TM-D710E a GPS Geosat 5

Post Reply
User avatar
OK1BF
Posts: 43
Joined: Fri 06. Mar 2009 18:42:06
Location: Pardubice, JO70VA
Contact:

TM-D710E a GPS Geosat 5

Post by OK1BF »

Pokud jsem chtěl mít někdy v autě přehled o tom, co se kolem mne na APRS děje, vozil jsem občas s sebou notebook pohozený na sedadle spolujezdce a připojený prostřednictvím CDMA modemu na aprs.fi
Tím jsem se ovšem stával velmi nebezpečným nejen pro své okolí, ale hlavně i sám pro sebe. Přece jen koukat na dálnici pří 130km/h do notesu ..... A navíc to bylo i docela velmi nepraktické. Poohlídnul jsem se tedy po internetu, jak tuto speciální záležitost mají vyřešenou jiní "APRS blázni" a narazil jsem na Youtube http://www.youtube.com/watch?v=IPH4mwn4uko na video od Donalda, W6GPS, který používá ke svému Kenwoodu TM-D710A připojenou GPS navigaci od italské firmy AvMap GEOSAT 5. Po shlédnutí videa mi bylo jasné, že tohle je přesně to, co hledám a potřebuji pro to, abych si v autě skrz to koukání do notesu brzy někde nenabil držku. Vtip je v tom, že tato navigace dokáže po propojení prostřednictvím sériového rozhraní s TM-D710 zobrazovat jednotlivé APRS objekty přímo v mapě na své 5" velké obrazovce, kterou umístíte do zorného pole řidiče stejně jako jakoukoliv jinou automobilovou GPS. A protože mám Kenwooda TM-D710E již nějakou dobu zabudovaného v autě, zbývalo už jen sehnat zmiňovanou navigaci Geosat 5 a vyrobit propojovací kabel.

A jak to vše u mne po úspěšné instalaci a konfiguraci v autě vypadá v "akci", se můžete podívat na fotografiích níže. ;)
Adresář APRS objektů v Geosatu 5
Adresář APRS objektů v Geosatu 5
Detail obrazovky - OK1LPD-9 a OK4FD právě "En Route"
Detail obrazovky - OK1LPD-9 a OK4FD právě "En Route"
Kenwood TM-D710E a Geosat 5 "v akci"
Kenwood TM-D710E a Geosat 5 "v akci"
Last edited by OK1BF on Wed 22. Apr 2009 21:26:57, edited 2 times in total.
Roman, OK1BF
ok2mo
Posts: 33
Joined: Sun 19. Apr 2009 22:31:06
Jméno: Marcel
Location: JN88TW
Contact:

Re: TM-D710E a GPS Geosat 5

Post by ok2mo »

Teda,tak mi nezbývá nic jiného,než tiše závidět...Nemám takovou stanici,ani gps-ku...Nicméně zrovna tak před 3 hodinami jsem valil po dálnici s notebokem na sedačce spolujezdce a musím ti dát za pravdu,že je to o hubu....Ale funguje to.... :D :D :D
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: TM-D710E a GPS Geosat 5

Post by ok1mx »

ok2mo wrote:Teda,tak mi nezbývá nic jiného,než tiše závidět...Nemám takovou stanici,ani gps-ku...Nicméně zrovna tak před 3 hodinami jsem valil po dálnici s notebokem na sedačce spolujezdce a musím ti dát za pravdu,že je to o hubu....Ale funguje to.... :D :D :D
Hele, nic si z toho nedělej... Romanovi to trvalo dva měsíce, než přešel z trekru a ntb na sedadle na současné vybavení.... :lol: Za dva měsíce to budeš mít taky.... :twisted:
ok2ulq
Posts: 24
Joined: Fri 13. Mar 2009 22:38:05
Contact:

Re: TM-D710E a GPS Geosat 5

Post by ok2ulq »

Já jsem kdysi zkoušel Garmin 275 a TH7D.Problém byl v tom že za chvíli jsem měl plnou GPS ku objektů z APRS..Geosat se chová jinak. ?? Třeba v mém případě to chtělo jen jinak nastavit ale nenašel jsem jak.
User avatar
OK1BF
Posts: 43
Joined: Fri 06. Mar 2009 18:42:06
Location: Pardubice, JO70VA
Contact:

Re: TM-D710E a GPS Geosat 5

Post by OK1BF »

ok2ulq wrote:Já jsem kdysi zkoušel Garmin 275 a TH7D.Problém byl v tom že za chvíli jsem měl plnou GPS ku objektů z APRS..Geosat se chová jinak. ?? Třeba v mém případě to chtělo jen jinak nastavit ale nenašel jsem jak.
Ahoj Petře, já zatím nevím co to udělá, protože se mi jí dosud nepodařilo naplnit. Ty objekty se zatím sypou do jedné ze sedmi bank a každá jich umožňuje uložit 999. Vzhledem k tomu, že ten Geosat 5 je výrobcem anoncován a i vnitřně softwarově uspůsoben pro přímé použití na APRS, předpokládám, že by k žádnému problému dojít nemělo. Myslím si, že jakmile se jedna banka (nebo všechny postupně) naplní, začnou se nejstarší objekty umazávat. Uvidíme...
Roman, OK1BF
ok1lpd
Posts: 110
Joined: Wed 18. Mar 2009 14:04:12
Location: Černošice-JN79DW
Contact:

Re: TM-D710E a GPS Geosat 5

Post by ok1lpd »

jo, jo, je to moc pěkný, není třeba ještě nějaká navigace, na které by APRS taky chodilo?
Můžeš poslat i zapojení kabelu? Jaký má geosat konektor pro připojení dat z kenwooda?
Ale fakt je to pěkný, ten noťas v autě je o hubu...Michal
User avatar
OK1ALX
Posts: 558
Joined: Mon 09. Mar 2009 15:50:19
Jméno: Libor
Location: Hostovlice, JN79RU
Contact:

Re: TM-D710E a GPS Geosat 5

Post by OK1ALX »

Take musim uznat, ze toto reseni je dost dobre a lakave :)
Osobne pouzivam stareho Garmina EMap, kam se take objekty sypou jako WP, ale pamet se zaplni docela rychle.

Ale ve spojeni s navigaci je to idealni reseni. ;)
Libor, OK1ALX
User avatar
OK1BF
Posts: 43
Joined: Fri 06. Mar 2009 18:42:06
Location: Pardubice, JO70VA
Contact:

Re: TM-D710E a GPS Geosat 5

Post by OK1BF »

ok1lpd wrote:jo, jo, je to moc pěkný, není třeba ještě nějaká navigace, na které by APRS taky chodilo?
Můžeš poslat i zapojení kabelu? Jaký má geosat konektor pro připojení dat z kenwooda?
Ale fakt je to pěkný, ten noťas v autě je o hubu...Michal
Konektor je na straně Geosatu čtyřpólový jack 2,5mm, z něhož jsou zapojeny pouze 3 póly, a to zem, Rx a Tx. Druhý konec je třípólový jack 2,5mm do Kenwoodu TM-D710E.
U toho Geosatu se zapojuje do zdířky označené jako TMC.

Schéma zapojení připojuji:
Schéma zapojení propojovacího kabelu Kenwood TM-D710E & Geosat 5
Schéma zapojení propojovacího kabelu Kenwood TM-D710E & Geosat 5
Last edited by OK1BF on Mon 27. Apr 2009 15:25:58, edited 1 time in total.
Roman, OK1BF
ok1lpd
Posts: 110
Joined: Wed 18. Mar 2009 14:04:12
Location: Černošice-JN79DW
Contact:

Re: TM-D710E a GPS Geosat 5

Post by ok1lpd »

Ahoj, díky za info, já jen, že tu mám mio c710, také má konektor TMC, ale nějak to nefachá, ani přijem dat z GPS, ani obráceně...
User avatar
OK1BF
Posts: 43
Joined: Fri 06. Mar 2009 18:42:06
Location: Pardubice, JO70VA
Contact:

Re: TM-D710E a GPS Geosat 5

Post by OK1BF »

ok1lpd wrote:Ahoj, díky za info, já jen, že tu mám mio c710, také má konektor TMC, ale nějak to nefachá, ani přijem dat z GPS, ani obráceně...
No, já jsem vyčetl někde v manuálu, že tenhle Geosat 5 má "serial port for TMC". Čili logicky dedukuji, že ten TMC příjmač, který se dá dokoupit komunikuje po RS232. Což asi nebude Tvůj případ.
Někde v předchozím příspěvku jsem psal, že vyšší verze Geosat 5GT, který má již TMC příjmač zabudovaný uvnitř, má zachovaný konektor označený jako TMC - serial pro APRS.
Momentálně co je mi známo tak to funguje se starším Geosat 4 a třeba téměř všemi Garminy které maj COM port. Na co teď jen Míla 1MX přišel je, že u TM-D700 to na Geosatovi 5 nezobrazuje APRS symboly, ale jen kolečka s popiskem (značkou). Pokud však použiji jako v mém případě TM-D710E, zobrazujou se symboly naprosto korektně. Netuším ale, jestli tam nemá Míla něco třeba někde špatně nastaveno. Spíše se ale přikláním k názoru, že ne.
Roman, OK1BF
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests