QTH Velka Javorina

Fórum sysopů, výstavba, konfigurace a nastavení DIGI
om1aeg
Posts: 65
Joined: Wed 07. Oct 2009 15:42:47
Location: Bratislava
Contact:

Re: QTH Velka Javorina

Post by om1aeg »

Otestovat sa to bude dat, ak bude na vasej strane cas ked budeme montovat RPT. Plan niekedy v lete cez prazdniny. RPT je sice pokope, ale treba ho doprogramovat.

Dnes som hovoril s clovekom, co to tam vybavuje a s umiestnenim APRS nevidi problem, ak to nebude rusit 70cm RPT a bude to papat par W. Teda ak chcete a dodate HW, tak to tam mozete mat, umiestnenie je mozne na najblizsie 4 roky, potom sa uvidi co dalej.
APRS by malo byt blbovzdorne, s pristupom nie je problem, ale pri kazdom servise v skrinke s HAM geretmi chce byt clovek co to vybavuje a byva v Bratislave, co nie je najblizsie a nafta tiez nieco stoji. Konkretnejsie veci cez sukromnu spravu.

Optimalne by bole tiez dialkove On/Off TX pocas pretekov, nech tam APRS zbytocne nerusi kontesty.

Tono
ok4ps
Posts: 71
Joined: Thu 13. Aug 2009 10:04:33
Contact:

Re: QTH Velka Javorina

Post by ok4ps »

To je vsechno resitelne, za predpokladu potrebnych financi.

Jak vidno zacinaji vyplouvat pozadavky na cele reseni. Uz to neni jen digi v zakladnim pojeti, ale komplexni reseni okolo a to cele uz nebude za par kacek. To uz budou treba aj SK EURa od SK podporovatelu pripadneho umisteni APRS :D. Navic kdyz v CZ, ehm pardon na Morave, je na tom APRS rekl bych velice slusne, ale SK je bile misto pri pohledu na stredni Evropu.

Moznost servisu ve spojeni s clovekem az z Bratislavy to je na levacku, jednak organizacne, ne-li samotne pripadne uhrady za dopravu pro potreby "odemnuti bedny" a cuceni pres rameno. To by ve finale mozna vysel lepe pronajem na vhodne umistene BTS nektereho z operatoru.

Uvidime kolik zajmecu podilet se na pripadne realizaci by ve finale mohlo byt, to bude to stezejni jesli nejaka realizace probehne nebo ne. Navic ten servis...
om1aeg
Posts: 65
Joined: Wed 07. Oct 2009 15:42:47
Location: Bratislava
Contact:

Re: QTH Velka Javorina

Post by om1aeg »

ok4ps wrote: Moznost servisu ve spojeni s clovekem az z Bratislavy to je na levacku, jednak organizacne, ne-li samotne pripadne uhrady za dopravu pro potreby "odemnuti bedny" a cuceni pres rameno. To by ve finale mozna vysel lepe pronajem na vhodne umistene BTS nektereho z operatoru.
Ten "clovek" je radioamater, co to QTH spolufinancuje, takze cuceni pres rameno by ti nemalo vadit. Jazdi tam minimalne 6x za rok a nik za naftu peniaze nechcel, len ak sa nieco dojebabre, tak bude treba pockat, az tam pojde. Preto ta poziadavka na blbuvzdorny geret. Pokial ale pozadujes operativny nastup na QTH, tak si prenajmi QTH a plat, to co je od nas v ponuke je zadarmo.
ok4ps wrote: To uz budou treba aj SK EURa od SK podporovatelu pripadneho umisteni APRS . Navic kdyz v CZ, ehm pardon na Morave, je na tom APRS rekl bych velice slusne, ale SK je bile misto pri pohledu na stredni Evropu.
Ano, OM je biele miesto. Silne ale pochybujem, ze mimo OM4ARO z danej lokality niekto prispeje, o APRS tu nie je zaujem, staci pozret bratislavsky digi aka prevadzka tu je, 95% traficu tvori HG a OE a obcas nejaky tranzit, OM znaciek je ako safranu. Ja do toho tiez nemienim davat peniaze, akurat teraz ideme do KII pripajat komplexnu WX stanicu a potom z bratislavskej strany nateraz koniec.

Aby som to zhrnul, je k dispozicii (od vcera uz dohodnute) kvalitne QTH pre APRS s nulovymi nakladmi na umiestnenie a elektrinu, ale bez financnej podpory pre hw. Ak je zaujem, da sa to tam supnut, ak nie, tak sa svet nezruti.
Cela moja iniciativa vznikla pri pohlade do aprs mapy, kde bolo biele miesto a ja som vedel, ze je dostupne QTH.

Instalacia RPT je v plane o cca mesiac plus minus tyzden.
ok4ps
Posts: 71
Joined: Thu 13. Aug 2009 10:04:33
Contact:

Re: QTH Velka Javorina

Post by ok4ps »

No vcera to vyznelo tak, ze podminky jsou celkem omezene.

