Half Deviation: ON or OFF ?

Post Reply
ok1pt
Posts: 20
Joined: Thu 02. Jul 2009 20:52:37
Contact:

Half Deviation: ON or OFF ?

Post by ok1pt »

Zdravim,
pri svych prvnich experimentech s APRS jsem si vsiml, ze ruzne stanice maji diametralne odlisnou hloubku modulace. U nekterych mam S-metr na 1 a modem je krasne cte, jine maji 3-4 a jejich signal v sumu skoro neni slyset, modem se samozrejme nechyta. Na VX-8R neni zadny nastavovaci prvek pro AF gain modemu, tak mne napada, ze jedine by se to dalo nastavit pomoci Half Deviation. Zatim ho mam ON (cili uzkopasmove, jako v celem 2m bandu), a taky jsem se zatim odsud ze Zakup nikam nedobouchal :-). Nemel bych to vypnout ? A sorry, jestli to je FAQ, nikde jsem na ni ale odpoved nenasel.
73, OK1PT
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: Half Deviation: ON or OFF ?

Post by ok1mx »

No, to je docela problém. Fakticky vzato by vše, co je na 2m mělo jet ve 12.5kHz rastru t.j. Half deviation. Jenže pro AX25 je to smrtící rána do vazu, protože tím výrazně klesá poměr S/N, a stoupají nároky na kmitočtovou stabilitu a přesnost nastavení zdvihů. Pakliže se zůstane na 25 kHz není to tak citlivé na odchylky výše uvedených parametrů. I vzhledem k tomu, že je snahou o co nejlevnější a nejjednodušší řešení, byť to není úplně košér, APRS i PR stále jedou ve 25 kHz rastru (stanice s filtry na 12.5 KHz jsou dost špatně dostupné a zatím drahé, vyřazených 25 KHz je mnoho) navíc zatím nehrozí, že by se 12,5 nad a pod 144,8 někdo cpal. A to že je na 144,800 každou stanici s jiným zdvihem beru jako daň za to, že ne každý má k dispozici zdvihoměr a prostě to nakroutí dle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Také pak záleží na tom, z jakého zdroje data pocházejí, jestli stanice má preemhazis a.t.d. Výsledkem jsou pak signály, které začnou procházet až když je S9. Důležité je, takovéto signály identifikovat a šetrně to sdělit SYSOPovi, na druhou stranu SYSOP, kterému se toto sdělí by se neměl nakrknout že ho někdo kritizuje a pokusit se s tím něco udělat. Prostě toto řešit z obou stran konstruktivně. Všichni to děláme zadara, na druhou stranu chceme, aby to chodilo co možná nejlépe.
ok1lpd
Posts: 110
Joined: Wed 18. Mar 2009 14:04:12
Location: Černošice-JN79DW
Contact:

Re: Half Deviation: ON or OFF ?

Post by ok1lpd »

Ahoj, half deviation je dobrý pouze na vysílání....používám na převaděče, jak 70cm tak 2m. Nikdo ti pak neřekne, že to máš přeřvaný. Sice píšou, že je to o 50% menší zdvih, spíše si myslím, že je to takový limiter, prostě má danou úroveň zdvihu, nad kterou se prostě nedostaneš i kdyby jsi se stavěl na hlavu :) . Na APRS bych to nechal asi vypnutý...Na příjem tato funkce nemá vliv, alespoň jsem to nepozoroval, zkušenosti s VX-3 a 7...73! Michal
ok1pt
Posts: 20
Joined: Thu 02. Jul 2009 20:52:37
Contact:

Re: Half Deviation: ON or OFF ?

Post by ok1pt »

ok1lpd wrote:Ahoj, half deviation je dobrý pouze na vysílání....používám na převaděče, jak 70cm tak 2m. Nikdo ti pak neřekne, že to máš přeřvaný. Sice píšou, že je to o 50% menší zdvih, spíše si myslím, že je to takový limiter, prostě má danou úroveň zdvihu, nad kterou se prostě nedostaneš i kdyby jsi se stavěl na hlavu :) . Na APRS bych to nechal asi vypnutý...Na příjem tato funkce nemá vliv, alespoň jsem to nepozoroval, zkušenosti s VX-3 a 7...73! Michal
Ahoj,
je mi jasne, ze to ma vliv pouze na TX, ze si tim nevylepsim spatny signal pri RX :-). Slo mi hlavne o to, ze ackoliv tady (Zakupy, JO70HQ) zjevne beru nejaky digipeater (uz jsem se uchem naucil rozlisovat jeho signal od jinych, mnohdy i silnejsich, ale s horsi modulaci), avsak neprochazim do nej, tak jsem chtel zvysit svoji sanci. Mimochodem neda se na VX-8R prohlednout nejak raw packet, abych videl, kudy to slo ?
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: Half Deviation: ON or OFF ?

Post by ok1mx »

No, Pavle, mám dojem, že u VX-8 to má vliv i na RX, jsou tam dvě varianty MF. Jinak mám pocit, že raw packet se z VX-8 vyšťourat nedá.
ok1pt
Posts: 20
Joined: Thu 02. Jul 2009 20:52:37
Contact:

Re: Half Deviation: ON or OFF ?

Post by ok1pt »

OK1MX wrote:No, Pavle, mám dojem, že u VX-8 to má vliv i na RX, jsou tam dvě varianty MF. Jinak mám pocit, že raw packet se z VX-8 vyšťourat nedá.
Bohuzel nemam nejaky analyzator, ale jsem zvykly duverovat svym usim a ty tedy pri RX pri prepinani Half Deviation ON/OFF zadny rozdil neslysi, hlasitost se nezmeni, sumove pomery se nezmeni, Smetr se nezmeni a dokonce to ani nelupne :-). Jo, na IC-7000 je to vskutku i pri RX a pozna se to radikalne, ale u VX-8 jsem to fakt nepozoroval.
Jinak mam radost, dnes jsem se prvne videl na aprs.fi, rano jsem tu behal po kopci a mackal beacon jak blazen, radio sice vlastni packet digipeatnuty neodchytlo, ale po prichodu na chalupu jsem se nasel na mape a zjistil, ze jedu pres OK1TEB-1, ktery je ode mne cca 25 km a udava dosah 9.1km, takze celkem DX :-). Vcera, pri Half Deviation zapnutem, se to nedpovedlo, dnes s vypnutym ano, tak je to jasne :-). Zadny blizsi digi tu bohuzel zda se nemam, zda se, ze na Ceskolipsku zatim APRS psenka nekvete :-(.
User avatar
OK1TEB
Posts: 161
Joined: Wed 25. Mar 2009 23:01:56
Jméno: Pavel
Location: JO70MQ - Proseč p/J
Contact:

Re: Half Deviation: ON or OFF ?

Post by OK1TEB »

ok1pt wrote:..........., ale po prichodu na chalupu jsem se nasel na mape a zjistil, ze jedu pres OK1TEB-1, ktery je ode mne cca 25 km a udava dosah 9.1km, takze celkem DX :-). Vcera, pri Half Deviation zapnutem, se to nedpovedlo, dnes s vypnutym ano, tak je to jasne :-). Zadny blizsi digi tu bohuzel zda se nemam, zda se, ze na Ceskolipsku zatim APRS psenka nekvete :-(.
No tady je to mrtvý, doufám, že zatím. Nevím, zda je ze Zákup vidět směrem na Kozákov, kde digi OK1KZE-1 je poměrně vysoko. Já tu mám jen takové dokrytí oblasti :), abych byl pořádně vidět v mobilu, jinak se nechytám. IGATE tu mám zapnutý o víkendu, anténu 1KRC přibližně směr západ, ale potřebuji ji dát ještě výš, pak to bude dobrý. Jinak jsem Tvůj rámec pochopitelně zaznamenal s podivem, neb v této části bych jiného HAMa než sebe nehledal. :D
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
|| Pavel ||
ok1pt
Posts: 20
Joined: Thu 02. Jul 2009 20:52:37
Contact:

Re: Half Deviation: ON or OFF ?

Post by ok1pt »

OK1TEB wrote:
ok1pt wrote:..........., ale po prichodu na chalupu jsem se nasel na mape a zjistil, ze jedu pres OK1TEB-1, ktery je ode mne cca 25 km a udava dosah 9.1km, takze celkem DX :-). Vcera, pri Half Deviation zapnutem, se to nedpovedlo, dnes s vypnutym ano, tak je to jasne :-). Zadny blizsi digi tu bohuzel zda se nemam, zda se, ze na Ceskolipsku zatim APRS psenka nekvete :-(.
No tady je to mrtvý, doufám, že zatím. Nevím, zda je ze Zákup vidět směrem na Kozákov, kde digi OK1KZE-1 je poměrně vysoko. Já tu mám jen takové dokrytí oblasti :), abych byl pořádně vidět v mobilu, jinak se nechytám. IGATE tu mám zapnutý o víkendu, anténu 1KRC přibližně směr západ, ale potřebuji ji dát ještě výš, pak to bude dobrý. Jinak jsem Tvůj rámec pochopitelně zaznamenal s podivem, neb v této části bych jiného HAMa než sebe nehledal. :D
Kozakov tu naprimo bohuzel nemam, to zase musim na jiny kopec :-), trosku dal od chalupy. Moje chalupa je v doliku a primo odtud se neda prakticky nikam, takze bez cesty na kopec to nema ani smysl zkouset. Koukal jsem, ze z mych nejmene 100 ramcu se k Tobe dostal prave jeden :-), takze lze skutecne hovorit o stesti a ta stanice ma kliku, protoze uz treti den tu beham a kdybych zase neuspel, asi bych ji vzteky zadupal do bahna :-). Jeste nemam redukci SMA -> BNC, takze jedu jen na tu gumovou kacenku dodanou k radiu, ktera moc ostra skutecne neni...
73, zdravi Pavel.
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: Half Deviation: ON or OFF ?

Post by ok1mx »

Pavle, zkus si zkrátit status text. Třeba tam dej jen VX-8... krátký paket zvláště při slabším signálu prochází výrazně lépe než dlouhý. Jestli pobíháš, dej si tam ikonu "pěšáka" Zatím jsem neviděl žádný SW ani HW, který by znal YY (yasu logo... asi je to zatím hodně nové) Jinak ten originál bimboň není nic moc, používám SRH701 od diamondu a je znatelně lepší.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests