Součástky a bastlení, nebo klávesnice?

V současné době je na trhu spousta hotových “modulů”, které se již nevyplácí bastlit. Ať se jedná o DC/DC konvertory, DDS,  hotové boardy s procesory jako Arduina, až po poměrně výkonné mikropočítače jako třeba Raspberry 3. Na postavení přijímače pro konkrétní účel to ale chtělo pořád bastlení. RTL-SDR sice umožňuje příjem různých druhů modulací a provozů, ale vše už jen na základě více či méně sofistikovaných hotových aplikací.

Projekt LuaRadio je zajímavý v něčem jiném. Při bastlení třeba SSB přijímače se musí ze součástek vytvořit veškeré bloky počínaje vstupními obvody, filtry, demodulátorem až po NF. U LuaRadio je to podobné, ale vše se dělá pomocí klávesnice pomocí bloků kódu, kde každý zastupuje část kterou bychom museli pájet.

 

např. SSB demodulátor:

——————————————————

Demodulate a baseband, single-sideband amplitude modulated complex-valued signal.

y[n]=SSBDemodulate(x[n],sideband,bandwidth)y[n]=SSBDemodulate(x[n],sideband,bandwidth)

radio.SSBDemodulator(sideband[, bandwidth=3e3])
Arguments
  • sideband (string): Sideband, choice of “lsb” or “usb”.
  • bandwidth (number): Bandwidth in Hz
Type Signatures
  • in ComplexFloat32 ➔❑➔ out Float32

 

Nebo je-libo NBFM?

Demodulate a baseband, narrowband FM modulated complex-valued signal.

y[n]=NBFMDemodulate(x[n],deviation,bandwidth)y[n]=NBFMDemodulate(x[n],deviation,bandwidth)

The input signal will be band-limited by the specified deviation and bandwidth with a cutoff frequency calculated by Carson’s rule.

radio.NBFMDemodulator([deviation=5e3, bandwidth=4e3])
Arguments
  • deviation (number): Deviation in Hz
  • bandwidth (number): Bandwidth in Hz
Type Signatures
  • in ComplexFloat32 ➔❑➔ out Float32

Až si doplníme další bloky, které přijímač musí obsahovat máme hotovo. A když nás přestane bavit SSB, tak můžeme začít poslouchat FM stereo, AM, nebo třeba dekódovat POCSAG. Myslím, že je to velmi užitečný open source projekt, protože nenese na talíři hotovou věc, ale donutí přemýšlet o tom, jak a proč to vlastně funguje. Doba se posunula, bastlířů ubývá a s tím i ubývá povědomí o tom co je pod pokličkou.

Stejně tak jako se bránili zastánci elektronek příchodu tranzistorů, vyznavači tranzistorů a klasických koncepcí se bránili příchodu procesorů a různých DSP, ať se nám to líbí nebo ne, přichází doba SW bastlířů. (samozřejmě se svými limity, protože je jasné, že sebelepší SW nedokáže vyřešit vše)

 

This entry was posted in Informace, různé, Technika. Bookmark the permalink.