DMR & HAM radio (6.) Hardware infrastruktury

předchozí kapitola

6. Kapitola šestá

V této kapitole si povíme něco o HW, který se používá a na straně infrastruktury. Jak jsme si popsali v minulých kapitolách BrandMaister síť nemá žádný řídící prvek a vše řídí Mastery které jsou propojené do MASH sítě. K nim jsou připojeny převaděče a hotspoty, které vysílají VF signál. To je rozhraní, kde končí infrastruktura.

Začneme Masterem

HW Masteru není příliš podstatný, není nutný extrémní výkon processoru, ani ostatní parametry nejsou nijak kritické, pakliže tam nejsou připojené desítky převaděčů. Tam už to chce obezřetnost zejména při výběru síťové karty (a i chipsetu základní desky), protože většina protokolů využívá malé pakety, ale ve velkém množství. Důležité je, aby byl server na kvalitní (stabilní) konektivitě s minimální latencí a jitterem. OS je Debian x64 V8.x (Jessie) nebo vyšší.

Dále můžeme rozdělit infrastrukturu z pohledu funkce na Hotspoty a převaděče.

  • Převaděč není potřeba popisovat, na kopečku domeček v tom domečku stoleček, na stolečku převaděč a na stožárku anténa.
  • Hotspoty (v DMR) jsou simplexní a obvykle mají okolo okolo 10 mW, čímž zajistí pokrytí pouze blízkého okolí. Pozor, v D-STAR síti existují také simplexní hotspoty, ale ty je možné připojit ke klasické plnotučné simplexní stanici a můžou pokrývat oblast stejně velkou jako převaděče.

Nejprve se podívejme na statistické zastoupení jednotlivých typů v síti BrandMeister k dnešnímu dni:

chart

 

 

 

 

 

 

 

 


Profesionální převaděče

U profesionálních převaděčů je to téměř plichta. Motorola má 185 a Hytera 176 převaděčů. V posledních měsících ale zaznamenaly raketový nástup homemade převaděče na základě MMDVM modemu, kterých je již 122.  Dále jsou v grafu uvedeny typy a počty hotspotů (DVMega, DV4MINI, BlueDV)

 

Z profesionálních převaděčů Hytera jsou používané typy RD985 a RD625 (v odkaze naleznete parametry a popis).

 

 

 

 

 

 

 

U Motorol jsou  nejčastěji používané starší typy DR3000 a XPR8400 (což je v podstatě totéž) a objevuje se už i nová řada SLR5500

 

 

 

 

 

Použití těchto převaděčů je velmi jednoduché. Stačí připojit do zásuvky, nastavit několik parametrů, připojit kabely k duplexeru, přišroubovat anténu, zasunout kabel k internetu a je hotovo.

Nevím, jestli do této kategorie zařadit i Yaesu DR1X. Byť neoplývá odolností, díky dumpingové ceně je to asi nejlevnější hotový převaděč a po menších úpravách a zrušení C4FM funkce s MMDVM modemem funguje bez problémů v DMR a D-STAR.  (zde naleznete video s návodem)


Homemade převaděče

MMDVM = open source Multi-Mode Digital Voice Modem

Skládá se z jednoduché analogové části, která zpracovává audio signál z RX a do TX rádia. Tato destička se nasadí na Arduino Due, se kterým tvoří kompletní modem. Pře USB je pak MMDVM modem připojen k počítači (klidně Raspberry) kde je nainstalovaný SW MMDVM host. Vše je opensource a projekt se stále rozvíjí. Aktuálně je již plně funkční verze, která umožňuje připojení do DMR (BrandMeister) D-STAR i YSF reflektorů C4FM, dle toho, jakým provozem do převaděče dotyčný vstupuje, resp. ze které sítě volání přichází. Veškeré podrobnosti naleznete na YAHOO group “MMDVM”. https://www.youtube.com/watch?v=P6Uf7CBVuek Shrnuto a podtrženo. Převaděč  lze udělat velmi jednoduše za použití následujících komponet:  – MMDVM, Arduino DUE, Raspberry (nebo PC), TX rádio, RX rádio (musí umožňovat “flat audio”) a duplexer. (Arduino Uno nelze použít, má příliš slabý procesor).

 

Hotspoty

DV4MINI je hotový kompletní hotspot (včetně QRP TRX), který se zasune do USB konektoru PC. Lze jej používat pro DMR, D-STAR i C4FM. Výkon cca 12mW a je daný požitým chipem ADF7021

 

 

DV MEGA je osazená PCB na které je také ADF7021. Dělá se v provedení 70cm nebo 70cm/2m. Tuto desku lze použít různými způsoby. Lze ji přímo nasadit na Raspberry, kde komunikuje se SW MMDVM Host a udělá nám hotspot, který bude současně fungovat v D-STAR i v DMR. Můžeme DV MEGU nasadit na BlueStack a dohromady pak umožňují připojení přes USB nebo Bluetooth. Díky tomu, je možné to provozovat s Raspbery, tentokrát přes USB, k PC s Windows nebo Linuxem a přes Bluetooth k s OS Android (Aplikace je na Play pod názvem BuleDV)

Celé to pak vypadá takto:

blue

https://www.youtube.com/watch?v=D21Yy_LynXA


Hotspoty jsou zajímavé zejména pro cestovatele díky své velikosti a protože je možné se přes LTE, 3G nebo třeba hotelovou WiFi připojit k BM síti nebo do D-star. Omezením je malý výkon a proto nelze očekávat velký dosah a vhledem k vlastnostem  ADF7021 jehož RX z principu neoplývá velkou odolnosti. Rovněž není rozumné uvažovat PA díky nízkému potlačení nežádoucích produktů.

Pověděli jsme si o HW na straně infrastruktury, v příštím díle se podíváme na to, jak je to s HW na straně uživatelů.

DMR & HAM radio (7.) Hardware uživatelů

This entry was posted in Digital Voice, DMR. Bookmark the permalink.