DMR & HAM radio (5.) Možnosti a funkce v síti BM

předchozí kapitola

5. Kapitola pátá

Než začnu popisovat jednotlivé funkce a možnosti, je nutné vysvětlit několik pojmů a principů se kterými se budeme potkávat. Co je to CC, TS, TG, jsme již probrali dříve, stejně tak jako že existují skupinová a privátní volání. Aby bylo zmatení dokonalé, přidám něco navíc.

BM síť rozlišuje dva druhy propojení:

    • Permanent link  – neboli trvalé propojení
      Toto propojení uživatel nijak neovlivní a každý hovor na dané TG s trvalým popojení je přeposílán dle nastavení v Masteru.
      příklad: TG230 (OK národní skupina) Kdokoli zaklíčuje na této TG, jeho volání je vysíláno do všech OK převaděčů 
  • Ondemand link – Propojení na vyžádání či možná lépe “dočasné propojení”
    Tento typ propojení se utvoří tím, že uživatel zavysílá na TG která spadá do Ondemand Link a v tu chvíli se linka z cíli utváří na omezenou dobu (obykle 10 min) Tím, že uživatel toto propojení aktivuje, po dobu 10min je oboustranně aktivní.
    příklad: Chci-li zavolat někoho v Kanadě, nastavím si TG302 (Kanada – národní TG). Při stisknutí PTT Master přečte že jsem na TG302, podívá se co s ní  a vytvoří Ondemand linku. Tím je moje vysílání slyšet na místním převaděči s TG302 a také na všech převaděčích v Kanadě. Když někdo hovoří v rámci TG302 v Kanadě, přes tuto linku ho já slyším na mém převaděči. Linka se rozpojí automaticky po 10min od posledního stisknutí mého PTT na TG302. Dále již nebude provoz z Kanady na mém převaděči slyšet. pozn. Díky tomu, že ostatní stanice nemají TG302 v RX listu, nijak je můj provoz neruší, pouze vidí, že na daném TS je provoz. Z tohoto důvodu je vhodné, používat pro Onemand 2 TS, aby byl první k dispozici na vnitrostátní spojení v rámci národní TG230

Jste zmateni? Nevadí. Stačí, že již víme, že ne každé propojení je trvalé a navždy, ale že se dá tvořit dynamicky.


Nastavení a funkce BM2302

Každý Master lze poměrně flexibilně nakonfigurovat, v rámci pravidel BM sítě. Koncept toho, jakou všechny BM nastavené je velmi podobný (s výjimkou BM2301) Definice permanentních linků je hierarchická.

Permanentní propojení: 

  • TG230 – všechny převaděče v ČR
  • TG2301 – všechny převaděče v Čechách
  • TG2302 – všechny moravské převaděče
  • (a další mohou vznikat dle potřeb a dohody uživatelů a sysopů)

příklad: Když bude někdo volat ze zahraničí, např. na TG2302, vytvoří se dočasnou linku ze svého převaděče k TG2302, ale díky jejich permanentnímu propojení ve skupině 2302 bude slyšet po celé Moravě.

Dočasné propojení (ondemand):

Ondemand linky je možné aktivovat kamkoli a záleží na uživateli jakou TG nastaví. Dle toho se ondemand linka ustaví. Existuje několik obecně užívaných TG, které jsou užívány napříč celou sítí.

NumberNameNotes
91Worldwide EnglishEnglish Language
92EuropeEuropean Region
93 or 3100North AmericaUnited States and Canada
95Pacific RimAustralia and New Zealand
910GermanGerman Language
913EnglishEnglish Language
914SpanishSpanish Language
915PortuguesePortuguese Language
916ItalianItalian language
920DL, OE, HB
921FrenchFrench Language
922DutchDutch Language
923EnglishEuropean English Language
927NordicNordic Language
937FrancophoneFrench Language

Privátní volání:

Voláme-li jednu konkrétní stanic uděláme klasický Private Call na konkrétní ID. Aby toto fungovalo spolehlivě, je nutné aby každý měl aktivované RRS, nebo při změně převaděče alespoň jednou zaklíčoval, aby síť věděla, kam má volání na dané ID směřovat. Při privátní hovoru se propojí jen zdrojový a cílový převaděč.

Propojení dvou převaděčů:

Použijeme TG, která odpovídá cílovému převaděči. t.j. budu-li třeba v Praze a budu chtít dát výzvu pouze v Ostravě, použiji TG230703 což je ID pro OK0DSJ. s tím souvisí i

Lokální volání v rámci jednoho převaděče

Použijeme ID daného převaděče. Budeme-li v Ostravě použijeme TG230703, v Praze TG230199 a.t.d. Toto řešení je výhodné zejména v případě, že nechceme-li poslouchat celostátní skupinu, necháme si pro daný kanál nastavenou pouze lokální a uslyším pouze místní provoz, případně provoz odjinud, ale cíleně směřovaný do mojí lokality. (Kamarád je na dovolené a chce pozdravit jen osazenstvo domácího převaděče.)


Nyní několik funkcí, které jsou spíše doplňkové.

Echo:  Privat Call na ID 9990
Testovací hláška: Private Call na ID 230991 (převaděč odrecituje tajný kód 🙂 )

Přenos GPS pozice do APRS.FI: Data se posílají na ID 230999 (Popis nastavení pro Hyteru a Motorolu  (použijte ID 230999 nikoli ID které je v odkazu)

Posílání MSG z DMR do APRS sítě: 

Poslat SMS ve formátu “značka včetně SSID text” a odeslat na ID 5057
příklad:
OK1XXX-9 Ahoj tohle je testovaci zpráva 

Posílání MSG z APRS do DMR je možné poslat MSG také, tam se posílá naprosto standardně t.j. napíše se zpráva a odešle na Vaši CALL. (BM už automaticky přeloží dle CCS7  databáze CALL na ID a MSG doručí do DMR stanice)

Prostup z DMR do D-STAR

Pro něj se použije TG9 a TimeSlot 2. Automaticky je volání slyšet na českém reflektoru DCS019V a samozřejmě to funguje i obráceně, pakliže se někdo připojí na DCS019V  z D-STAR sítě, objeví se na TS2 TG9. BM opět dělá transkripci CALL x ID, tak že se na D-STAR zobrazujete s vaší CALL i když vysíláte na DMR numerické ID.

WW DMR net

Každou sobotu od 16:00 UTC (18:00 SELČ )  probíhá WW net. V Masterech je script, který na dobu od 16:00UTC do 18:00UTC změní TG91 z Ondemand propojení na Permanent propojení. Na BM2302 je nastaveno, že po tuto dobu je tato síť na 2 TimeSlotu, aby bylo možné první TimeSlot používat pro normální provoz. Řídící stanice dle IARU regionů registruje stanice, které se průběžně do sítě hlásí. Obvykle se přihlásí okolo 100 stanic z 30 zemí. Smyslem tohoto NETu je testování sítě pod zátěží, slouží to k demonstračním účelům, případně k předání důležitých informací (konání hamfestů atd.)


Pro lepší názornost je tu několik obrázků, které naznačují některé z výše popsaných možností.

Snímek6


Snímek1


Snímek7


Snímek4


Snímek3


Snímek2


Snímek5


Snímek8


Snímek9


Tak myslím, že toho bylo v této kapitole dost. Příště si povíme něco o HW infrastruktury.

DMR & HAM radio (6.) Hardware infrastruktury

This entry was posted in Digital Voice, DMR. Bookmark the permalink.