Ale jak pisi, pokud se najde par lidi co to zafinancuji, tak proc ne, urcite bych se pripojil. Pokud se nenajdou, tak bohuzel. Pristup amateru je takovy jaky je, takze se neda ocekavat zadna velka podpora. Sam to znam v ramci provozovani prevadece OK0Z.

Pro nas s Marcelem OK2MO je nyni primarni spustit digi na QTH Mikulcin vrch a s Jirkou OK2OZ ve Zline na Kudlove. Javorina je druhotna zalezitost, navic bez avizovane podpory SK amateru to podle me neni optimalni.

Nabidka koty zajimava, ale bez chechtaku to asi tezko pujde, uvidime jestli se nekdo chytne a bude se mu chtit do toho jit.
ok2ila
Posts: 218
Joined: Tue 17. Mar 2009 14:28:02
Location: JN89WW
Contact:

Re: QTH Velka Javorina

Post by ok2ila »

ok4ps wrote:No vcera to vyznelo tak, ze podminky jsou celkem omezene.

Ale jak pisi, pokud se najde par lidi co to zafinancuji, tak proc ne, urcite bych se pripojil. Pokud se nenajdou, tak bohuzel. Pristup amateru je takovy jaky je, takze se neda ocekavat zadna velka podpora. Sam to znam v ramci provozovani prevadece OK0Z.

Pro nas s Marcelem OK2MO je nyni primarni spustit digi na QTH Mikulcin vrch a s Jirkou OK2OZ ve Zline na Kudlove. Javorina je druhotna zalezitost, navic bez avizovane podpory SK amateru to podle me neni optimalni.

Nabidka koty zajimava, ale bez chechtaku to asi tezko pujde, uvidime jestli se nekdo chytne a bude se mu chtit do toho jit.

Pavle, nevim co porad resis a brecis nad penezma. Jasne je psano, ze umisteni a provoz je zadarmo. To jsou naprosto luxusni podminky. Zvlast vzhledem k tomu, ze provoz neni velky nejen v OM, ale ani na OK strane to neni buchvi co. HW (navic bez anteny!) se vzdycky mezi amatery nejak da dat dohromady. Jenze taky to holt chce nekoho ochotneho a schopneho to dat dohromady. Ja uz to mam bohuzel dost z ruky, jinak bych do toho hned sel.
Takze ja myslim, ze je treba klukum z OM podekovat za peknou nabidku, ale bez te chuti do toho jit to nepujde. Levnejsi nabidku na diginu asi budes shanet tezko.
ok4ps
Posts: 71
Joined: Thu 13. Aug 2009 10:04:33
Contact:

Re: QTH Velka Javorina

Post by ok4ps »

Honzo, to jsi me opravdu pobavil, ze zrovna ja resim penize, ktere se investuji do HAM aktivit. No ale to nevadi. V predeslich textech narazim pouze a jen na to, ze nebidka na "slusnou" kotu tady sice je, ale uz dopredu se avizovalo, ze z SK strany zajem o APRS neni, no a CZ strane se vic mluvi, nez dela. Slusna kota v uvazovkach, jelikoz prozatim neikdo nevygeneroval alespon teoreticke chovani signalu a neprovedl fyzicke overeni lokality. A Javorina je hodne exponovane misto. O vikendu muzu zabrednout do vygenerovani alepson teoreticke mapy chovani signalu sireneho z uveden koty a pri montazi APRS na Mikulcinym vrchu zajet pripadne na Javorinu to omrknout a pozkouset.

Takze tedy konretne. Ja to az tak z ruky nemam a klidne to tam zprovoznim, prosim tedy o nabidku HW, ktery je mozno dat dohromady. Byla zminovana jista "omezeni" pristupu a definovany pozadavek na moznost vzdalenoho vypnuti, zapnuti, spravu, atd. To je resitelne napriklad via GSM technologicke zarizeni, cena cca 3.000 Kc vcetne DPH, antenu neresime, slusny diplexer cca 1.200 Kc, radio pro APRS + tracker + drobna bizuterie. Nebo nejlepe primo vzdalena sprava prostrednictvi PC? Existuje konektivita? Atd. atd.

Pokud to mas zajem resit + dalsi zajemci, tak se bavme konkretne, kdo co a jak. Co se tyka cestovani neni az takovy problem, nejaky ten cas se take najde a "vratim se na zacatek" urcite nemam problem s tim, rovnym dilem se na projektu podilet financne.

Posledni dulezitou otazkou je, jestli opravdu je nebo neni vhodne na tamni kote digi realizovat s ohledem na nove pripravovane digi Mikulcin vrch + Zlin Kudlov. Spis diskutujme tady na toto tema. At se delaji veci smysluplne a ne hura, kota "bez nakladu" honem podme tam neco spustit. Dyt vidis jak to dopada, kdyz se blbe zkoordinuji prevadece. Se snad ani o koordinaci neda mluvit. Ale to uz je jine tema.

Takze hlavne klid a vyresme to konstruktivne, smysluplne.

