V případě mimořádné události může dojít k potřebě po určitou dobu sledovat některé veličiny. První krok je sehnat cenově dostupné čidlo, druhý krok je interface, který nám vytvoří napětí 0-5V potřebné pro A/D převodník v trackeru.
Zkusím první nástřel.
Voda:
- měření zaplavení (logický kontakt např. z pračky)
- měření výšky hladiny (citlivé tlakové čidlo, bohužel dost drahé řešení)
- měření průtoku (nemám nápad jak to udělat přenosné, spolehlivé blbuvzdorné)
oheň:
- teplotní čidlo
- hlásič kouře
- detektor plamene (optické čidlo)
Metorologie: (směr, rychlost větru...) WX stanice
Chemie: čidla na detekci:
- CO2
- Čpavek
- Chlór
- Přítomnost těkavých org. látek (tady pozor, při této aplikaci možná narazíme na problémy s nutností EX provedení)
co dál?
Veličiny které stojí za to sledovat
Re: Veličiny které stojí za to sledovat
Asi před rokem jsem si hrál se čpavkovým čidlem. Jednalo se o měření čpavkových par ve stájích z důvodu koroze zařízení. V podstatě jsem od toho utekl. Udělal se vzorek a dodal zákazníkovi. Myslím, že to je jedna z nejhorších veličin na měření nebo detekování. Čpavek je prevít a váže se do vlhkosti nebo tak nějak. Používali jsme čidlo TGS2444 od společnosti Figaro. Měření je z mého pohledu dost energeticky náročné. Podpora výrobce ohledně principu, systému, kalibrace a prostě všeho co s tím souvisí, je méně než NULOVÁ. Prej to je strategická veličina a ještě strategičtější součástka a tak nám k tomu jako rozvojové zemi nic nedají. Dělat vlastní výzkum je z hlediska zapojení a principu měření v pohodě, ale dělat si doma čpavkovou komoru s možností regulace koncentrace je nemožné. Tak ruce pryč. Navíc to trpí různými nectnostmi v čase - čidlo stárne. To co je na trhu hotové, tak je neúnosně drahé a žravé. Tím netvrdím, že to nejde jinak, třeba se právě někdo ozve, že to umí. A to by bylo dobře. Jirka OK1JM
Re: Veličiny které stojí za to sledovat
Jako aktivní hasič/radioamatér vidím skutečně reálné využití pouze u povodní, sledování hladin tam, kde to jinak není možné. Běhat někde okolo hořícího lesa nebo chemické továrny si nedokážu z mého pohledu představit. Povodně máme každý rok několikrát, intenzita je stoupající, takže tím směrem by se naše snažení mělo ubírat.
Re: Veličiny které stojí za to sledovat
HI to hodně záleží na tom, kam je Vaše jednotka posílaná... Až bude Vaše jednotka 3x do roka týden hlídat pořářiště po lesním požáru, či blbém stohu slámy, budeš šťastnej za možnost napíchat dokola 10 trackerů a jít v klidu hnípat..., Co se týče té chemie, tak máme za humny dvě chemičky, a zaplať bůh je to jen o cvičeních. Nicméně když jsem zmínil při nezávazných rozhovorech možnost sledování směru a rychlosti větru v oblastech, které VZ vytipuje, okamžitě na to byla pozitivní odezva. Bylo by pak možné přesněji odhadovat pohyb škodlivin po úniku a cíleněji přijímat příslušná opatření.OK2ZDL wrote:Jako aktivní hasič/radioamatér vidím skutečně reálné využití pouze u povodní, sledování hladin tam, kde to jinak není možné. Běhat někde okolo hořícího lesa nebo chemické továrny si nedokážu z mého pohledu představit. Povodně máme každý rok několikrát, intenzita je stoupající, takže tím směrem by se naše snažení mělo ubírat.
Ale mám pocit, že teď ani nejde o to, co by bylo z našeho pohledu užitečné, nebo zbytečné. Spíše je potřeba se zamyslet nad tím, co jsme schopni nabídnout. Nechť si oni z nabízeného portfólia vyberou. Třeba to opravdu skončí jen u té vody, nicméně při prvotním jednání by asi bylo vhodné zahrnout co nejpestřejší paletu možností.
Samozřejmě ani při zmiňovaných požárech, ani při chemických událostech nepůjde o nasazení v bojové linii, spíše činnosti spojené s týlovou podporou a likvidačních pracech.
-
- Administrátor
Re: Veličiny které stojí za to sledovat
Na to nekoukej, protoze je vyzkouseno ze stav vubec neupdatuji ale vetsinou maji vse.bella wrote:Mam jen tu desku ARDUINO a jak je u agentu dobrym zvykem, tak raduino jako vetsinu ostatniho sortimentu nemaji skladem
Who is online
Users browsing this forum: No registered users and 0 guests