Přeladění dutiny z NMT do radioamatérského pásma

Odpovědět
OK1MHK
Příspěvky: 122
Registrován: pát 10. črc 2009 7:21:39
Bydliště: JN69PJ
Kontaktovat uživatele:

Přeladění dutiny z NMT do radioamatérského pásma

Příspěvek od OK1MHK » pon 22. srp 2011 20:13:21

Postup přeladění dostupných dutin z pásma 450-470 MHz do pásma cca 430-448MHz. Dutina jde použít jako filtr pro jeden kmitočet a může pomoci při odladění blízkých silných signálů z profi služeb.
( Ufoun, CDMA o2 atd..) Lze zkrze to samozřejmě i vysílat, ale při útlumu 2 dB a 1kW se to.....

Zakoupíme v instalatérských potřebách koncovku – ucpávku na měděnou trubku o vnějším průměru cca 30mm ( vnitřní cca28mm – označení „Viega-28“) odřízneme čepičku s výškou 10-11mm.
Dovnitř čepičky vmáčkneme meděnou trubku o příslušně menším průměru
(cca 28/26mm)s výškou 9 mm. Rozebereme dutinu a sundáme zajišťovací segrpojistku z pístu. Vyjmeme píst a dáme pozor na pružinku pod ním – abychom ji neztatili. Do osazení horní části pístu vmáčneme připravenou čepičku. Na stojanové vrtačce vyvrtáme 3 díry symetricky okolo středu vrtákem 2,2 mm. Sundáme čepičku z pístu a do děr v pístu vyřízneme závit o průměru 3 mm. V čepičce zvětšíme otvory na 3,2mm a zahloubíme pro šrouby se zápustnou hlavou. Namontujeme z5 píst do dutiny a zajistíme segrovkou. Třemi kusy nejlépe mosazných šroubů M3 o délce 20 mm přišroubujeme čepičku napevno. Zadeklujeme dutinu.
Dutina nyní ladí přibližně od 430 do 448 MHz. Průchozí útlum je v celém pásmu do 2dB. Pokud bychom chtěli útlum zmenšit ( za cenu zvýšení šířky propustného pásma ) je třeba natočit vazební smyčky blíže k prostřední trubce –pístu. A samozřejmě naopak. Otočení lze provést povolením matek na N-konektorech.
Dutina lze použít i jako zádrž – pak je třeba jeden port vymontovat a na druhý osadit T-spojku. Takto je dutina funkční jako selektivní zádrž pro jeden kmitočet. Při použití k tomuto účelu je vhodné pro zlepšení parametrů navázat port na rezonátor galvanicky jako odbočku cca 1-2 cm od studeného konce, nebo použít jinou – delší vazební smyčku s těsnější vazbou k rezonátoru. Ze 4-6 ks dutin lze "sestrojit" duplexer, problém je v jeho malé mechanické stabilitě. Prakticky stačí k rozladění dutiny její přemístění , nebo otočení na stole. Z toho důvodu dutinu ladíme ( kontrolujeme) na místě po konečném namontování.

Honza OK1MHK
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů