S touhle “zázračnou” destičkou se nemusí jen radio řídit, ona dokáže i přímo QRP vysílat (pokud nepočítám pásmový filtr proti rušení a anténu, tak bez dalších součástek). Všechno začal malinkatý prográmek, který dovolil vysílat mono WBFM signál z mp3ky přímo z desky Raspberry Pi. V současné době už jsou k dispozici projekty v rozsahu od FM RDS až po kompletní HAM TRX.
[embedyt] http://www.youtube.com/watch?v=3Y8qJ6nmNPY[/embedyt]
POZOR! Pokud budete zkoušet vysílání z RPi , mějte vždy na paměti, že je vysílán signál s obdélníkovým průběhem produkujícím velké množství harmonických kmitočtů , které mohou rušit jiné služby (např. harmonické 28MHz vychází přesně do pásma Letecké služby).
Proto NIKDY nepřipojujte anténu (ani ve formě jednoduchého drátu) bez pásmového filtru !!! (bez antény je možno zachytit produkovaný signál do vzdálenosti cca 0,1-1m, což na testy většinou stačí).
Maximální dosažitelná frekvence je 750MHz, ale reálně použitelná (alespoň na RPi1) je do 250MHz. Vysílací výkon je do 100mW.
A teď k samotným zajímavým projektům :
- PIFM – tímhle projektem to v podstatě začalo – http://www.icrobotics.co.uk/wiki/index.php/Turning_the_Raspberry_Pi_Into_an_FM_Transmitter
- PI-FM-RDS – WBFM vysílač včetně RDS – https://github.com/ChristopheJacquet/PiFmRds
- RPITX – univerzální HAM vysílač – (FM, SSB,SSTV, FSQ(fldigi), VFO) https://github.com/F5OEO/rpitx (podle jeho Twitteru dokázal autor F5OEO s RPi SSB QSO na 70cm na vzdálenost 37km ) (před překladem si nezapomeňte ve zdrojovém kódu pro FSQ upravit volačku).
- WSPR – síť majáků pro predikci podmínek šíření – https://github.com/JamesP6000/WsprryPi
- PiCW – morse vysílač – https://github.com/JamesP6000/PiCW
(vzhledem k tomu, že tento projekt není již nějakou dobu vyvíjen, je potřeba upravit makefile na g++ -D_GLIBCXX_DEBUG -std=c++11 -Wall -Werror -fmax-errors=5 -lm PiCW.cpp -pthread -oPiCW ) - QTCSDR – kompletní HAM QRP TRX na bázi RPi2+USB AUDIO+RTLSDR dongle – https://github.com/ha7ilm/qtcsdr (video z provozu je na začátku článku).