APRS Marine Buoy

Fórum sysopů, výstavba, konfigurace a nastavení DIGI
OK1JK
Posts: 5
Joined: Tue 08. May 2012 11:33:26
Jméno: Honza
Contact:

APRS Marine Buoy

Post by OK1JK »

Během našeho výletu na ostrov/maják Palagruža bychom rádi vypustili plovoucí (neukotvenou) APRS „bojku“/beacon. Chtěl jsem se zeptat na případné zkušenosti s konstrukcí a zároveň posbírat případné náměty.

Aktuální záměr zamýšlené APRS buoy (jedná se prvotní úvahy do vypuštění na přelomu září/října je dost času):
-Malé a vizuálně nepodstatné zařízení z pohledu námořní dopravy (nemělo by vysílat světelné signály, které by mohli ovlivnit navigaci lodí). Pokud máte někdo zkušenost s předpisy, jaké parametry to musí splňovat a co naopak to nesmí dělat, tak sem s tím. V opačném případě to budeme muset konzultovat s někým znalým předpisů pro námořní dopravu.
- Napájení z baterie s případným dobíjením ze solárního článku (konstrukce vede na zmenšenou klasickou bouy)
- APRS beacon na bázi Micro-traku 8000 (MT 8000 = 8W), GPS, pravděpodobně GP ¼ a alternativně vertikální dipól.
- Vysílaná data v tuto chvíli zamýšlíme jen pozici, ale pokud máte nějaký námět, tak dejte vědět. Obdobně pokud se chcete podílet na konstrukci či případně něco do vybavení přidat, tak je to možné. SSID zatím zamýšlíme 9A8OK-7 (9A8OK je naše call pro vysílání z ostrova Palagruža). Symbol pro vysílání nejspíše /{ , //, /s nebo \n.
- Životnost bychom rádi minimálně týden a ideálně samozřejmě několik týdnů-měsíců. Ambici roků zatím nemáme a udělat takové bezúdržbové zařízení by byl trochu těžší oříšek.
- Předpokládáme vložení zprávy pro případného nálezce (co jako s tím dále a případně nějakou odměnou).
- Jedná se nám primárně o zábavu a zpestření pobytu na odlehlém ostrově. Z ostrova budeme sledovat, kam naše buoy cestuje (primárně prostřednictvím 10el Yagi a sekundárně prostřednictvím HFemailu + robota projíždějícího db0anf.de)

Jsou vítány jakékoliv rady, náměty, návrhy změn, poučení …

Honza OK1JK
User avatar
OK1ALX
Posts: 558
Joined: Mon 09. Mar 2009 15:50:19
Jméno: Libor
Location: Hostovlice, JN79RU
Contact:

Re: APRS Marine Buoy

Post by OK1ALX »

Ahoj, zajimavy projekt.

add volaci znak - vzhledem k tomu, ze se bude jednat o zarizeni ceske konstrukce, myslim ze by nebylo nic proti nicemu kdyby volaci znak zustal cesky. Tedy napriklad Tvuj. Na aprs neni nutne pouzivat volaci znak, nebo prefix zeme, ve ktere se vysila, stejne tak jako se nepouziva /m, /p, apod. SSID -7 je myslim pro tento ucel ok.
add symbol - rozhodne bych pouzil symbol Image \N, tedy primo symbol boje, viz. tabulka: http://aprs.cz/index.php?option=com_con ... Itemid=140
add hardware - doporucuji podivat se na OpenTracker+ https://www.argentdata.com/products/otplus.html, dela se i v miniaturnim provedeni: https://www.argentdata.com/images/otplus-smt.jpg. Jeho vyhodou je, ze umoznuje posilat telemetricka data. Na desce jsou umistena cidla pro teplotu a mereni napeti, takze by bylo mozne sledovat i stav napajeni a teploty behem "cesty". Tyto udaje lze budto vlozit primo do comment majaku stanice, nebo lepe jako telemetricka data. Podobne funkce nabizi i TinyTrak 4, ale ten tolik neznam.

Jsem moc zvedavy jak to dopadne :) Pokud se zadari, stalo by za to napsat nejaky clanek a umistit ho na aprs.cz :)
Drzim palce a kdyby bylo treba a byde to v mych moznostech, rad pomuzu ;)
Libor, OK1ALX
User avatar
om1amj
Posts: 56
Joined: Sun 03. Jul 2011 20:20:45
Location: JN88pg
Contact:

Re: APRS Marine Buoy

Post by om1amj »

Ahoj. Ja v aute pouzivam toto http://byonics.com/mt-rtg Je to nahrada za MT8000 ktory sa uz nevyraba a tiez ma priamo na doske teplotne cidlo a meranie napajacieho napatia + sa daju dalsie cidla pripojit a posielat tiez ako telemetriu. Okrem toho vysielacia frekvencia sa da nastavit priamo v programovacom softe. Ja zas nepoznam opentracker a mam len skusenosti z TT3,TT4 a MT-RTG takze hodnotit co je lepsie nemozem. ;)
Este ma tak napadlo ze by nebolo zle spravit nejaky resetovaci obvod co by to raz za par hodin resetol. Mrznut by to nemalo ale clovek nikdy nevie a kedze to bude bezobsluzne a daleko...
73!
Juraj/OM1AMJ
User avatar
OK1ALX
Posts: 558
Joined: Mon 09. Mar 2009 15:50:19
Jméno: Libor
Location: Hostovlice, JN79RU
Contact:

