Hotspot MMDVM na Orange Pi Zero

Post Reply
OK3JS
Posts: 7
Joined: Fri 19. Oct 2018 20:20:07
Jméno: Jiří
Contact:

Hotspot MMDVM na Orange Pi Zero

Post by OK3JS »

Jelikož se mi doma válelo jedno Orange Pi Zero 512MB RAM (ARM 4x až 1,2GHz, 512 MB, LAN, WLAN, USB), jehož cena je podstaně nižší než cena Raspberry Pi Zero W, rozhodl jsem se pro osazení hotspotu timto počítačem. Malý problém vznikl při zjišťování jak MMDVM HS Jumbospot funguje a komunikuje. Nakonec pomohla schémata např. toto (konektor vlevém horním rohu). Jede to vlastně jen na 4 drátech +5V, GND, RX, TX. Vše ostatní nepotřebuje. Piny Piny RST a BOOT0 na druhém konektoru, nejsou pro chod HS důležité, slouží pouze k upgrade FW na desce mmdvm.

Konektor OPiZ je oproti RPiZ otočen o 180° a musí se s tím počítat, nelze složit sendvič, desky jsou "na sobě", ale do stran, směrem od sebe foto1 a foto2 .

Asi by bylo možné použití i o 50Kč levnější desky s poloviční velkosti RAM Orange Pi Zero 256MB , viz obsazení RAM na 512MB verzi:

celkem obsazeno volné
Mem: 504004 89720 87964
Swap:251984 97536 154448)


Komponenty byly nakoupeny na Aliexpressu.

Jediná důležitá změna je povolit a nastavit v MMDVM.ini komunikační port, na rozdíl od RPiZ kde je to /dev/ttyACM0 , je použit UART1, který je vyveden na identické piny GPIO konektoru.

Port=/dev/ttyS1

co se týče povolení ttyS1 je možno to provést přes příkaz armbian-config v menu /System /Hardware /a označit tečkou UART1, nebo editací bootovacího konfiguráku jako správce root nebo přes sudo pomocí editoru nano:

nano /boot/armbianEnv.txt


kde se do řádku periferií doplní uart1 (pokud tam už není):

overlays=i2c0 i2c1 pps-gpio spdif-out spi-spidev uart1 usbhost0


po restartu (reboot) je již port povolen.


Ve finále bude použita nějaká krabička a desky budou nad sebou propojené dráty.

USB na OPiZ jsem použil i pro připojení programovacího kabelu k MD 380, v Orange pi Zero byl nainstalován obslužný md380tools a přes vzdálená přístup pomocí SSH a konzole v noťasu, jsem se hrabal v radiostanici .


Nerozchodil jsem OLED (problém s obslužným FW pro I2C), proto došlo na volbu snazší cesty a počítám, že LCD 4x20 znaků bude chodit dobře, je na cestě z Číny, až ho zprovozním dám sem info.
Jirka OK3JS
User avatar
ok2it
Posts: 10
Joined: Mon 15. Aug 2016 12:41:25
Jméno: Jiří
Contact:

Re: Hotspot MMDVM na Orange Pi Zero

Post by ok2it »

Ahoj Jrko

predbehl jsi me a ano:


1. 512mb verze bezi na prevadeco OK0DIT a soucasne i obsluhuje OK0DIT-1 APRS iGATE a DIGI.
2. 256MB verze staci na DV MEGA napajene pre dupont kabel (aby se dalo sendvitchovat, staci koupit 10cm prodluzovaci kabeli k RPi a jeden konec dat naopak hi. Vse se pak vleze do krabicky.



POZOR!!!! OrangePI PC2 a Nano maji GPIO totozne jako Raspberry. Radeji si omerte zda mate 3v3, 5v, 5v a GND tam kde maji byt.

Dalsi vlastnost - napajite-li OrangePI z pocitace, pribude Vam virtualni usb serial port - je to konzole, reaguje od 9600 do 115200. .) Toto je moc hezke.

Ahoj



---
OK2IT
SysOp OK0DIT a XLX019.XLX230(DCS) + CoSysop BrandMeister
OK3JS
Posts: 7
Joined: Fri 19. Oct 2018 20:20:07
Jméno: Jiří
Contact:

Re: Hotspot MMDVM na Orange Pi Zero

Post by OK3JS »

pokračování úvodního příspěvku z podzimu 2019

časem jsem koupil levný RpiZeroW (okolo 350Kč) v ČR, vyšel levněji než OpiZ z AE. Tím jsem vyřešil problém se sendvičem a vše se vešlo do 3D tisknuté krabičky z návrhu staženého z netu (jen bylo nutno v horním díle zvětšit otvor pro anténu a na anténě odřezat spodní plastovou číst a obnažit matici SMA konektoru, aby se dala při použítí jako portéjlu anténa zašroubovat na doraz a měla kontakt. S malou magnetkou a kablíkem s SMA konektorem při domácím použití problém nebyl.

Ještě na původním zapojení s Orange Pi Zero jsem doplnil do programu skriptík APRS_DMR.py umístěný v adresáři /opt, posílající jednou za hodinu do APRS informaci o Hostspotu (ať ho může využít každý HAM).
Možno ji vyhledat na aprs.fi pod call OK3JS-10 .

