Podle nárůstu nových značek to vypadá, že ježíšek letos naděloval zejména DMR TRX. Noví uživatelé mají velmi podobné otázky, proto jsem připravil tento článek, který by měl pomoci s úplnými základy, jak začít.
Než poprvé stikneme PTT je potřeba udělat několik věcí
[accordion]
[toggle title=”Získat ID”] obdobně jako u Echolinku na registrační stránce. Zaškrtnout Register services for an individual callsign. Zda již registrace proběhla zjistíte po vyplnění Vaší CALL zde [/toggle]
[toggle title=”Najděte si nejbližší převaděč “]Mapa převaděčů , seznam převaděčů OK, seznam převaděčů OM, v těchto seznamech je pak možné kliknout na podrobnosti, jde jsou mapy pokrytí, a další podrobnosti. (Pozor! U OK0ND je uvedený chybný kmitočet, správný je 439.025 -7,6 MHz)[/toggle]
[toggle title=”Nastavení stanice”]Na rozdíl od FM provozu je nutné ve stanici nastavit několik parametrů, abyste byly slyšet tam kde chcete. Velmi pěkně to mají vysvětlené na stránkách MHZ.SK a jelikož je česká a slovenská DMR síť propojená, platí vše i v OK.
[/toggle]
[toggle title=”Jaké TG používat?”] Nejčastěji se používají několik základních TG.
- provoz v rámci OK TS1 TG230 (pro OM je to TS1 TG231) Jak 230 tak 231 se vysílají ze všech převaděčů v ČR i SR a je to základní svolávací kanál, kde probíhá většina QSO a je to základní svolávací kmitočet, který většinou monitorují všichni .
- V případě, že je spojení delší, nebo se probírají věci které nemusí zajímat všechny uživatele, používá se TALK (neboli kecací) TS2 TG23010, kam se obvykle přejde z TG230(231) Kdo má zájem dál poslouchat tam pouhým zaklíčováním může přejít také a provoz je slyšet jen z převaděčů, na kterých si uživatelé tuto TG aktivovali. Takovéto propojení převaděčů se ukončí po 10min neaktivity.
- Jde-li o spojení v rámci jednoho převaděče, používá se TG která je shodná s TG daného převaděče a to na TS2. (najdete v seznamu převaděčů např. pro OK0BCA to je tedy TS2 TG 230401, nebo OK0ND v Praze TG230120. Provoz je pak slyšet jen na daném převaděči. Samozřejmě do hovoru se může přidat kdokoli i z jiného převaděče, stačí aby krátce zaklíčoval s danou TG (230120) a tím si vytvoří dočasné propojení, které se po 10min neaktivity samo ukončí.
- Dále pak je možné používat TG2301 (množina českých převaděčů), TG2302, (množina Moravských převaděčů), TG2311 (množina Slovenských převaděčů), TS2 TG9, což je propojovací kanál do D-STAR a C4FM, TG91, celosvětový kanál a v podstatě cokoli Vás dalšího napadne. (např. TG302 – Kanada) To je ale již na delší povídání.
Jaké jsou zvyklosti v jiných zemích se lze mimo jiných informací dočíst na BM WiKi
[/toggle]
[toggle title=”Užitečné odkazy”]
- Dashboard – přehled dění na síti BM
- HoseLine – live poslech provozu na síti
- Přehled provozu na OK&OM Masteru
- BM WiKi – popis systému a detaily fungování BM sítě
- MHZ.SK – návody a rady ohledně DMR
- Fórum – rady a porady všeho druhu
[/toggle]
[/accordion]