Stratocaching

Toto fórum je zaměřeno na vše, co se týká předmětů, jenž létají aniž by měly křídla či vrtuli nad sebou
Post Reply
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Stratocaching

Post by ok1mx »

Rád bych informoval o zajímavém projektu s názvem "Stratocaching". Cílem je provést experiment, který má spojit mnoho zajímavých oblastí. Na projektu spolupracuje několik týmů a každý pracuje v jiném oboru. Jde o spojení moderního designu, hry (geocaching) aerodynamiky, videostreamingu a v neposlední řadě i bezdrátového přenosu dat. Jistě jste zaregistrovali několik článků, které se již v médiích objevily. Několik podrobností naleznete zde:

http://stratocaching.idnes.cz/
http://technet.idnes.cz/stratocaching-c ... vesmir_kuz
http://www.zadnaveda.cz/stratocaching-1/

Díky tomu, že je start daný na období, kdy bude probíhat Týden vědy a byli jsme přizvání velmi pozdě, je vše prováděno v neuvěřitelném časovém presu. Díky klukům se Slovenska z http://stsproject.net/ za jejich výrazné podpory bude doufám možné realizovat i radioamatérskou účast. Vyvinout spolehlivé zařízení, které odolá téměř vakuu, mrazům až -80C je otázkou mnoha měsíců příprav a testů a jelikož mají s touto problematikou mnoho zkušeností, by bylo velmi obtížné se bez jejich pomoci na akci podílet.

Co bude na palubě? Dropion (kapsle) bude kromě jiných technologií obsahovat APRS tracker a RTTY+CW vysílač. Dropinon ponese "náklad", který budou hledat geokačeři, což je 10 casche s GPS/GSM modulem. Dvě (radioseed) budou vybaveny RTTY+CW vysílači. Těchto 12 kusů "semínek" se uvolní ve výšce asi 25km a bude na nich testován nový způsob dopravy nákladu z velkých výšek. Doposud se používají výhradně padákové systémy, ale konstrukce napodobuje javorová semínka, která budou mít velikost cca 40cm. V malých výškách s dostatečně hustým vzduchem by měla být vertikální rychlost okolo -2.5 až -3 m/s.

APRS bude možné poslouchat na 144.800MHz, případně sledovat na známých serverech, RTTY lze poslouchat pomocí programu fl-digi. Speciálně upravená verze jejíž konfigurace je popsaná zde: http://ukhas.org.uk/guides:tracking_guide:slovak posílá data na server a lze je vidět na těchto stránkách http://spacenear.us/tracker/, které jsou specializované na příjem dat z balónů. K příjmu je potřeba jakýkoli RX, umožňující SSB provoz a PC. Není nutný žádný interface a provoz který létá v dosahu je velmi hustý. Čím více stanic bude zapojené do příjmu tím větší pravděpodobnost je, že podaří náklad i radioseedy najít. Velmi zajímavé bude sledovat jak se bude RTTY chovat při rotaci vysílací antény, jelikož to zatím nikdo nezkoušel, není jasné, jestli se vůbec takto deformovaný signál podaří dekódovat. Z tohoto důvodu bude použit i telegrafní maják, na jehož základě by bylo možné zaměření a dohledání. Jestli se to stihne, bude se i telegrafem posílat souřadnice a výška a dekódování by bylo možné i bez použití SW a HW.

doplněno dne 14.11. Stihlo se to, tak že formát CW bude:

"OK1KCI 25 0844 JO70VA01 0327"
Znacka - pořadové čislo paketu - čas - lokátor - nadmořská výška

Lokátor má dopřesnující dva znaky, které definují oblast cca 400x400m (zobrazit je to možné např. zde: http://no.nonsense.ee/qth/map.html

Na dohledání bude připraveno několik týmů a lidí není nikdy dost a bude-li kdokoli mít zájem o spolupráci bude vítán. Další informace budou postupně doplňovány a upřesňovány.

Zatím na projektu spolupracují: Libor OK1ALX, Michal OK1LOL, Ondra OK1CDJ, BOB OK1IKO, Radim OM2AMR, Dano OM1ATS a mnoho dalších.

S pozdravem Milan
Last edited by ok1mx on Thu 14. Nov 2013 15:19:49, edited 1 time in total.
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: Stratocaching

Post by ok1mx »

V neděli bude zkouška některých systémů. Budou ze v horkovzdušném balónu testovat RTTY+APRS tracker, přenos videa včetně zkoušky rotátoru. Test se uskuteční někde v okolí Berouna, o bližších podrobnostech budu informovat. Kdokoli bude mít zájem se zúčastnit, bude vítán, zároveň bude možnost si odzkoušet trekovací HW+SW (FL-DIGI)
OK1IKO
Posts: 7
Joined: Thu 31. Oct 2013 11:49:08
Jméno: Bohumil
Location: JO70CE
Contact:

Re: Stratocaching

Post by OK1IKO »

Ahoj Milane,

zrovna jsem se chtěl na to zeptat. Martin Blaho mi už něco naznačil. Nicméně v neděli budu v práci v Jenči, ale vytáhnu ven anténu s noťasem a odzkouším, pokud budu mít signál. Na jakých frekvencích pojedete? Případně napiš do vzkazů a ještě mi tam připiš, zda den před vypuštěním t.j. 15.11.13 budete na CHMÚ něco testovat či dávat dohromady. Rád přijedu a přiložím ruku k dílu .-)
Díky
73!
Bobeš, OK1IKO
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: Stratocaching

Post by ok1mx »

Ahoj,
díky tomu, že všemu vládne bůh Termoska, který ovládá počasí, vše jsou zatím jen předpoklady a zbožná přání. Kmitočet bude pravděpodobně 437.650 payload STS-8. Každopádně budu zde informovat o případné změně času i místa testů i jakékoli změně týkající se ostrého startu.

Zároveň zde budeme dávat dohromady osádky a vybavení na den "D". V každém autě by mělo být:
Nutné:
- funkční HW pro příjem RTTY + FL-DIGI HAB verze (kdyby měl někdo problém s instalací v PC nechť se klidně ozve)
- mobilní připojení k internetu, aby FL-DIGI umělo posílat data na "habhub"
- Mobilní tel. pro komunikaci s Houstonem
Vhodné:
- APRS tracker aby bylo možné online sledovat polohu týmů
- YAGI ANT + RX na konečné dohledání
- D-STAR RDST

Předpokládaný průběh dne "D" z pohledu části sekce rádia (opravdu zatím beta verze - bude se zpřesňovat)
- T -1080 Kalibrace rotátoru 3m paraboly na 13cm
- T -120 Příprava, instalace testy technologických celků
- T -60 Brífing - budou provedeny analýzy a predikce místa dopadu - mobilní týmy budou informovány a podle vzdálenosti mohou pomalu vyrazit daným směrem
- T -10 Zapsání konstant pro vypuštění nákladu a řízený burst balónu do palubního počítače - budou zpřesněny odhady místa dopadu o čemž budou všichni informováni
- T -5 Start vrtulníku
- T 0 Start
- T + 15 odlet vrtulníku k předpokládanému místu dopadu
- T +85 Vyložení nákladu
- T +90 Burst
- T +165 Vzlet vrtulníku a pokus zaznamenání letu dropionu na padáku
- T +180 vše na zemi
- T +183 Dropion nalezen, přistání u místa dopadu jeden člen osádky vyčká na příjezd mobilní(ch) jednotek
- T +185 Přelet vrtulníku do oblasti dopadu nákladu mobilní jednotky jedou zpět na základnu.
- T+ 245 konec akce Dropion na základně

v době t 0 až po T+180 budou mobilní týmy i pevné stanice přijímat data a mobilní týmy budou se budou ve spolupráci s Hustonem sjíždět směrem ke stále se upřesňujícímu místu dopadu Dropiou

Doplněno dne 14.11.2013: Vzhledem k možnosti ranních mlh, je potřeba brát eventualitu použití vrtulníku jako doplňkovou.
Last edited by ok1mx on Thu 14. Nov 2013 15:05:06, edited 1 time in total.
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: Stratocaching