2020-03-15 09:41:25 - 2020-03-29 12:00:02
Vrbno.p.P.-Zelezna DMR hotspot MMDVM 438.100 MHz CC1 TS2 10mW
[APRS via TCPIP*,qAS,OK3JS-15,T2CZECH]


Script spouští co hodinu démon cron, pro který jsem do /etc/crontab doplnil řádek:

0 */1 * * * root python /opt/APRS_DMR.py


a to hlavní je pythonovský script (barevný text si vlož do nějakého txt souboru, např. APRS_DMR.py:



# OK3JS DMR to APRS
import serial
import time
import socket
import sys
from decimal import *
import datetime

# TCP/IP connect to APRS server
sock = socket.socket(socket.AF_INET, socket.SOCK_STREAM)
server_address = ('czech.aprs2.net',14587)
mes = ""
sock.connect(server_address)
sock.sendall(mes)

mes = "user OKYYY-10 pass XXXXX" + chr(10) # YYY tvuj call XXXXXX - heslo do APRS
sock.sendall(mes)

mes = "OKYYY-10>APRS,TCPIP*:" + "!5007.74N/01721.84E&Vrbno.p.P.-Zelezna DMR hotspot MMDVM 438.100 MHz CC1 TS2 10mW" + chr(10)


# do uvozovek si doplň od Vrbno...... svůj text a hlavně souřadnice přepiš na svou lokalitu přesně v uvedeném formátu


sock.sendall(mes)

mes=" "
sock.sendall(mes)

time.sleep (1)

mes = "OKYYY-10>APRS,TCPIP*:" + chr(10)
sock.sendall(mes)

sock.close()




Na cestě je Baofeng DM-1801, který flashnu FW OpenGD77 na 5W hotspot, ten pak nahradí malé MMDVM, který už bude sloužit jen jako mobilní .

O openGD77 více na fóru www.opengd77.com a u autora na www.rogerclark.net
Jirka OK3JS
OK3JS
Posts: 7
Joined: Fri 19. Oct 2018 20:20:07
Jméno: Jiří
Contact:

Re: Hotspot MMDVM na Orange Pi Zero

Post by OK3JS »

Už pár týdnu jedu hotspot na radiostanici Baofeng DM1801 (koupený ještě za levný dolar, cena vyšla okolo 1200Kč) nahraný mám FW openGD77 od Rogera Clarka v verzi pro DM1801. DM1801 nahradila 10mW modul HS MMDVM (teď z něj bude cestovní HS).

DM1801 jedu na 2W, ať mi ho kecálisti neodpálí při delším provozu. Zatím jedu do malé čínské magnetky přilepené v lodžii ke stropu (než se dokopu vyrobit kolinearní anténu a hodit ji na střechu) a pokrývám celé město (Vrbno p.P, Železnou, část Mnichova) a sousední údolí Bílé Opavy tj. Ludvíkov až nad Stonožku a v údolí Opavy skoro celé Karlovice, až na výjezd na Nové Heřmínovy.

Pokud jsem jel na původní proutek, sekalo se to a při RF nad 0.5W, počítač se zasukoval (RF ovlivňoval přes USBkabel Orange Pi a MMDVMHost se sekl a nešel killem shodit, pomohl jen reboot) , s externí anténou to už jede vpoho.

jedu na 438,100 MHz CC1 (TS nehraje u HS roli) v síti BM, druhou síť OK-DMR pokrývá nedaleký OK0X.
20200525_124555m.jpg
20200525_124551m.jpg
20200525_124532m.jpg
Jirka OK3JS
User avatar
ok2it
Posts: 10
Joined: Mon 15. Aug 2016 12:41:25
Jméno: Jiří
Contact:

Re: Hotspot MMDVM na Orange Pi Zero

Post by ok2it »

ahoj

potvrtuji že:
1. OrangePI Zero PISTAR je lepší než třeba RPi 2B+
2. je velmi citlivé na VF! (TX 10W od 160M do 15m) shodi MMDVMHost a někdy ani reboot nepomúže, MMDVM se sekne tak, že dev/ttyACM0 není , lsusb neukáže ser.port and MMDVM CP2104 tuším.
3. v plech krabičce vše ok, ale je trřeba chladit a vetrat
4. Cena kolem 10 USD + modul s HDMI a dalsími usb porty za pár usd a lze např.provozovat pistar + mmdvm, v dalším usb TNC a APRS,DIGI a další usb pro cokoliv dalšího.
WiFi rozhraní je susper jako záloha při výpadku ethernetu. Dokonce lze spustit skript který umí InfraRed ocladani se starým ovladačem (reboot, power on,offf...atd.)

ad.GD77 - vlastnim jednu GD77 a funkce mmdvm host kompatibilní zařízení je super a rozhodně lepší než kopi ZUM spotu na ADF7021 kde díky dual bandu nemá žádanou filtraci (TX na 144.000 MHz - P out= 20dB a souběžne na 432.0(3.harmonická) Pout=0dB a fázový šum je konstantně kolem -33dBm od 130 do 560 MHz).
GD 77 na 50mW nebo 5W má stejné potlačení harmonik a funguje dobře. Od 3W je třeba eliminátor baterie, (originál nabíječka- stojan má DCDC modul co šumí) a chlazení ve smyslu větráčku který bude posouvat vzduch a hlavně, nastavit jen ty skupiny, které jsou nezbytné.

Tyto Hotspoty s touto cenou jsou už díky velmi dobré citlivosti a možnosti 5W TX řešením tam, kde je možné dát jen malou 5/8ant. a GD77+OPi Zero.

73
OK3JS
Posts: 7
Joined: Fri 19. Oct 2018 20:20:07
Jméno: Jiří
Contact:

Re: Hotspot MMDVM na Orange Pi Zero

Post by OK3JS »

ony ty origo krabičky na sendvič RPiZ + HS MMDVM jsou asi kovové právě z tohoto důvodu sekání se při ovlivnění silným VF signálem, holt budu muset naohýbat nějaký plech.
Jirka OK3JS
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests