www.oe1cwj.com. Komunikovat mozete DE, EN, ale rozumie ciastocne aj slovensky.
OK2ZO
Posts: 486
Joined: Sun 08. Mar 2009 18:27:54
Location: Adamov
Contact:

Re: QTH Velka Javorina

Post by OK2ZO »

Koukam, ze OM3KII-3 je v provozu.. Dobra praca, chalani.. :)
OK2ZO Libor/Adamov
om1aeg
Posts: 65
Joined: Wed 07. Oct 2009 15:42:47
Location: Bratislava
Contact:

Re: QTH Velka Javorina

Post by om1aeg »

Vdaka Christianovi OE1CWJ je od dnes APRS on AIR, uvidime ako sa osvedci, na 144,8 bolo cisto na rozdiel od RX RPT, kde sme identifikovali rusenie z veze.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 14 guests