Nic jdu se potit krev na cesty.
OK2ZO
Posts: 486
Joined: Sun 08. Mar 2009 18:27:54
Location: Adamov
Contact:

Re: QTH Velka Javorina

Post by OK2ZO »

Takove UIDIGI nebo OT2m je na dalku lehce konfigurovatelne.. Pokud tam bude 70cm prevadec, neni problem posadit na signal DTMF dekoder, ktery bude ovladat treba relatka.. Takze je mozne ledacos. Nehlede na to, ze bude-li tam cca 5W, coz na takovou kotu a fill-in digi je vic nez dost, nemusi to rusit vubec.. Spis naopak.. Proti tem sakramensky prasicim kW, co se tam pri zavodech produkuji..
O vhodnosti fill-in neni pochyb.. Nejde jen o OM stanice, ale i o stanice nahodou zabloudivsi na Slovensko..
OK2ZO Libor/Adamov
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: QTH Velka Javorina

Post by ok1mx »

Hoši, mám to tam daleko, tak že se na to nebudu nijak podílet (maximálně můžu dodtat zadara třeba TRX B/K byl li by zájem) nicméně je zbytečné jitřit vášně. Kdo chce, hledá způsob, kdo nechce, hledá důvod. Přišla zajímavá nabídka na lokalitu, kdo bude mít zájem ji využít jistě "způsob" najde (a pomocnou ruku jak ohledně HW, SW, konfigurací mu zde jistě mnoho lidí podá), ostatní, kteří hledají "důvody" nechť to nechají plavat a nepřísluší jim to ani komentovat. Vím že to není žádná sranda a tomu, kdo se do toho pustí budu držet palce. A na otázku "má to smysl"? odpovídám: Každá DIGI (byť FILL-IN) má smysl. V APRS jako takovém bude vždy platit: Co bylo dřív? Slepice nebo vejce? (DIGI nebo uživatelé) Odpověď je celkem zřejmá, dokud nebudou DIGI, zájem uživatelů (a tím pádem i potencionálních dalších SYSOPů) bude výrazně menší, což už jsme si v OK vyzkoušeli. Čím více se tedy bude pronikat do OM, tím rychleji se tam APRS pořádně rozjede.

Milan
ok2ila
Posts: 218
Joined: Tue 17. Mar 2009 14:28:02
Location: JN89WW
Contact:

Re: QTH Velka Javorina

Post by ok2ila »

Moje rec. V nasich podminkach neni v APRS (co do umisteni digin) co koordinovat. Spravne nastavena FILL-IN digi s funkcnim DCD si s nicim vadit nebude. Ja myslim, ze vasne se snad nejak moc nejitri. Je to jen o te ochote do toho jit a nehledat hned na zacatku problem. Jeste jednou myslim je dobre klukum z OM podekovat - ze i pri nezajmu o APRS dali takovou nabidku.

Ted konkretne. Ja muzu dodat TRX, zdroj, UIDIGI (nevim, jestli je na danou kotu nejlepsi reseni), kabelaz apod.. Teoreticky router s diginedem, ale to asi taky neni idealni. Myslim, ze nejlepsi reseni by bylo OT2M. To by ale stalo za investici, az bude jasne, ze je digina perspektivni. Problem je diplexer - to uz by bylo asi jednodussi sehnat druhou ANT, ale asi by to bylo problematictejsi stran ruseni.

Druha vec je ta, ze jsem koukal na mapu a ten zmineny Mikulcin vrch je jen 13km vzdusnou carou od Javoriny a ASL je skoro 800m, takze taky slusna kota - byt podle mapy vic utopena v kopcich. Takze mozna by nebylo od veci navrhnout klukum z OM, at s nama do budoucna na te Javorine pocitaji, ale pripadne umisteni diginy by probehlo az po vyzkouseni z toho Mikulcina.

Jeste moje zkusenost: zadne simulace a vypocty neudelaji presnou predstavu, jak digina chodi. Jedina moznost je sedet u radia a sledovat co pres ni leze - nejen jake diginy na kopcich slysi, ale hlavne mobilni stanice dole. pak se pozna, jak je vytizena a smysluplna. Takze jedina moznost, jak ji radne otestovat je ji tam proste dat. Zadne pobihani na kopci s ruckou a pendrekem...
To jsem se ale rozkecal :-)
om1aeg
Posts: 65
Joined: Wed 07. Oct 2009 15:42:47
Location: Bratislava
Contact:

Re: QTH Velka Javorina

Post by om1aeg »

Vyvedenie NF z RX radia RPT by nemal byt zasadnejsi problem, takze sa to da touto cestou cez DTMF ovladat.
Vypinanie APRS nie je podmienku, ale potesi. Ak to bude rusit, tak si to najcastejsie sa tam vyskytujuca klubovka bude vediet vypnut, ak im to bude vadit. Ostatne budu mat smolu.

To QTH aj energie je potrebne platit a za rocnu sumu za prenajom by sa dala postavit komplet APRS digi aj s WX, takze reci o tom ze to OM budu mat zadarmo nie su az tak celkom pravda. Ale ked uz sa tam miesto plati, tak sme ponukli jeho vyuzitie aj pre nasich OK bratov, kedze APRS v OM je na bode mrazu a na mape je tam biele miesto. Neskumal som ci a co sa planuje v okoli.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 7 guests