Re: APRS Marine Buoy

Post by OK1ALX »

om1amj wrote:Ahoj. Ja v aute pouzivam toto http://byonics.com/mt-rtg Je to nahrada za MT8000 ktory sa uz nevyraba a tiez ma priamo na doske teplotne cidlo a meranie napajacieho napatia + sa daju dalsie cidla pripojit a posielat tiez ako telemetriu. Okrem toho vysielacia frekvencia sa da nastavit priamo v programovacom softe.
Ahoj.
v popisu k tomu mt-rtg pisou ze tam je tt3, co tam tedy opravdu ted davaji? Kdyz jsem to dnes na zaklade teto diskuze procital tak jsem tam v popisu TT3 na zminku o telemetrii nenarazil, ze by tam uz ted teda davali logicky novejsi TT4? Pak by to bylo urcite lepsi reseni, vzhledem ke kompaktnosti a vykonu 10W.
Libor, OK1ALX
User avatar
om1amj
Posts: 56
Joined: Sun 03. Jul 2011 20:20:45
Location: JN88pg
Contact:

Re: APRS Marine Buoy

Post by om1amj »

Ahoj.
Naozaj tam je TT3 len nejaka novsia upravena verzia. Aj tu http://aprs.fi/info/a/OM1AMJ-9 ked pozries tak sa identifikuje ako zariadenie "Byonics: TinyTrak3 (tracker)"
Tu v navode je to dost rozpisane http://byonics.com/downloads/mt-rtg-fa_manual.pdf Dokonca na mojom je na doske vedla "SW" letovacej plosky dalsia letovacie ploska oznacena "T". V navode o tom nepisu kedze navod je este na starsiu verziu ale potvrdil mi to vyrobca ze to je naozaj na dalsiu telemetriu ako som tipoval.
TT4 oproti TT3 vie aj prijmat a dekodovat a ma omnoho viac funkcii. TT4 zase pouzivam ako modem na mojej digi/igate.
73!
Juraj/OM1AMJ
OK1JRA
Posts: 13
Joined: Thu 07. Jan 2010 21:16:12
Jméno: Tomáš
Location: Plzeň-Radčice
Contact:

Re: APRS Marine Buoy

Post by OK1JRA »

OK1JK wrote:Během našeho výletu na ostrov/maják Palagruža bychom rádi vypustili plovoucí (neukotvenou) APRS „bojku“/beacon. Chtěl jsem se zeptat na případné zkušenosti s konstrukcí a zároveň posbírat případné náměty.
Honza OK1JK
Ahoj Honzo, jsem rád že se vrátilo bójkování :-) :-) Po zkušenostech na Poreru (kdy se mi majáková bóje potopila a následná mi zase nedokázala udržet vertikální orientaci) by mě spíše než "naplnění" elektronikou zajímala vlastní konstrukce bóje.
Skladnost během přepravy (viděl bych to na něco do velikosti fotbalového míče) , zároveň stabilita na moři, schopnost udržet anténu vertikálně a ideálně cca 40cm nad hadinou....
OK1JK
Posts: 5
Joined: Tue 08. May 2012 11:33:26
Jméno: Honza
Contact:

Re: APRS Marine Buoy

Post by OK1JK »

Zatím vidím jako nejvýhodnější následující konstrukci http://jan.kepic.cz/_storage_/APRS-bojka.pdf

Bude potřeba ještě zvážit ještě další fyzikální aspekty např. možnou kondenzaci vody a teplotu (vysílání si toho tolik nevezme, ale nabíjení by mohlo mít nějaký vliv).

Zatím předpokládám, že základním stavebním materiálem mohou být plastové trubky (ala Baumax/Obi/...) různých průměrů, ke kterým existuje spousta přechodek a odzkoušených metod vodotěsného spojování. Pak jsem si říkal, že od závaží až směrem k hlavnímu prostoru až po patu antény může vnitřkem procházet závitová tyč, která může být významným posílením celé konstrukce. Anténa by se přes izolátor připevnila nad závitovou tyč. Zbývá vhodné umístění solárních panelů, kdy by deska z plexiskla mohla být druhým vrchním krytem. Do hlavního těla ("spodní" kryt horní části) bychom vyřezali otvory na propuštění světla a namontování panelů do roviny. Obdobně i s GPS anténou. I když tam to nebude úplně nutné, pokud materiálem bude plast. No a jako druhý "horní" kryt horní části by se dalo ono plexisklo, řádně přilepené/utěsněné a případně i přišroubované.

Přemýšlel jsem panely umístit výše, ale je to problém. Na špičce bude problém anténa versus propojení panelu. V nižších polohách máme problém s vodou a možným mechanickým namáháním. Nejlepší bude pokud budou sedět přímo na těle boje. Snad časem vznikne rovnováha mezi oplachováním vodou a usazováním. Jestli vůbec životnost poskytne čas pro nějaké usazování a krystalizaci.

Ještě tam můžeme dát na špičku onu Cache a teoreticky to může být plovoucí geocache ... snad nehoníme příliš mnoho zajíců (cache berte s rezervou - nejspíš by to muselo alespoň chvilku plavat, i když myšlenka je to zajímavá).

Honza
User avatar
om1amj
Posts: 56
Joined: Sun 03. Jul 2011 20:20:45
Location: JN88pg
Contact:

Re: APRS Marine Buoy

Post by om1amj »

Nieco pre inspiraciu:
http://metbuoy.com/met-buoy.htm
http://www.channelcoast.org/images/sw/wave_buoy.jpg
http://www.axystechnologies.com/Portals ... _buoy2.jpg
http://axystechnologies.com/Portals/0/m ... e_buoy.JPG

Ako telemetriu posielat asi vonkajsiu teplotu (treba radiacny kryt), pripadne teplotu vody, napatie baterky a napatie solarnych clankov.
GPS ako si pisal ak bude material plast nemusi byt zvonka. Ja mam na trackery GPS v plastovej elektroinstalacnej krabici v kufri auta a nemam problem ani vedla budov. Na otvorenom priestore uz vobec nema byt aky problem. Solarne panely by asi boli vhodnejsie 3-4ks sikmo dookola ako vodorovne (lahsie ztece voda).
73!
Juraj/OM1AMJ
OK1JRA
Posts: 13
Joined: Thu 07. Jan 2010 21:16:12
Jméno: Tomáš
Location: Plzeň-Radčice
Contact:

Re: APRS Marine Buoy

Post by OK1JRA »

om1amj wrote:Nieco pre inspiraciu:
http://www.axystechnologies.com/Portals ... _buoy2.jpg
Wawe rider se mi moc líbí... stále osciluji mezi konstrukcí kulovitou
http://www.derm.qld.gov.au/images/envir ... g/buoy.gif
http://nsidc.org/data/docs/noaa/g00791_ ... drams4.gif
případně polokulovitou (polykarbonátový materiál správného tvaru se mi povedlo sehnat u správy veřejného osvětlení) a konstrukcí kterou přezdívám "ruční granát"...
k vidění zde:
Image
Nicméně co se řešení vertikální stability k poměru velikosti bóje týče, jednoznačně u mě vyhrává "granátový" design.

Telemetrii bych viděl na měření napětí a teploty vody, kde mi odpadá "opruz" z nějakým radiačním štítem, teplotní čidlo se jednoduše bude koupat :-) na spodní části plováku bóje, či lépe upevněné ke konci "rukojeti" aby ta teplota měla nějakou lepší vypovídací hodnotu. Solární napájení jsem zatím neřešil... neb co se trvanlivosti bóje a jejího radiového dosahu týče, nedělám si přehnané naděje... počítaje i s dočasným digipeaterem na Palagruže, pokud bóje poplave "špatným" směrem myslím, že bude velmi brzy mimo dosah APRS sítě.
Co se Geocache na bóji, která se pohybuje týče, tak být dle pravidel nesmí, leda tam mít jen její stage, ale vzkaz pro nálezce bójky je rozhodně dobrej nápad.
User avatar
OK1ALX
Posts: 558
Joined: Mon 09. Mar 2009 15:50:19
Jméno: Libor
Location: Hostovlice, JN79RU
Contact:

Re: APRS Marine Buoy

Post by OK1ALX »

om1amj wrote:....Ako telemetriu posielat asi vonkajsiu teplotu (treba radiacny kryt), pripadne teplotu vody, napatie baterky a napatie solarnych clankov.
....Solarne panely by asi boli vhodnejsie 3-4ks sikmo dookola ako vodorovne (lahsie ztece voda).
Pod toto se mohu podepsat take, udaje z baterii a solarnich clanku budou velice zajimave, uz jen pro analyzu vydrze a treba pro pripadnou stavbu verze 2 :)
Solarni panely bych asi take umistil spise sikmo, nebude se na nich srazet sul z vody ktera nebude mit eventuelne kam steci.

Jinak odkazy jsou myslim zajimave a inspirujici :)
OK1JRA wrote:....
Solární napájení jsem zatím neřešil... neb co se trvanlivosti bóje a jejího radiového dosahu týče, nedělám si přehnané naděje... počítaje i s dočasným digipeaterem na Palagruže, pokud bóje poplave "špatným" směrem myslím, že bude velmi brzy mimo dosah APRS sítě...
Ja myslim ze to nebude tak spatne, dle vlastnich zkusenosti neni problem dostat se z pobrezi chrvatska do italskych digi
Libor, OK1ALX
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests