VF konektory – “4.3/10” – stanou se standardem?

Zejména vyznavače QRO (tedy bude li stačit 450W 13cm, 3kW na 70cm nebo 5kW na 2m 🙂 ) by mohl zajímat tento typ konektoru, který pravděpodobně brzy sesadí z trůnu 7/16. Vzhledem ke své konstrukci bude v moha případech dobrou4310 alternativou i místo N ka, jelikož je o 40% menší než 7/16 a to ještě s lepšími parametry. Díky konstrukcí má několik poměrně zásadních výhod.

Thank you for reading this post, don't forget to subscribe!

7/16 má naprosto nedefinované parametry (zejména intermodulace) když se neutáhne na moment definovaný výrobcem, což bývá okolo 25 – 40 NM. Málokdo má momentový klíč a z praktických zkušeností a měření je tohle velký problém i v profesionální sféře, protože některé garážové firmy utahují na jeden “hek” za pomoci hasáku. 4.3/10 se utahuje na 5NM, což dá průměrný český zemědělec rukou. 4_3_10Quick Lock verzi touto silou drží pružina a neutahuje se vůbec. Samička je vždy stejná a samečci se dělají ve třech variantách. Se šestihranem, s drážkováním na ruční utažení a Quick-Lock, který se zatlačením pouze zacvakne. Toto řešení mi po zkušenostech s BNC přišlo podezřelé, ale opravdu to funguje dobře a při opakovaném měření byly parametry vždy identické. Výrobce ale nedoporučuje aplikovat toto řešení na pohyblivá místa (tzn. aby byl Quick-Lock konektor po dlouhou dobu opakovaně axiálně namáhán)

Další výhodou jsou lepší PIM (pasivní intermodulace) o cca 11 dB (měřeno při 2x43dBm) U větších výkonů bude tento rozdíl ještě větší, jelikož PIM roste o 2.5-3dB s každým dB výkonu.

V současné době již mají všichni renomovaní výrobci tento typ konektorů a přechodek v nabídce, cena je obdobná jako u 7/16. V profesionální sféře začínají přicházet do výroby komponenty, které nebudou vyráběny ve variantě 7/16 ale pouze 4.3/10 proto se dá předpokládat že 7/16 zvoní hrana.

 

Repic

Hubersuhner

Telegaertner

Radiall

Comscope

 

This entry was posted in Informace, Technika. Bookmark the permalink.