Podle nárůstu nových značek to vypadá, že ježíšek letos naděloval zejména DMR TRX. Noví uživatelé mají velmi podobné otázky, proto jsem připravil tento článek, který by měl pomoci s úplnými základy, jak začít.
Než poprvé stikneme PTT je potřeba udělat několik věcí
Získat ID
Najděte si nejbližší převaděč
Nastavení stanice
Na rozdíl od FM provozu je nutné ve stanici nastavit několik parametrů, abyste byly slyšet tam kde chcete. Velmi pěkně to mají vysvětlené na stránkách
MHZ.SK a jelikož je česká a slovenská DMR síť propojená, platí vše i v OK.
Jaké TG používat?
Nejčastěji se používají několik základních TG.
- provoz v rámci OK TS1 TG230 (pro OM je to TS1 TG231) Jak 230 tak 231 se vysílají ze všech převaděčů v ČR i SR a je to základní svolávací kanál, kde probíhá většina QSO a je to základní svolávací kmitočet, který většinou monitorují všichni .
- V případě, že je spojení delší, nebo se probírají věci které nemusí zajímat všechny uživatele, používá se TALK (neboli kecací) TS2 TG23010, kam se obvykle přejde z TG230(231) Kdo má zájem dál poslouchat tam pouhým zaklíčováním může přejít také a provoz je slyšet jen z převaděčů, na kterých si uživatelé tuto TG aktivovali. Takovéto propojení převaděčů se ukončí po 10min neaktivity.
- Jde-li o spojení v rámci jednoho převaděče, používá se TG která je shodná s TG daného převaděče a to na TS2. (najdete v seznamu převaděčů např. pro OK0BCA to je tedy TS2 TG 230401, nebo OK0ND v Praze TG230120. Provoz je pak slyšet jen na daném převaděči. Samozřejmě do hovoru se může přidat kdokoli i z jiného převaděče, stačí aby krátce zaklíčoval s danou TG (230120) a tím si vytvoří dočasné propojení, které se po 10min neaktivity samo ukončí.
- Dále pak je možné používat TG2301 (množina českých převaděčů), TG2302, (množina Moravských převaděčů), TG2311 (množina Slovenských převaděčů), TS2 TG9, což je propojovací kanál do D-STAR a C4FM, TG91, celosvětový kanál a v podstatě cokoli Vás dalšího napadne. (např. TG302 – Kanada) To je ale již na delší povídání.
Jaké jsou zvyklosti v jiných zemích se lze mimo jiných informací dočíst na BM WiKi
Užitečné odkazy