Post by ok1mx »

:!: Test plánovaný na neděli dopoledne se vzhledem k počasí ruší :!:
Předběžný náhradní termín je v sobotu 9.11.
OK1LOL
Administrátor

Re: Stratocaching

Post by OK1LOL »

OK1MX wrote::!: Test plánovaný na neděli dopoledne se vzhledem k počasí ruší :!:
Předběžný náhradní termín je v sobotu 9.11.
Misto planovaneho zkouseni v terenu se bude konat zkouseni funkcnosti sestav u nas v Kolovratech. Zatim se prihlasil COM a FRN. Predpokladany cas srazu je ve 13 hodin. Testovat se bude RTTY a APRS tracker.
OK1IKO
Posts: 7
Joined: Thu 31. Oct 2013 11:49:08
Jméno: Bohumil
Location: JO70CE
Contact:

Re: Stratocaching

Post by OK1IKO »

Ahoj,

moc rad bych prijel, bohuzel mam cely vikend sluzbu :-( Tak se omlouvam.
73!
Bobeš, OK1IKO
OK1LOL
Administrátor

Re: Stratocaching

Post by OK1LOL »

OK1IKO wrote:Ahoj,

moc rad bych prijel, bohuzel mam cely vikend sluzbu :-( Tak se omlouvam.
Tak to je skoda, nicmene se sraz z technickych duvodu presouva na vecer kolem 17-18te hodiny.
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: Stratocaching

Post by ok1mx »

Dnes proběhl test pro ÚCL. Cílem byl požadavek úřadu seznámení se se zařízením a ověřením funkce jednotlivých prvků. Původně jsem neměl v úmyslu se účastnit, ale pojal jsem to jako vhodný test ověření funkčnosti trackeru v Androidu, tak že jsem se rozhodl až ráno.

Provedly se dva testy na upoutaném balónu, plánovaný průběh byl:
- vynešení Dropionu do výšky 50m, kde řídídí jednotka měla vyložit náklad odstřelením pyropatrony a za 60s odstřelit balón který se na padáku snese na zem.

Pokus 1. Pazar odborně implemetoval vodík do balónu (nevím proč, ale vzpomněl jsem si na Hindenburg). Balón začal stoupat a po minutí 50m byl balón odstřelen. Dropion i s nákladem se plavně snesl k zemi. Po minutě se ozval výbuch a na zemi se odstřelila druhá pyropatrona.

závada byla rychle nalezena - omylem se prohodily kabely k rozbuškám :-) (no co... NASA si zase zaměnila feety za metry)

Pokus 2. Po minutí 50m již vše probíhalo dle plánu, náklad se vyložil a po minutě se balón odstřelil a přistál na padáku.

Jedinou vadou na kráse bylo, že z této výšky se dvě z deseti semínek neroztočila.

Obě rádia fungovala bez problémů, odchylka obou GPS nepřesáhla výškově 5m. Jelikož to bylo velmi na rychlo, mezi rádiem a tabletem nebyl kabel, ale šlo to přes reproduktor a mikrofon tabletu. Signál byl dekódován celkem spolehlivě ale srovnání s FL digi zatím nemám. APRS jsem přijímal na TH-D7 direktně, což chodilo velmi dobře a asi by bylo vhodné, aby tímto byly vybaveny i dohledávací týmy. Díky malé výšce a provizorní anténě do APRS sítě žádný rámec neprošel, jelikož poblíž místa startu nebyla žádná DIGI. Toť asi v krátkosti vše, byla zima jak v Charkově a ještě jsem nerozmrzl.

Je možné, že ve zprávách v 19:00 bude pár obrázků v TV na ČT1 a Primě.
OK1IKO
Posts: 7
Joined: Thu 31. Oct 2013 11:49:08
Jméno: Bohumil
Location: JO70CE
Contact:

Re: Stratocaching

Post by OK1IKO »

73!
Bobeš, OK1IKO
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests