multibandová vertikála MFJ-1798, DX-88 nebo HF9V?

Post Reply
krtek
Posts: 11
Joined: Mon 27. Sep 2010 18:38:13
Jméno: krtek
Location: JO60GC
Contact:

multibandová vertikála MFJ-1798, DX-88 nebo HF9V?

Post by krtek »

Máte prosím někdo praktické zkušenosti s následujícími multibandovými anténami? Myslím tím dílenské zpracování, ladění, odolnost ve větru, a další provozní znalosti?

MFJ - MFJ-1798
Butternut HF9V
Hy-Gain DX-88
OK7KRT qth Kynšperk nad Ohří
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: multibandová vertikála MFJ-1798, DX-88 nebo HF9V?

Post by ok1mx »

krtek wrote:Máte prosím někdo praktické zkušenosti s následujícími multibandovými anténami? Myslím tím dílenské zpracování, ladění, odolnost ve větru, a další provozní znalosti?

MFJ - MFJ-1798
Butternut HF9V
Hy-Gain DX-88
S těmito modely zkušenosti nemám, obecně mám s multibandovými vertikály spíš špatné zkušensoti. (možná jsem měl jen smůlu) Zkus si pročíst níže přiložené fóra.

http://www.eham.net/reviews/detail/853
http://www.eham.net/reviews/detail/1598
http://www.eham.net/reviews/detail/616
krtek
Posts: 11
Joined: Mon 27. Sep 2010 18:38:13
Jméno: krtek
Location: JO60GC
Contact:

Re: multibandová vertikála MFJ-1798, DX-88 nebo HF9V?

Post by krtek »

jj, na ta fóra jsem se samozřejmě díval a brousil jsem kde se dalo. Díky.

Obecně platí, že to jsou všechny tři asi celkem slušné antény a neměl by být problém s jejich provozováním i deset let a více. U MFJ všude shodně nadávají na montážní návod a tu a tam chybějící díly. Všechny jsou celkem odolné vůči větru, a jako u všech multibandů mají v některých pásmech určité slabiny, ale to je daň za každý multiband. Na druhou stranu, na střeše činžáku mi nic jiného nezbývá. Výhodou MFJ je naopak že má oproti zbývajícím dvěma také dvoumetr, i když jedna bílá hůl někde vedle není až takový problém. U DX-88 je pak blbé to ruční přepínání na 160 m, takže se můj výběr asi smrskne na MFJ a HF9V. Rozdíl v ceně sto euro...

Ale přesto bych rád znal i postřehy z českých luhů a hájů. Ne že bych nevěřil Amíkům, ale... znáte to.
OK7KRT qth Kynšperk nad Ohří
OK2ZO
Posts: 486
Joined: Sun 08. Mar 2009 18:27:54
Location: Adamov
Contact:

Re: multibandová vertikála MFJ-1798, DX-88 nebo HF9V?

Post by OK2ZO »

Cau, mam 2x Hy-Gaina - DX-88 a AV-640
Dilenske zpracovani ponekud horsi, nicmene pokud mas trochu zkusenosti s vrtackou a kladivem, tak ti to nebude delat problem. Nicmene chodi vyborne.
Na strechu doporucim spise tu AV-640, nepotrebuje radialy. Ta DX-88 chodi dobre na tycce zapichnute do zeme, cca pul metru nad zemi. Ale je hodne hakliva na nastaveni. Bez analyzeru jsi v haji.. Pro pasma nizsi nez 40m nema takovyto vertikal moc cenu.. to spis uz nejakou dratovku.. Po OK se nedovolas ;) . AV-640 je snadna na nastaveni, prakticky po slozeni pri dodrzeni delek neni co nastavovat. Je tesne nad vytahovkou panelaku, zakotvena 4x 1mm strunou do sekacky, uz asi 4 roky bez jedineho zasahu. Chodi fantasticky. Jen dnes namatkou DU9, VY2, JW - 14MHz, CE3 - 24MHz..
Jeste bych mozna premyslel o Cushcraft R-7000.. Nejlepe vsak GAP Titan DX.. To je jistota..
OK2ZO Libor/Adamov
krtek
Posts: 11
Joined: Mon 27. Sep 2010 18:38:13
Jméno: krtek
Location: JO60GC
Contact:

Re: multibandová vertikála MFJ-1798, DX-88 nebo HF9V?

Post by krtek »

OK2ZO wrote: Nejlepe vsak GAP Titan DX.. To je jistota..
jj GAP Titan je ve výběru od počátku, ale tam mám jasno a reference známé. U těch tří zmíněných jsem nevěděl, protože to nikdo známý nemá. MFJ i Hy-gain nakonec vypadly z výběru kvůli kvalitě dílenského zpracování, a zúžilo se to na Butternut HF9V a GAP Titan DX. Má i super reference na eHam.net takže po dvou týdnech na internetu asi pomalu doberu závěru, a pak už s tím jen šup na střechu... :D
OK7KRT qth Kynšperk nad Ohří
OM1ARH
Posts: 3
Joined: Thu 08. Jul 2010 0:28:44
Jméno: Ron
Contact:

Re: multibandová vertikála MFJ-1798, DX-88 nebo HF9V?

Post by OM1ARH »

multibandová vertikála MFJ-1798 chodi vcelku skvele, stavel sem ji u OM4KK, vydrzela zimu, vitr a je stabilni.
Par detailu nutno dosolichat, tek horni klobouk nutno udelat z pevnejsiho dratu ( PKcko idelani) ten dodany licnovy je velmi mekky a natahuje se.
Dobre je na uvazani Koaxu k trubce pouzit lepsi stahovaci platove pasky, nebo lepici pasku Nitto, ponevac ty origo popadali behem leta vsechny.

Ladeni je bezproblemove, nutno ale pocitat stim ze bez nekolika nasobneho postaveni a slozeni je to nemozne, predci jenom je tam 10 pasem!
Nejvetsi starost delaji spodni pasma 80, 40m, tam je velmi citliva na nastaveni, opravdu na 80m je to jen maly kousek ( ca 30kHz) kde ladi bez nutnosti tuneru.

Z HF PA 311 neni problem, pri 500W se nic neupalilo, skouseno na vsech bandech ( mimo 6 a 2m..)
Antena funguje bez radialu, radialy ma integrovane na sobe, neni naprosto rozdil ci se stozar pri provozu uzemnil na soustavu (Plot, plechy a stozar) nebo nikoli na ladeni, vys, prijem nemelo zadny vplyv.
Toto povazuji za obrovskou vyhodu pri nemoznosti natahovat vetsi radialni sit a pod..

73! Ron OM1ARH
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 9 guests