Profi HAM stanice?!

Zdá se Vám nadpis divný? Tak to je v pořádku.

Jistě mnoho z Vás zná firmu D-COM. Zabývají se zejména profesionálními systémy, výrobou antén a VF komponentů. Na mnoha převaděčích jsou i jejich antény, a v minulé době vyráběli např. i TNC5. V současné době podporují i rozrůstající se DMR síť a v této souvislosti se otevírá možnost i vzniku nové kategorie stanic, t.j. “Profi HAM TRX”

Aktuálně je volba mezi levnou “čínou” na bázi MD380 (MD390) a mezi plnotučnými DMR Profi stanicemi, nejčastěji Motorola či Hytera.

Cenová propast je poměrně velká. Lze jít cestou objednání z Číny, čekáním zda nepřibude Clo a doufat, že nebude potřeba reklamovat stanici, nebo si trochu připlatit a koupit okolo 4000-5000 Kč to samé  v kamenném obchodě a nebo pak jít do Profi stanic, kde cena od Motoroly či Hytery  vybavené klávesnicí a displejem s GPS bude někde okolo 13 000 – 19 000

Hytera přišla se zajímavým tahem. Vytvořila klon profi stanice pro radioamatéry. Všechno má svoje ale. Aby si nekanibalizovali trh a tento typ stanice nekupovaly firmy za výrazně menší peníze, udělala SW omezení, jenž není pro radioamatéry potřebné, leč v Profi sféře je klíčové. Díky tomu je možné získat stanici s kvalitativními parametry PROFI stanice za výrazně nižší cenu.

Trochu konkrétněji:

 

Jedná se o typ PD685G, který získá název AR685. Jedná o stanici s kovovým rámem s IP67, váhou 310g (lze ponořit hloubky 1m). Všechny mechanické a elektrické vlastnosti jsou identické.

V čem bude rozdíl? Nebude možné šifrování, nebude implementována funkce MAN DOWN, a kmitočtový rozsah bude omezen na 430-462 MHz.

Předpokládaná cena by měla být okolo 8800,- s DPH.

A teď proč o tom píšu. Někdo to může brát jako reklamu Firmy HYTERA nebo D-COM, což si vzhledem k podpoře DMR sítě v ČR zaslouží, nicméně pravým účelem je průzkum trhnu, jestli by byl o takovouto stanici z řad radioamatérů zájem. Jak jistě víte, není ekonomické objednávat stanice po jednom kusu a aby bylo možné dosáhnout na zajímavé ceny, je nutné mít alespoň nějakou představu o zájmu zákazníků. Prosím dejte vědět do fóra, co si o tom myslíte a jestli by byl o takovou RDST zájem. V případě pozitivní odezvy pak může být v poměrně krátké době realizována první dodávka.

Samozřejmě na tyto stanice je dvouletá záruka, servis přímo u dodavatele.

 

This entry was posted in Digital Voice, DMR, Informace, různé, Technika. Bookmark the permalink.