DapNet je radioamatérská pagerová sít. Skládá se z decentralizované sítě serverů, připojených vysílačů a hotspotů. Síť je budována a provozována radioamatéry na frekvenci 439.9875 MHz v systému PocSag. Pro přistup je potřeba registrace na stránkách DAPNET.
Odesílání zpráv
Zprávy na pager lze odesílat několika způsoby
- Z DMR stanice ve tvaru [značka] [zpráva] např. OK1PMP zkušební zpráva a odeslat na privátní DMR ID 262994
- Z android aplikace Dapnet
- Z webové stránky po přihlášení na hampager.de.
- Z různých API aplikací
Příjem zpráv
K přijmu zpráv se použivá pager se systémem PocSag např. Alphapoc, Alpha Beeper GP2009N, Skyper a další, nebo lze použít i SDR klíčenku a program SDRSharp.
Přijímat lze soukromé zprávy, počasí, informace v různých kategoriích, výstražné zprávy atd, možností je hodně.
V součastné době narozdíl od Německa neni v České republice žadný plnohodnotný vysílač, v plánu je umístění vysílače v Praze na Strahově díky Michalovi OK1LOL. Dalším řešením jsou např. hotspoty se softwarem Pi-Star, RasPager, více informací na Dapnet Wiki.
Jak na vysílač v pagerové síti DapNet.
V zásadě jsou možné dva přístupy k řešení pagingového vysílače. Prvním přístupem je vybudování vysílače s velmi malým výkonem, který slouží zejména pro majitele takového vysílače. Výhodou je malá energetická nenáročnost, která je ale vykoupena malým dosahem. Druhou možností je vybudování vysílače o výkonu řádově desítek wattů, který pokryje větší území.
Celá koncepce se dá přirovnat ke stavu, který známe z digitálních převaděčů. Rozlehlá území jsou pokryta z převaděčů, které používají vyšší výkony a jsou umístěny na dobrých QTH. Domácí hotspoty jsou použity především jako prostředek k doplnění pokrytí těchto převaděčů.
Stavba vysílače s velkým dosahem.
První možností je úprava originálního pagerového vysílače. Na stránkách projektu DapNet, je hezky popsána úprava vysílače ERICSSON C9000. Nepředpokládám, že by se někdo z nás k takovému vysílači dostal, takže to zmiňuji pouze pro zajímavost.
Druhou a daleko zajímavější možností je stavba vysílače pomocí klasického rádia s 9K6 výstupem a počítačem Raspberry PI. Mezi vyzkoušené transceivery zatím patří GM1200 a FT7800, ale předpokládám, že výsledné portfolio použitelných vysílaček bude stejné, jako používáme na stavbu digitálních převaděčů a hotspotů.
Kromě raspberry PI a tranceiveru jsou potřeba už jen tři součástky, viz schéma zapojení. Instalace sw je velmi jednoduchá. Po nahrání klasické image na sd kartu, stačí spustit jeden skript, který doinstaluje vše nezbytné. Následně nastavíme úroveň audio výstupu a můžeme poslat první testovací zprávu. Dalším krokem je připojení našeho vysílače do sítě DapNet, které spočívá pouze v žádosti o auth key, který potom vyplníme do webového rozhraní vysílače. Vzhledem k dobře popsané dokumentaci na stránkách projektu, asi není nutné detailněji popisovat celé nastavení.
https://hampager.de/dokuwiki/doku.php
Stavba vysílače s malým dosahem
Zde můžeme zakoupit shield RasPager, což je jednoúčelová deska pouze pro účel pagingového vysílače. Nebo můžeme využít modulu MMDVM, který je hojně využíván ke stavbě hotspotů pro digital voice.
Doplněno od Michala OK1LOL
Nastaveni PocSag v Pi-star
Od verze Pi-Star 3.4.16 (software pro HotSpot) je možnost nastavení protokolu PocSag. Momentálně funguje na modemech mmdvm, mmdvm hs_hat, mmdvm dual_hat, dvmega zatím není podporována.
Je potřeba registravat jak přístup na webové rozhraní nebo Android aplikaci, tak i pro získání DAPNET AuthKey (registrace nového vysílače). Do několika hodin od registrace vám přijdou přistupová hesla.
Hotspot používá obě frekvence, jak vaši původní pro DMR/D-star/Fusion, tak i pro sít DapNet.