Grant pro rozvoj APRS

Fórum sysopů, výstavba, konfigurace a nastavení DIGI
OK5TVR
Posts: 40
Joined: Sat 03. Oct 2009 7:06:18
Contact:

Grant pro rozvoj APRS

Post by OK5TVR »

ahoj,
před několika dny se mi podařilo získat grant nadace O2 v projektu "Think BIG". Projekt má název využití systému APRS pro měření bleskových dešťových srážek. Nadace podpořila tento projekt částkou 40 000 kč. Z této částky bych chtěl financovat nákup meteorologických stanic od https://www.argentdata.com/catalog/prod ... cts_id=135. A sestavit minimálně dvě funkční GIDI založena na OT2M.

Tímto bych chtěl požádat čtenáře ok-listu zda by někdo nebyl ochoten tyto meteostanice provozovat. Primárně hledám místa v jižních a západních čechách.

Moc děkuji Tomáš OK5TVR
OK5TVR
Posts: 40
Joined: Sat 03. Oct 2009 7:06:18
Contact:

Re: Grant pro rozvoj APRS

Post by OK5TVR »

User avatar
OK1ALF
Posts: 40
Joined: Thu 15. Sep 2011 7:37:45
Jméno: Jirka
Location: JO70VA
Contact:

Re: Grant pro rozvoj APRS

Post by OK1ALF »

Gratuluji ;)

Klidně bych pomohl, ale QTH není západní ani jižní Čechy a navíc tady mám přes kopec OK5TVR-6 :(

Jirka
Jirka, OK1ALF
OK5TVR
Posts: 40
Joined: Sat 03. Oct 2009 7:06:18
Contact:

Re: Grant pro rozvoj APRS

Post by OK5TVR »

Ahoj,
je s OK5TVR-6 nějaký problém?

Tomáš
User avatar
OK1ALF
Posts: 40
Joined: Thu 15. Sep 2011 7:37:45
Jméno: Jirka
Location: JO70VA
Contact:

Re: Grant pro rozvoj APRS

Post by OK1ALF »

Ahoj,

nee, žádný problém, vše OK :). Pouze se mi zdálo, že je to až moc blízko na další meteo (i když tady jde vlastně hlavně o ty blesky :) )

Jirka
Jirka, OK1ALF
OK5TVR
Posts: 40
Joined: Sat 03. Oct 2009 7:06:18
Contact:

Re: Grant pro rozvoj APRS

Post by OK5TVR »

Ahoj,
dnes konečně dorazily objednané věci z argentadata. tzn 5x meteostanice 2x OT3M. Při nastavovaní jsem ale narazil na jeden problém, protože chci požádat na CTU o jeden call pro všechny stanice, vyvstal problém jak odlišit 5x meteostanici.

nemáte prosím nějakou radu?

myslel jsem například: 1-OK5WX-5
2-OK5WX-5

Jinak místa pro instalaci jsou stále otevřená.

Děkuji Tomáš
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: Grant pro rozvoj APRS

Post by ok1mx »

OK5TVR wrote:Ahoj,
dnes konečně dorazily objednané věci z argentadata. tzn 5x meteostanice 2x OT3M. Při nastavovaní jsem ale narazil na jeden problém, protože chci požádat na CTU o jeden call pro všechny stanice, vyvstal problém jak odlišit 5x meteostanici.

nemáte prosím nějakou radu?

myslel jsem například: 1-OK5WX-5
2-OK5WX-5

Jinak místa pro instalaci jsou stále otevřená.

Děkuji Tomáš
Tomáši, tohle bych raději ani nezkoušel. Vysvětlím v SZ

Milan
OK5TVR
Posts: 40
Joined: Sat 03. Oct 2009 7:06:18
Contact:

Re: Grant pro rozvoj APRS

Post by OK5TVR »

Ahoj,
děkuji za všechny informace.
Mám několik dobrých zpráv -> podařilo se mi sestavit levné a spolehlivé čidlo výšky vodní hladiny. Vše funguje na principu obvodu NE555,kdy\ rezistory jsou 330k a měřící sonda nahrazuje kapacitu. jako sondu využívám dvojlinku s izolovanými konci. mám možnost měřit od 0 do 4m kdy je změna frekvence od 4kHz do 1kHz. viz obrázek v příloze.

-> Druhá dobrá zpráva je že po instalaci meteostanice na hvězdárnu v Rokycanech jsem od nich obdržel 15 ks polokulových čoček --> tím zle zkonstruovat čidlo pro měření délky dne.

tomáš ok5tvr
Attachments
kalibrace čidla
kalibrace čidla
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: Grant pro rozvoj APRS

Post by ok1mx »

OK5TVR wrote:Ahoj,
děkuji za všechny informace.
Mám několik dobrých zpráv -> podařilo se mi sestavit levné a spolehlivé čidlo výšky vodní hladiny. Vše funguje na principu obvodu NE555,kdy\ rezistory jsou 330k a měřící sonda nahrazuje kapacitu. jako sondu využívám dvojlinku s izolovanými konci. mám možnost měřit od 0 do 4m kdy je změna frekvence od 4kHz do 1kHz. viz obrázek v příloze.

-> Druhá dobrá zpráva je že po instalaci meteostanice na hvězdárnu v Rokycanech jsem od nich obdržel 15 ks polokulových čoček --> tím zle zkonstruovat čidlo pro měření délky dne.

tomáš ok5tvr
/* joke
No, nevím... jestli je měření délky dne užitečná veličina... Díky panu Keplerovi a nebeské mechanice toto číslo známe se sekundovou přesností... :-)
*/

Zajímalo by mne jak dlouho Ti to s tou dvoulinkou běží, resp. jak vypadá dlouhodobá stabilita. Tento princip jsem také zkoušel a časem se to začalo dost rozjíždět, jelikož cokoli je ve vodě, tak časem obroste takovým "slizem" (nestudoval jsem to pod mikroskopem, ale předpokládám že jsou to řasy) a rozjelo se to klidně o 20-40% / měsíc (v létě). Nicméně pro měření nafty či benzínu to chodí výborně. Dospěl jsem zatím k jedinému funkčnímu řešení s rozumnou krátkodobou i dlouhodobou stabilitou, což je trubka a diferenciální tlakové čidlo.
OK5TVR
Posts: 40
Joined: Sat 03. Oct 2009 7:06:18
Contact:

Re: Grant pro rozvoj APRS

Post by OK5TVR »

Ahoj,
děkuji za další informace je pravda že čidlo provozuji v bývalé studni, takže tam obalování nehrozí. Tak to musím otestovat na druhém čidle -> zkusím ho dát do trubky kam by nepronikalo sluneční světlo snad se tím zabrání růstu řas.

OK5TVR
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 6 guests